تاریخ خبر: ۱۳ آبا ۱۳۹۵
توليد بيش از ١٤تن گندم در كشور

توليد بيش از ١٤تن گندم در كشور

مشاور وزیر و مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: در سال زراعی گذشته (۹۵-۹۴) ۱۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تن گندم در کشور تولید شد.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، مهندس اسفندیاری‌پور در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: طبق آخرین آمار ۱۱ میلیون و ۵۲۰ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان توسط شرکت بازرگانی غله و تعاون روستایی خریداری شده و برای سال ۹۶-۹۵ کل گندم مورد نیاز کشور تأمین شده است.

وی با بیان اینکه روند تولید گندم در کشور مناسب بوده است، افزود: در سال ۹۲ میزان خرید گندم ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تن بوده و منابع مورد نیاز و تزریق شده به کشاورزان ۳۵۰۰ میلیارد تومان بود ولی بعد از سه سال یعنی در سال ۹۵ میزان خرید گندم با افزایش ۴۲۰ درصدی به ۱۱ میلیون و ۵۲۰ هزار تن رسید.

مشاور وزارت جهادکشاورزی تصریح کرد: اعتبار تزریق شده به تولیدکنندگان ۱۴ و ۶۰۰ میلیاردتومان افزایش یافته که این امر باعث درآمد بیشتر کشاورزان شده و موجب می‌شود کشاورزان به شکل مطلوب‌تری کشت و کار خود را انجام دهند.

اسفندیاری‌پور اضافه کرد: طرح افزایش تولید گندم در کشور برای افق ۱۴۰۴ تدوین شده و متناسب با جمعیت کشور نیاز کلیه صنوف از نظر کمی و کیفی تأمین می‌شود و این پتانسیل نیز در کشور وجود دارد.

وی افزود: برای سال زراعی جاری پیش‌بینی شده که ۵ میلیون و ۷۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور به کشت گندم آبی و ۳ میلیون و ۷۱۰ هزار هکتار کشت دیم انجام شود.

اسفندیاری‌پور اظهار کرد: دو سوم گندم کشور در مناطق دیم کشور و با آب سبز یا آب باران کشت می‌شود اما تولید برعکس است یعنی دو سوم تولید گندم کشور آبی و یک سوم از گندم دیم بدست می‌آید که تاکنون کشت گندم در سطح ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور انجام شده است و کلیه ملزومات و نیازهای کشت گندم شامل ماشین آلات و خصوصاً بذر تأمین شده است.

مشاور وزارت جهادکشاورزی تصریح کرد: امسال ۴۳۵ هزار تن بذر بوجاری شده و فرآوری شده به قیمت هر کیلوگرم ۱۵۶۰ تومان از اوایل شهریور در اختیار کشاورزان قرار گرفت.

وی گفت: کار کاشت گندم از ۲۶ شهریور در اقلیم سرد کشور شروع شده و دوره کاشت گندم در کشور نزدیک به ۱۰۰ روز است و تا اواخر آذر و اوایل دی‌ماه ادامه پیدا می‌کند و به ترتیب از اقلیم سرد کشور، مناطق معتدل – نواحی سواحل خزر در اقلیم گرم و خشک جنوب خاتمه پیدا می‌کند.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image 3 (5) image image

یک دیدگاه