تاریخ خبر: ۱۸ آبا ۱۳۹۵
نرخ بالای بیکاری در لرستان/ فاصله فاحش با استان‌های توسعه‌یافته

نرخ بالای بیکاری در لرستان/ فاصله فاحش با استان‌های توسعه‌یافته

خرم آباد – نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی گفت: استان لرستان جزء استان های با نرخ بیکاری بالا است.
محمد خدا بخشی در حاشیه بازدید از غرفه خبرگزاری مهر در نمایشگاه مطبوعات و در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در سخنانی با بیان اینکه در زمان جنگ تحمیلی مطرح می کردند مناطقی مانند لرستان در تیر رس دشمن قرار دارند و بنابر این در آنها سرمایه گذاری صورت نگرفت اظهار داشت: در سال های بعد از جنگ نیز این مناطق از جمله لرستان توسط مسئولان مورد کم لطفی قرار گرفتند.

تفاوت فاحش استان های محروم با مناطق توسعه یافته کشور

وی با بیان اینکه در حال حاضر نیز بحثهایی در کمیسیون تلفیق و در رابطه با لایحه برنامه ششم توسعه از سوی دولت مطرح می شود که طرح های در حال اجرا غربالگری شوند و آنهایی که پیشرفت فیزیکی بالایی دارند عملیاتی شوند گفت: همچنین اگر طرح جدیدی قرار بوده که اجرایی شود باید به طور حتم مصوبه هیئت وزیران را داشته باشد و این اقدام، کار را برای استان هایی مانند لرستان مشکل کرده است.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید برنامه دولت توجه به مناطق کمتر توسعه یافته و در اولویت قرار گرفتن آنها باشد گفت: نمی شود حرف از توسعه زد اما به عدالت بی توجه باشیم.

خدابخشی با تاکید بر اینکه غربالگری پروژه ها و طرح ها از سوی دولت با عدالت که یکی از شاخص های اصلی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بوده تعارض دارد گفت: فاصله شاخص های اقتصادی در استان های توسعه یافته با استان های محروم مانند لرستان بسیار فاحش است.

نرخ بالای بیکاری در لرستان

وی با اشاره به نرخ بیکاری در استان لرستان عنوان کرد: لرستان در این شاخص جزو استان های با نرخ بیکاری بالا است.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی همچنین به متوسط درآمد خانوار در لرستان اشاره کرد و گفت: لرستان در این زمینه نیز در ته جدول قرار دارد.

خدابخشی همچنین با بیان اینکه لرستان در بحث نرخ مشارکت اقتصادی نیز در ته جدول قرار دارد تصریح کرد: ضریب پوشش بیمه تامین اجتماعی در برخی استان ها تا ۸۰ درصد بوده و این در حالیست که در لرستان زیر ۳۰ درصد است.

وی با بیان اینکه این تفاوت فاحش متاثر از سیاست گذاری های مسئولان و دولتمردان است گفت: مسئولان و دولتمردان نسبت به لرستان کم توجهی و کم لطفی کرده اند.

برنامه ریزی برای ارتقای شاخص بهره وری آب در مناطق محروم

نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اقدامات در دستور کار برای مناطق کمتر توسعه یافته مانند لرستان بیان داشت: در این راستا مقرر شده که سه درصد از پول نفت به این استان ها اختصاص پیدا کند.

خدابخشی با بیان اینکه همچنین یک درصد از پول نفت نیز برای توسعه حمل و نقل ریلی با اولویت مناطق محروم و کمتر توسعه یافته پیش بینی شده است بیان داشت: همچنین توجه به بخش های کشاورزی و دامپروری در مناطق کمتر توسعه از دیگر اولویت های برنامه ششم توسعه خواهد بود.

وی همچنین بحث احداث و بهسازی جاده های روستایی مناطق محروم از جمله استان لرستان را یکی دیگر از برنامه های در دستور کار عنوان کرد و گفت: همچنین ۱۰ درصد از تسهیلات صندوق توسعه ملی برای بخش کشاورزی استان های کمتر توسعه یافته در نظر گرفته شده است.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه همچنین ۸۵ درصد هزینه اجرای روش های آبیاری نوین توسط دولت به صورت کمک بلاعوض به کشاورزان پرداخت می شود گفت: این امر برای ارتقای شاخص بهره وری آب در دستور کار قرار گرفته است.

اشتغال، بهداشت و آموزش سه شاخص مهم برای توسعه لرستان

خدابخشی با تاکید بر اینکه نگاه ما در حوزه توسعه کشور، یک نگاه ملی است گفت: دیدگاه ما این بوده مناطقی که مشابه استان لرستان هستند نیز دیده شوند.

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه برای توسعه لرستان شاخص هایی که اثر گذاری بیشتری در فرآیند توسعه استان داشته را دنبال می کنیم بیان داشت: اشتغال، بهداشت و آموزش از جمله این شاخص های اثر گذار است.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بحث ایجاد اشتغال در لرستان با تکیه بر ظرفیت ها، پتانسیل ها و جاذبه های گردشگری موجود در استان دنبال می شود ادامه داد: همچنین ایجاد زیر ساخت های لازم و رونق گردشگری برای ایجاد اشتغال پایدار در دستور کار قرار دارد.

خدابخشی بیان داشت: در حوزه بهداشت و درمان لرستان نیازمند توجه بیشتری بوده چرا که ما در برخی از زمینه ها پزشک متخصص و فوق تخصص نداریم و با رایزنی هایی که داریم امیدواریم با حمایت دولت نواقص موجود در استان رفع شوند.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image image image image

یک دیدگاه