تاریخ خبر: ۱۲ آبا ۱۳۹۴
میثم یاراحمدی هنرمند لرستانی در گفت و گو با بامدادلرستان : امیدواریم بیش از این شاهد کوچ هنر مندان لرستانی نباشیم

میثم یاراحمدی هنرمند لرستانی در گفت و گو با بامدادلرستان : امیدواریم بیش از این شاهد کوچ هنر مندان لرستانی نباشیم

گفتگو:حامد چنگایی
اشاره:
میثم یاراحمدی ازنوازندگان نام آشنای سازهای کوبه ای لرستان است که تاکنون اجراهای متعددی را درکارنامه خود داشته است. درادامه روند گفتگوهای بامداد لرستان با اهالی موسیقی استان این هفته دردفترهفته نامه بامداد لرستان میزبان هنرمند عزیز هم استانی بودیم. مقدمات این گفتگوهمانند گفتگوی قبلی توسط دوست عزیزم سجاد بهاروند آماده شد که انصافا عزمش را جزم کرده تا صدای هنرمندان استان را به گوش جامعه برساند و صمیمانه از این بابت از اومتشکریم .
میثم یاراحمدی درسال ۱۳۶۷ درمحله کوی فلسطین خرم آباد متولد شد ورفته رفته درمسیرموسیقی پای نهاده ودرحال حاضر با نوازندگی سازتنبک بعنوان ساز تخصصی وهمینطورسازهای کوبه ای به کارخود ادامه می دهد. متن گفتگوی بامداد لرستان را با این هنرمند دوست داشتنی درادامه مطالعه بفرمائید.
بامداد لرستان:
کی و چطور به موسیقی علاقمند
و وارد این عرصه شدید؟
یاراحمدی:
علاقمندی من به ساز به دوران کودکی درحدود هفت سالگی برمی گردد که هر جا صدای سازی می آمد نظر من جلب می شد. به سبب اقوامی که دربروجرد داشتیم چند باری برای مراسمی به بروجرد رفتیم وآنجا توانستیم ازنزدیک صدای ساز زنده یاد امیر قلی نوازنده چیره دست سرنا که یکی ازاساتیدوپیشکسوتان این ساز بودند را بشنوم این امر، علاقه مضاعفی در من ایجاد کرد. به خاطر دارم اولین سازی که داشتم یک گلدان بود که جناب آقای محمودوند که از دوستان پدرم بودند به آن پوستی انداخته بودند و برایم تبدیل به یک ساز کوبه ای کرده بودند. خیلی دوست داشتم ازهمان موقع نوازندگی را بیاموزم و ادامه بدهم ولی شرایطش جورنبود. همانطور برای خودم با ساز کار می کردم و البته درآن برهه کار من علمی و زیر نظر استادی نبود، اما خوب بخاطر دارم که ازهمان ابتدا ریتم ۶، ۸ را به خوبی می شناختم اما حدودا سال اول دبیرستان بودم که به یکی ازآموزشگاه های سطح شهر رفتم وچند ساعتی درکلاس تنبک بودم وروال کار را دیدم. بازهم گذشت تا حدود سال ۸۴ اولین اجرایی بود که بعنوان یک کنسرت رفتم و نوازندگی تنبک استاد شهاب خاکساردرکنار صدای استادرحمانپور را دیدم وعلاقه ام به سازخیلی بیشتر شد. همان موقع توسط یکی از دوستان نزد زنده یاد مهدی شجاعی رفتم، البته نه برای کلاس،رفتم که یک تنبک محلی که داشتم ایشان برایم پوستش را جا انداخت ولی ارتباطم را با ایشان حفظ کردم ولی سرکلاس نمی توانستم بروم، بخاطر مشغله دبیرستان و سایرکارها اما شروع کلاس هایم مرداد ماه سال ۸۷ بود که نزد استاد مهدی شجاعی درآموزشگاه باربد چنگ علیپور رفتم. نواخته ها زنده یاد افتتاح که کتاب بسیار قطوری است وتوانستم در مدت ۷ ماه آن کتاب را نزد آقای شجاعی بزنم.
بامداد لرستان:
اما گریزی بزنیم به کار های زنده یاد مهدی شجاعی که خدمات زیادی به موسیقی استان کردند. شما شاگرد مستقیم او بودید و با خلقیات او آشنا هستید. از او برایمان بگوئید:
یاراحمدی:
ایشان شاگردهای زیادی داشتند.خودشان از شاگردان استاد بهمن رجبی بودندو کتابهای زیادی کار کرده بودند ودارای شعور ریتمی فوق العاده زیادی بودند وواقعا بعنوان یک استاد ریتم سنتی بودند.
