تاریخ خبر: ۰۷ تیر ۱۳۹۵
‘بله’ هایی که در نوجوانی گفته می شود / احساس یا عقل؟!

‘بله’ هایی که در نوجوانی گفته می شود / احساس یا عقل؟!

‘بله’ هایی که در نوجوانی گفته می شود / احساس یا عقل؟!

ازدواج پیمان مقدسی است که در میان اقوام و ملل و در تمام زمان ها و مکان ها وجود داشته است ،سنت دیرینه ای که در آن زن و مرد زندگی مشترکی را آغاز می کنند و پیمان می بندند که یار و غمخوار یکدیگر باشند.

در دهه های گذشته ازدواج زودهنگام دختران امری طبیعی و معمول بود به نحوی که در جوامع گذشته از جمله روستاها، دختران در سنین نوجوانی مسئولیت همسری و مادری را می پذیرفتند.
گذشته از اینکه قبول این ازدواج ها اجباری یا اختیاری بود، به نظر می رسید عرف جامعه پذیرفته بود که زمان ازدواج دختران را خانواده تعیین می کرد و دختران نیز در این زمینه نقش اختیاری نداشتند.
البته ازدواج های زودهنگام تنها به دختران ختم نمی شد و معمولا پسران جوان و کم تجربه ای هم بودند که در لباس دامادی، با دختران کودک و نوجوان پیوند زناشویی می بستند.
با گذشت زمان و تغییر چشمگیر شرایط فرهنگی و اجتماعی ، دختران رفته رفته به حقوق اولیه خود واقف شدند و ‘ بله’ را به هر خواستگاری نگفتند و بنا بر گفته کارشناسان این امر به یکی از دلایل اصلی بالا رفتن سن ازدواج در سال های اخبر تبدیل شده است.
به هر حال ازدواج دیر هنگام و یا زودهنگام در فرهنگ های مختلف همواره موافق و مخالفانی داشته و به نظر می رسد روانشناسان و کارشناسان در خصوص سن ازدواج بهنگام به نتیجه نهایی نخواهند رسید.
شهیندخت مولاوردی معاون رئیس جمهور در امور زنان نیز در اظهاراتی نسبت به ازدواج دختران زیر ۱۸ سال در کشور ابراز نگرانی کرده است.
وی بیان کرده که با توجه به حجم زیاد ازدواج دختران زیر سن قانونی و ابراز نگرانی از این مساله، از وزارت دادگستری درخواست کردیم گزارشی در این خصوص به معاونت امور زنان و خانواده ارسال کنند که پس از ارسال از سوی وزارت دادگستری، این مسأله برای پیگری دقیقتر به مرجع ملی حقوق کودک ارائه شده است.
مولاوردی با ابراز نگرانی از ازدواج برخی دختران پیش از رسیدن به سن قانونی بیان داشتهاست: در یکی دو سال اخیر آمار نگران کننده‌ای از ازدواج دختران پیش از رسیدن به سن قانونی و ثبت آنها به دست ما رسیده است و حتی شاهد ازدواج دختران کمتر از۱۰ سال نیز بوده ایم که این مسأله بسیار حائز اهمیت است و باید تلاش کنیم که این روند متوقف شود.

**ازدواج پنج هزار و ۴۹۳ دختر زیر ۱۸ سال در لرستان
مدیر کل ثبت احوال استان لرستان در این باره به ایرنا گفت: سال گذشته پنج هزار و ۸۳۸ نفر با سن کمتر از ۱۸ سال در این استان ازدواج کرده اند.
مصطفی امانی پور افزود: از این تعداد پنج هزار و ۴۹۳ نفر دختر و ۳۴۵ نفر پسر بوده اند که به نسبت ازدواج های ثبت شده در استان حدود ۱.۸ درصد ازدواج ها را شامل می شود.

