تاریخ خبر: ۱۶ آبا ۱۳۹۵
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خبر داد: تولید ۳۴ هزار تن انار از باغات بارور لرستان

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خبر داد: تولید ۳۴ هزار تن انار از باغات بارور لرستان

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی لرستان از تولید ۳۴ هزار تن انار از باغات بارور استان خبر داد.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، بهروز بهاروند در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۲۷۰۰ هکتار از باغات انار استان عمدتاً متمرکز و در منطقه سیاب کوهدشت واقع شده است، اظهار کرد: متوسط برداشت انار در این منطقه ۲۵ تن در هکتار است و این درحالیست که ۱۷۰۰ هکتار از این سطح به باروری رسیده‌اند.

وی ادامه داد: پیش‌بینی شده بود در سالجاری ۳۸ هزار تن محصول انار برداشت شود اما به علت سرمای زودرس بهار امسال که در اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت روی داد، امسال تنها ۳۴ هزارتن انار در استان برداشت می‌شود.

بهاروند با اعلام اینکه ۸۵ درصد باغات انار در کوهدشت متمرکز است، افزود: منطقه سیاب کوهدشت از نظر عرض جغرافیایی در محدوده‎ای واقع شده که دارای دمای فوق‌العاده مناسبی برای توسعه وتولید باغات انار است و حاصلخیز بودن خاک این منطقه و وجود آب شیرین سبب شده که سیاب کوهدشت عملکرد بسیار بالایی در تولید انار داشته و همچنین دارای بهترین کیفیت در کشور باشد.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی با بیان اینکه ضخیم بودن پوست انار تولیدی در استان باعث ماندگاری این محصول در انبار و سردخانه می‌شود، بیان کرد: علاوه بر این برای مصرف تازه خوری و به دلیل ضخیم بودن پوست انار، این قابلیت برای تسخیر بازارهای دور دست بدون کاهش کیفیت حمل را دارد.

وی گفت: در این منطقه مطلقاً از سموم و کودهای شیمیایی استفاده نمی‌شود و انار تولیدی محصولی کاملاً سالم و ارگانیک است.

این مسئول به برنامه‎های سازمان جهاد کشاورزی برای توسعه کشت انار در لرستان اشاره کرد و گفت: تولید انار در لرستان سابقه‌ای ۲۰۰ ساله دارد و باغداران استان نیز با فنون کشت و کار آن آشنایی کامل داشته که با توجه به منابع آبی جدید از جمله سد سیمره که ایجاد شده است، پیش‌بینی می‌شود سطح باغات انار از ۱۲به ۱۵هزار هکتار افزایش داده شود.

بهاروند یادآور شد: هم‌اکنون لرستان در تولید انار حائز رتبه هفتم است که با افزایش سطح باغات انار به رتبه یکم تا سوم خواهیم رسید.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image image image image

یک دیدگاه