بامداد لرستان:
شروع کارهای گروهی شما
از چه زمانی بود؟
یاراحمدی:
توسط مرحوم شجاعی به گروهی معرفی شدم که حدود ۱۷ الی ۱۸ نفر نوازنده برای انجام کارهای گروهی به سرپرستی دکترسامان بازگیر نوازنده چیره دست تارجمع شده بودند. نوازندگانی مثل امیر بیات ، آرمان هاشمی ،خانم میترا استغفاری، حسن بهاروند نوازنده تار، آقای طاهر نژاد ، خانم شرفی و به خوانندگی آقایان تألهی و همینطور استاد ذبیح اله کردعلیوند. بعد از ۷ الی ۸ ماه تمرین کارهای استاد شجریان را در حوزه هنری روی سن بردیم.
البته برای این اجرا صمیمانه تشکر می کنیم ازآقای فرشاد سیفی که بسیار با ما همکاری کردند بعد از آن همکاری ام را با گروه باربد آغاز کردم که نوازندگان چیره دستی درآن سابقه فعالیت داشتند مثل آقای فرشاد سیفی، حامد فیضیان ، زنده یاد مهدی شجاعی ، استاد شهاب خاکسار و…..
سال ۸۹ کنسرتی را در ارشاد برروی صحنه بردیم که با استقبال بی نظیری روبرو شد و یادواره ای بود برای استاد علی اکبر خان شهنازی. همان کار را دو هفته بعد در سینما استقلال و چهار روز بعد درزنجان برروی صحنه بردیم. درکنسرت آخر خواننده ما آقای اصغر بهاروند بود درهمان سال ۸۹ همزمان بر روی چند جزوه که از آقای شجاعی گرفته بودم کارمی کردم و همان سال عازم خدمت سربازی شدم .
بامداد لرستان :
از خاطرات سربازی و موسیقی بگوئید؟
یاراحمدی:
دردوره ی آموزشی که حدود سی روزی بود هیچ سازی نداشتم. یک روزکه به ما مرخصی دادند داخل شهردزفول که محل سربازی ام بود چرخی زدم ویک مغازه ساز فروشی پیدا کردم وجریان را توضیح دادم و با هم حدود نیم ساعتی دونوازی تنبک و تار کردیم. بعد ازآموزشی هم که درخرم آباد بودم وآقای بازگیرچند تایی کار به ما داده بود وبا بچه ها کار می کردیم و توانستیم سال ۹۱ کار را به اجرای عمومی برسانیم با سرپرستی دکتر بازگیر و با خوانندگی آقای بردیا مهر آرا.
بامداد لرستان :
بعد از خدمت چطور ادامه دادید؟
یاراحمدی:
سال۹۱ دوره ی سربازی ام تمام شد،تصمیم گرفتم که برای ادامه ی کلاس هایم به تهران ونزد استاد رجبی بروم. جادارد که بازهم ازمنش آقای مهدی شجاعی بگویم که وقتی برای کسب اجازه نزدشان رفتم سرم را بوسید و گفت: حتما کلاس ها رو برو.
بامداد لرستان:
پیش استاد رجبی چه کتابهایی را نواختید؟
یار احمدی:
سال۹۱ کتاب ابتدایی ومتوسطه ی خود آقای رجبی را نواختم که کتاب های خیلی قَدَری هستند وکتاب های عالی وفوق عالی را خودم نواختم والان هم خودم این ۴ دوره را تدریس می کنیم.
بامداد لرستان:
پذیرش آقای رجبی چگونه بود با توجه به اینکه شما از راه دوری
به این کلاس می رفتید؟
یاراحمدی:
جا دارد که ازآقای رجبی بعنوان بزرگ مرد تنبک نوازی ایران یادکنم که شاگردهای بسیارچیره دستی تحویل هنرکشور داده اند مانند آقایان صحاب تربتی وفرید یدالهی. خود استاد رجبی از لحاظ پولی فوق العاده هستند و به قول خودشان از هنرسوء استفاده نمی کنند و مادیات اصلا برایشان مهم نیست. هزینه کلاس ها که بسیار کم بود اما خودشان می گفتند که هرموقع هم نداشتی یک چشمک بزن و بروواین دلخوشی بزرگی برای شاگردان ایشان بود که استادشان بعنوان یک کیسه ی پول به آنها نگاه نمی کند. خود استاد رجبی ازمن چند سوال تئوری هم پرسیدکه به لطف آموزش های زنده یاد شجاعی من به آنها مسلط بودم وخیلی خوششان آمد وپرسید؟ که شاگرد چه کسی بوده ای وگفتم آقای شجاعی. تا آن زمان اجراهای ارگانی داشتم اما،درابتدای سال۹۲ با فوت مرحوم شجاعی شوک بزرگی هم به من وارد شد ومنهم حدود ۵ ، ۶ ماهی نتوانستم به کلاس بروم اما بعد از مدتی بازهم تمرینات را از سر گرفتم. بعد از مدتی هم بوسیله ی آقای حسن سالم نوازنده چیره دست کمانچه وارد گروه طراوت شدم و همان موقع یک اجرای موسیقی را به خوانندگی آقای آشتیانی درشوش داشتیم.