***بروز فسادهای اجتماعی با بالا رفتن سن ازدواج
معاون امور اجتماعی بهزیستی لرستان با اشاره به ازدواج های دختران زیر ۱۸ سال در استان گفت: ازدواج در سن پایین دختران با توجه به سن بالای ازدواج در بین جوانان نه تنها آسیب نبوده بلکه فرصتی برای جلوگیری از بالا رفتن سن ازدواج محسوب می شوند.
سلمان کریمیان افزود: ازدواج های زیر سن ۱۸ سال با توجه به بافت عشیره ای استان لرستان و ازدواج های فامیلی باید به روش صحیح مدیریت و مورد حمایت خانواده ها ودستگاه های متولی این موضوع قرار بگیرند تا از طرفی از ازدواج های احساسی وبالار فتن امار طلاق جلوگیری کرده باشیم.
وی بیان کرد: وجود روانشناسان مجرب برای ارائه مشاوره های قبل و بعد از ازدواج از مهم ترین راه ها برای جلوگیری از آسیب رسیدن به بنیان خانواده ها می باشد.
معاون امور اجتماعی بهزیستی لرستان اضافه کرد: بالا رفتن سن ازدواج در جامعه موجب به وجود آمدن آسیب های اجتماعی فراوانی در سطح جامعه شده که در طولانی مدت تهدیدی برای سلامت جسمی و روانی افراد اجتماع خواهد شد.

*** عدم توانایی برقراری رابطه عاطفی دختران زیر ۱۸ سال با همسر
معاون پیشگیری بهزیستی لرستان نیز با اشاره به ازدواج های دختران زیر ۱۸ سال اظهار کرد: ازدواج در این سن از دو جنبه روانشناختی وجسمانی ضربه های اساسی به فرد و بنیان خانواده وارد خواهد کرد.
ابستام داشی گفت: ازدواج در سن پایین با توجه به فشارهای فرهنگی و اجتماعی جامعه ، شرایط بدی را از بعد روانشناختی به زوجین وارد کرده و خانم ها در این سن توانایی برقراری رابطه عاطفی با فردی به عنوان همسر را ندارند.
وی افزود: همچنین در این سن خانم ها شرایط بارداری، زایمان و شیردهی را نداشته و در صورت بارداری در این سن ، بقا و سلامت مادرو کودک را به خطر می اندازد.
معاون پیشگیری بهزیستی لرستان اضافه کرد: ازدواج در این سن برای خانم ها وکاهش دادن دوستان و اطرافیان آنها وهمچنین محدود کردن نقش هایشان به همسر و مادر بودن موجب کاهش عزت نفس و اعتماد به نفس آنها خواهد شد.
داشی ادامه داد: همچنین یکی دیگر از آسیب های ازدواج دختران در سنین پایین به دلیل نداشتن استقلال مالی ، به شوهران خود وابسته شده و به نوعی با یک حس نداشتن امنیت روبرو خواهند شد.
وی اظهار کرد: ازدواج دختران در سن های پایین بیشتر درخانواده‌هایی رقم خورده می شود که از لحاظ اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی در سطح پایینی هستند که باید این موضوع از طریق فرهنگی سازی ویا ایجاد موانع قانونی با ضمانت اجرایی مناسب جلوگیری کرد.
معاون پیشگیری بهزیستی لرستان گفت: باتوجه به اینکه دختران درسنین پایین آموزش های لازم برای آغاز زندگی زناشویی مسائل مربوط به این دوره از زندگی را ندیده اند در بسیار موارد نارضایتی ها همسر وفرزندان را به همراه داشته ودر بسیاری از موارد طلاق اتفاق خواهد افتاد.

