تاریخ خبر: ۱۷ آبا ۱۳۹۵
وظیفه دانشگاهیان، اجرایی کردن مفاهیم نوین توسعه پایدار در حفظ منابع طبیعی است

وظیفه دانشگاهیان، اجرایی کردن مفاهیم نوین توسعه پایدار در حفظ منابع طبیعی است

مدیر کل منابع طبیعی لرستان گفت: مفاهیم نوین توسعه پایدار و ابعاد آن در حفظ منابع طبیعی و محیط زیست و اجرایی شدن آن از جمله مهمترین وظیفه و رسالت دانشگاهیان بوده که در ایجاد یک تعادل زیستی برای نسل‌های آینده هم نقش موثری ایفا می‌کند.

مهندس شیرزاد نجفی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، اظهار کرد: به نظر می‌رسد در بحث حفاظت از منابع طبیعی در عصر حاضر نیاز به تعریف یک مدل کارآمد و متناسب با مخاطرات وجود دارد.

وی ادامه داد: متاسفانه عوامل طبیعی و انسانی بیش از پیش دست به دست هم داده و طبیعت را وارد فاز خطرناکی کرده که جا دارد دانشگاه و دانشجویان با متمرکز کردن توجه خود به این مقوله حیاتی به صورت هدفمند در طراحی مدلی درخور شرایط امروز راهکاری مناسب برای جلب مشارکت های عمومی و ارتقاء سطح احساس تعلق مردم را به دنبال داشته باشد.

نجفی بیان کرد: اساتید و دانشجویان با رصد، معضلات و مشکلات پیش روی منابع طبیعی را مشخص و نسبت به رفع آن‌ها تلاش کنند.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان با بیان اینکه هنر دانشگاه فراهم کردن یک روش متعادل در راستای تعدیل بخشی‌نگری به توسعه و سوق دادن بخش تحقیقات به سمت توسعه پایدار به معنی تمام آن خواهد بود، گفت: قطعا با سوق دادن پایان‌نامه دانشجویان به مساله محیط‌زیست و منابع‌طبیعی و با همکاری اساتید بخشی از مشکلات این بخش حل خواهد شد.

نجفی با بیان اینکه دانشجویان بایستی به سمت مسئله محوری بروند و با کنکاش در مسائل روز بتوانند در طراحی روش‌های مناسب به کمک بخش اجرا بیایند، تصریح کرد: رایزنی با کشورهای پیشرفته در حوزه منابع طبیعی می‌تواند در حل معضلات حفاظتی موثر افتد.

وی بیان کرد: رصد روش‌های بهره‌برداری بدون آسیب در طبیعت یکی از رسالت‌های ارزشمند در حوزه علم و فناوری بوده که دانشگاه با ترسیم این متدها می‌تواند زمینه‌ساز تغییر الگوی بهره‌برداری به شیوه صحیح باشد.

مدیر کل منابع‌طبیعی و آبخیزداری لرستان ادامه داد: NGO ها در جهان امروز به عنوان همکار افتخاری بخش دولتی بسیار تاثیرگذار بوده و از طرفی به دلیل اینکه عمدتا حضور افراد تشکل‌های مردم‌ نهاد با تجربه بوده و دانش کافی را دارند و آگاهی و علاقه‌مندی آنها به مقوله طبیعت می‌تواند در صیانت از عرصه‌ها موثر باشد.

وی اضافه کرد: تخریب منابع طبیعی و محیط زیست به عنوان یک چالش مهم در فراروی جامعه کنونی است که تبعات ناشی از آن علاوه بر بخش دولتی به شدت موجبات نگرانی تشکل‌ها و تقویت احساس مسئولیت NGOها شده تا آنان با برنامه ریزی لازم به کمک بخش دولتی بیایند.

نجفی گفت: به نظر می‌رسد چنانچه تشکل‌های مردم نهاد بتوانند در ارزش‌گذاری منابع طبیعی بتوانند به عنوان حلقه مفقوده در زنجیره برنامه‌ریزی متناسب با چالش های امروزی مانند کشورهای توسعه یافته جای خود را در تصمیمات بخش دولتی لحاظ کنند گام موثری را برخواهند داشت.

وی افزود: انتظاری که از جامعه دانشجویان و دانشگاهیان داریم این است که دانشگاه به عنوان منشأ تحول و با توجه به امکانات و دسترسی به تحقیقات میدانی و آزمایشگاهی سعی در رصد معضلاتی مانند بیماری‌ها، آفات و… داشته باشد، همچنین با ترویج فرهنگ منابع طبیعی از طریق سیستم آموزشی و پیگیری لازم برای لحاظ سرفصل های آموزشی و ترویجی در کتب مدارس و قانع کردن مسئولین و متولیانی که در طراحی کتب درسی مقاطع مختلف انجام وظیفه می‌کنند به طور بنیادین می‌توان سهم فرهنگ‌سازی را در نظام آموزش و پرورش هم ارتقاء داد.

نجفی تصریح کرد: توسعه پایدار و امنیت غذایی در گروه حفاظت منطقی و پرهیز از بهره‌برداری غیر اصولی بود که نگارش این فرهنگ و تزریق آن به بطن جامعه مشروط به تعامل و ژرف اندیشی جامعه دانشگاهی خواهد بود.

وی اضافه کرد: مسلما بدون توجه به حفاظت از منابع طبیعی مانند آب خاک جنگل، مرتع و… دستیابی به یک آینده مطمئن برای جامعه امکان پذیر نبوده و از رسالت‌های ارزشمند جامعه دانشگاهی هشدار آگاهانه به جامعه و دولت و ارائه راهکارهای عملیاتی درست به سیستم اجرا خواهد بود.

مدیرکل منابع طبیعی لرستان یادآورشد: مفاهیم نوین توسعه پایدار و ابعاد آن در حفظ منابع طبیعی و محیط زیست و اجرایی شدن آن از جمله مهمترین وظیفه و رسالت دانشگاهیان بوده که در ایجاد یک تعادل زیستی برای نسل‌های آینده هم نقش موثری ایفا می کند.

وی بیان کرد: اشاعه تفکر زیست محیطی از طریق ترویج و نشر گسترده و مستمر فرهنگ زیست محیطی در میان اقشار مختلف جامعه توسط دانشگاهیان امری لازم و ضروری بوده و جایگزینی فرهنگ بهره‌برداری اصولی به جای شیوه‌های غارتگرانه‌ای که طبیعت را به نحوی خطرناک از مایه تهی و نظام‌های حامی حیات را نابود می‌کند با همکاری بخش دانشگاهی می‌توان به برقراری یک معامله سودمند با طبیعت در استقرار مفهوم همزیستی مسالمت‌آمیز جامعه و طبیعت به جای مفهوم سلطه بر طبیعت اقدام کرد.

نجفی خاطرنشان کرد:رصد مشکلات منابع طبیعی و ارائه راهکارهای کاربردی و از طرفی مشارکت در اجرای برنامه بخش دولتی توسط NGOها می تواند در فرایند حفاظت مشارکتی که از آرمان‌های سازمان وزارت متولی است بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image image image image

یک دیدگاه