اجراهای ما، درگروه طراوت گسترش پیداکرد و حدود ۲۰ تا ۳۰ اجرای ارگانی اجرا کردیم اما دو اجرای رسمی دیگرهم داشتیم که یاد واره ی اساتید موسیقی امان زنده یاد مجید احمدی و زنده یاد حسین سالم در شهر الیگودرز و کوهدشت بود نیز اجراهای متعدد دیگری هم بود که باز هم در کنار آقای سالم بودم.
اما دو اجرا هم در شهر های کرج و الشتر درکنار نوازنده های کردو ترک ونوازندگان الشتری بودم.
بعد از آن همکاری را با گروه ملی صبا به عنوان تنها گروه سنتی استان که موسیقی ملی ایرانی را اجرا می کنند آغازکردم.سرپرست این گروه آقای مهندس مختار فلاحی نوازنده چیره دست ویولن وکمانچه هستندوصمیمانه از ایشان تشکرمی کنم . همکاری من با گروه ملی صبا در شهرهای مختلف استان مانند کوهدشت و دورود و برنامه ریزی برای اجراهای آینده در شهرهای الیگودرز و اراک ادامه پیدا کرد.
اما درحیطه موسیقی پاپ هم تجربه جدیدی داشتم و درکنارگروه پاپی به خوانندگی امیررحمان خسروی عزیز و نوازندگی خوب دوستانم ، معین روزبهانی، حسین قنبری، یاسمین بهاروند به اجراهایی پرداختیم که درشهر خرم آباد وسپس همین اواخر در کرج بر گزار شدند.
بامداد لرستان:
پس حسابی پرکار بوده اید. بین این همه اجرا کدامشان برای شما ماندگار تر است؟
یاراحمدی:
ازتمام اجراها درکنارتمام دوستانم لذت برده ام وخاطره های زیادی دارم مانند آقای سالم ، آقای همایون پشتدار، آقای احسان عبدی پور و… اما گروه باربد چون اولین کارگروهی من بود وخیلی شوروشوق آغازنوازندگی گروهی داشتم همیشه خاطره های خوشی برای من تداعی می شود وبسیار درذهنم ماندگاراست.
بامداد لرستان:
به کدام یک از کارهای موسیقی لری بیشتر از بقیه علاقمندید؟
یار احمدی:
کارهای زیادی هستند، ولی اگربخواهیم چند تا را نام ببرم، موتورچی استادسقایی واستاد میرزاده، آلبوم تال آقای فرج علیپور، برف پیری آقای داریوش نظری و آلبوم های عشق آقای علی احمدی که هم خوانندگی آقای احمدی هم تنظیم های آقای پشتداروهم نوازنده های چیره دست حاضردرآن آلبوم کاربسیارزیبایی تهیه کرده اند.
بامداد لرستان:
آیا شرایطش را داشته اید که از استان بروید و در جای دیگر ساکن شده و فعالیت موسیقی را پیش بگیرید؟
یاراحمدی:
بله شرایطش بوده اما خودم علاقه داشتم که بمانم تا بتوانم به شهرم خدمتی کنم چون در حال حاضر بعد ازفوت آقای شجاعی ما، درزمینه سازهای کوبه ای نوازنده های کمی دراستان داریم مانند آقای بابک پیمانی که ترجیح می دهم بمانم و در کنار گروه های استان بنوازم.