***سرباز زدن از تعهدات اجتماعی به دلیل نامساعد بودن شرایط ازدواج
مدیرکل امور بانوان استانداری لرستان نیز به ایرنا گفت: بهار ازدواج دوران نوجوانی و جوانی است چرا که در این دوران شور و نشاط مخصوصی یر انسان حاکم می باشد.
لیلا سلاحورزی افزود: کمتر عاملی پیدا می شود که به اندازه فساد و انحرافات جنسی به نوجوان لطمه بزند، لطمه هایی که در کل زندگی و طول عمر انسان تاثیر سود دارد و انحرافات جنسی، نشاط، طراوت، ایمان، استعداد و هستی انسان را ضایع و تباه می کند.
وی ادامه داد: هرگاه به جوانی گفته می شود چرا ازدواج نمی کنی ؟ بی درنگ مساله مشکلات و موانع ازدواج را پیش می کشد و اولین مشکلی که مطرح می کند مشکل مالی و اقتصادی از جمله شغل، مسکن و تحصیلات است.
مدیرکل امور بانوان استانداری لرستان اضافه کرد: در گذشته دایره ارتباطات خویشاوندی، فامیلی و همسایگی بیشتر بود و حتی ساختار اجتماعی محله ها امکان ازدواج را فراهم می آورد اما در شرایط فعلی شبکه های فامیلی، دوستی های خانوادگی و همسایگی کوچکتر شده و از سوی دیگر امید اجتماع و امید به آینده در بین بسیاری از جوانان کاهش پیدا کرده است.
سلاحورزی افزود:به همین دلیل بسیاری از جوانان ترجیح می دهند در وضعیتی که آینده با ثباتی برای خود متصور نیستند وارد تعهدات اجتماعی نشوند.
وی گفت: تعهدات خانوادگی امروز هم از جنبه مالی و هم از جنبه غیر مالی سنگین تر شده و این اتفاق باعث شده ازدواج که مایه آرامش بود حالا برای بسیاری از جوانان تبدیل به انتخاب یک ریسک شود.
سلاحورزی بیان کرد: مشکلات فراوانی سر راه ازدواج وجود دارد که برای رفع آن دو راه حل کوتاه و درازمدت پیشنهاد می شود.
وی ادامه داد: راه حل های درازمدت مربوط به بزرگان قوم، دولت و مسئولان مملکت، مصلحان و اندیشمندان و مربیان جامعه است که باید برای جامعه، چاره اندیشی کنند .
مدیرکل امور بانوان استانداری لرستان گفت: تشکیل مراکز و کلینیک های مشاوره ازدواج، کمک های مالی و اقتصادی و وام های دراز مدت، مساعدت دولت در واگذاری مسکن ارزان قیمت، پایین آوردن سطح توقعات طرفین و خانواده آنها، کاهش هزینه های مربوط به ازدواج و مراسم آن از جمله راهکارهای بلند مدت برای رفع مشکلات ازدواج جوانان است.
سلاحورزی اظهار کرد: همچنین باید آموزش جوانان در آستانه ازدواج، ایجاد تسهیلات جهت اشتغال جوانان، تبلیغ و گسترش و فرهنگ ازدواج در جامعه از طریق رسانه ها از دیگر راهکارهای بلندمدت در این زمینه محسوب می شود.
وی در رابطه با راهکارهای کوتاه مدت برای تهسیل در امر ازدواج افزود: قسمت عمده این مشکل، از معضلات ساختگی جامعه است که در واقع جزو مشکلات ازدواج نیست و چنانچه زندگی بر مبنای اسلام و فطرت انسانی استوار باشد این مشکلات وجود خارجی نخواهد داشت.
وی با بیان اینکه معیارها و ارزش های اسلامی انسانی هرگز عوض نخواهد شد، ادامه داد: ارزش اسراف نکردن ، ساده گرفتن، چشم و هم چشمی نکردن و باطل بودن خرافات و تشریفات همیشه به حال خود باقی است و موثرترین راه حل های مشکلات مالی و اقتصادی ازدواج، کم کردن تشریفات و خرج های اضافی است.
وی توجه بیش از حد به این تشریفات و رسوم غلط را یک بیماری فرهنگی و اجتماعی دانست و گفت: همه مسئولند برای رفع این معضل در خانواده و جامعه اقدام کنند.

منبع: ایرنا

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

8 (4) 716093 13931225120716344930454 139502311155139147735064

یک دیدگاه