تاریخ خبر: ۱۴ آبا ۱۳۹۵
یک اکولوژیست گفت: در بحث کشاورزی باید به سمت مصرف نهاده‌های تجدیدپذیر برویم

یک اکولوژیست گفت: در بحث کشاورزی باید به سمت مصرف نهاده‌های تجدیدپذیر برویم

یک اکولوژیست گفت: در بحث کشاورزی باید به سمت مصرف نهاده‌های تجدیدپذیر برویم.

دکتر خسرو عزیزی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، اظهار کرد: متأسفانه به دلیل اینکه سموم و مواد شیمیایی در قیاس با مواد آلی از لحاظ اثرگذاری زودبازده هستند رغبت کشاورزان به مصرف سموم و مواد شیمیایی بیشتر است.

وی با اشاره به تفاوت کود آلی با کود شیمیایی اضافه کرد: کود آلی به تدریج در عناصر گیاه آزاد می‌شود اما کود شیمیایی را امروز به گیاه می‌زنیم و یک هفته بعد اثر آن را در گیاه مشاهده می‌کنیم.

رئیس دانشگاه لرستان گفت: دانشکده کشاورزی دانشگاه لرستان، جهاد کشاورزی و مرکز تحقیقات کشاورزی استان آرام آرام سیستم تغذیه گیاه را به سمت تلفیقی سوق بدهند تا مصرف نهاده‌های شیمیایی به حداقل برسد.

این اکولوژیست با اشاره به اینکه چنانچه به تصادف از محل بارفروشی و تره‌بار استان نمونه‌برداری شود احتمال می‌دهم بالای ۸۰ درصد باقی مانده نهاده‌های شیمیایی در محصولان وجود داشته باشد، افزود: این موضوع سلامت انسان را به مخاطره می‌اندازد.

وی گفت: چنانچه بخواهیم کشاورزی را توسعه دهیم باید به سمت مصرف نهاده‌های تجدیدپذیر برویم.

عزیزی با تأکید بر اینکه مصرف نهاده‌های شیمیایی و الگوی کاشت تک‌کشتی زنگ خطری برای تبدیل زمین‌های کشاورزی به ویژه دیم‌زارها به بیابان است، تصریح کرد: برای اینکه زمین کشاورزی حاصلخیز تبدیل به بیایان غیرقابل کشت شود ۵ مرحله طی می‌شود که متأسفانه در دیم‌زارهای کشورمان مرحله سوم آغاز شده است.

وی اضافه کرد: چنانچه مصرف بی‌رویه کودهای شیمیایی و زراعت تک‌کشتی گسترش یابد، ظرف ۱۰۰ سال آینده دیم‌زارهای استان و کشور تبدیل به بیابان می‌شوند.

عزیزی گفت: زمین، منابع طبیعی خدادادی است و نباید نسبت به آن بی‌تفاوت باشیم.

این اکولوژیست با تأکید بر اینکه باید به کشاورز برای کشت راهکار ارائه دهیم، افزود: در کشاورزی صرفاً حداکثر عملکرد معیار نیست.

وی با طرح این سؤال که با توجه به محدودیت آب در استان چرا سیاست کشت به سمت گیاهان آبدوست است، یادآور شد: در تاریخ، ایران از لحاظ محصولات خشکی‌پسند اول بوده است.

این مدرس دانشگاه لرستان بیان کرد: متأسفانه سطح سفره‌های آب زیرزمینی در شهرستان کوهدشت به ۷۰ متر رسیده و این فاجعه است.

عزیزی تصریح کرد: در بحث کشت گیاهان آبدوست در مناطق بحرانی ضعف قانون داریم و باید روش‌های کشاورزی پایدار و اثر آن را به کشاورزان یادآور کنیم هرچند بسیاری از کشاورزان لرستانی به صورت سنتی کشاورزی می‌کنند.

 

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image image image image

یک دیدگاه