بامداد لرستان:
با توجه به تعدد اجراهای تان چه مشکلاتی پیش روی کنسرت های شهرمان هستند؟
یاراحمدی:
متاسفانه مسئولین جزچند نفرشان بقیه حمایت مناسبی ازهنرمندان نمی کنند. از اهالی موسیقی آقایان امین عباسی وذبیح اله کردعیلوند واقعا پیگیر کارهای نوازندگان وگروه ها هستندوزحمات زیادی می کشند اما ازجانب مسئولین با این که همکاری های زیادی از جانب آقای نقدیان وجناب دکترحنان صورت می گیرد اما باز هم روند مجوزگیری برای اجراهای عمومی بسیار سخت وطولانی است وانتظار می رود که این روند تسهیل شده وهنرمندان برای اجرا اینقدر اذیت نشوند. الان سالن مناسب اجرایی واقعا نداریم درشهرمان مثلا کار گروه طراوت به خوانندگی آقای فیروز رضایی کار بسیار قوی از لحاظ تنظیم و اجرا بود که به دلیل کیفیت پائین سالن خیلی از زحمات دوستان هدر رفت انتظار می رود که از هنرمندان بیشتر حمایت کنند مخصوصا هنرمندان پیشکسوت که حق زیادی برگردن هنر استان دارند الان لرستانی به عنوان یک قطب درموسیقی کشور شناخته می شود و واقعا حیف است که یک سالن مناسب برای اجراها وجود نداشته باشد.
برای مثال استادکریمی پیشکسوت نوازندگی تنبک را خیلی ازجوان ها نمی شناسند و نمی دانند چقدربرای موسیقی وتربیت نوازندگان استانی زحمت کشیده اند یا استاد شهاب خاکسار که انصافا دو دهه برای موسیقی لرستان زحمت کشیده و در کنار گروه ها نواخته اند والبته همچنان ادامه دارد وحیف است که این هنرمندان حمایت نشوند.
همین حمایت نشدن ها باعث شده تا خیلی از هنرمندان ازاستان خارج و درجاهای دیگر مشغول به کار شوند که واقعا مهاجرت هنرمندان در لرستان خیلی زیاد بوده وامیدواریم درآینده اینطورنباشد و زمینه برای فعالیتشان دراستان وجود داشته باشد.
بامداد لرستان:
آینده موسیقی لرستان را چطور می بینید؟
یاراحمدی:
زمانی که شروع به کارکردیم نسبت به نسل قبل امکانات خیلی بهتر بود برای پیشرفت و همینطور درحال حاضرنسبت به قبل خیلی بهتر است ولی با توجه به میزان زیاد هنرجوهایی که در این استان هست و شاید الان درهرخانواده ای یک نفراهل نوازندگی باشد ، بازهم خیلی جای کار داریم به نظرمن آینده خیلی روشن تری در انتظار موسیقی لرستان است و پیشرفت های بیشتری پیش رو داریم.
بامداد لرستان:
برنامه کاری خودتان در آینده چیست؟

یاراحمدی:
من بیشترروی تمرینات خودم وآموزش هنرجویانم تمرکز دارم ، دوست دارم هنر جویان خوبی تربیت کنم تا بتوانند نیازهای کوبه ای شهرمان را بر طرف کنند ودرموسیقی لرستان مفید باشند.
بامداد لرستان:
برای علاقمندان به سازهای کوبه ای چه توصیه ای برای شروع کار دارید؟
یاراحمدی:
به نظرمن هرکاری را با پرس وجو شروع کنیم بهتراست. اگرخانواده ای برای فرزندش دنبال آموزش موسیقی است باید ازهمان کودکی اش به فکر باشد و اورا درکلاسهای موسیقی شرکت بدهد. مثلا وقتی ما کودک بودیم کلاسهای موسیقی کودک اصلا نبود اما حالا دوره های مختلف برای کودکان هست که از همان سن کم بصورت علمی و آکادمیک موسیقی را شروع می کنند ، موسیقی هم درس ادب است و مثل بقیه هنرها روی روحیه تاثیر بسیار زیادی دارد و بسیار مفید است.
بامداد لرستان :
در پایان چه آرزویی
برای موسیقی لرستان دارید؟
یاراحمدی:
امیدوارم موسیقی شهرمان جایگاهش را پیدا کند وهنرمندان امکاناتی که لازم دارند دراختیارشان قراربگیرد تا خرم آباد بتواند قطبی درموسیقی دنیا باشد، مثل وین که همه این شهررا به قطب موسیقی می شناسند وحتما هم همینطورخواهد شد. با توجه به دوستانی که هستند و زحماتی که می کشند برای شناساندن موسیقی لرستان به دنیا مثلااستاد احسان عبدی پور ودیگر هنرمندان وحتما آن روزخواهد رسید.
در پایان ازهفته نامه بامداد لرستان برای ترتیب دادن این گفتگو تشکر می کنم.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

6 (7) 6 (2) 6 (10) 496023_337

یک دیدگاه