تاریخ خبر: ۱۲ تیر ۱۳۹۵
ابتکار:۳۰سال زمان برای مقابله با گرد و غبار

ابتکار:۳۰سال زمان برای مقابله با گرد و غبار

ابتکار در صحن علنی مجلس: مقابله با گردوغبار با بودجه فعلی ۳۰ سال زمان می‌برد

 رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در پاسخ به انتقادات در خصوص مقابله با ریزگردها در لرستان و سایر مناطق درگیر در کشور گفت: گرد و غبار ۸۰ درصد کشور را تحت‌الشعاع قرار داده است و مقابله با آن با بودجه فعلی ۳۰ سال زمان می‌برد.
به گزارش پایگاه خبری یافته، “معصومه ابتکار” در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در بخشی از سخنان خود در خصوص گردوغبار در کشور گفت: باید ابعاد این موضوع مشخص شود و این معضل در حال حاضر ۸۰ درصد کشور را تحت‌الشعاع قرار داده است، بنابراین بسیاری از شهرهای جنوبی و غربی کشور به دلیل هجوم ریزگردها دچار مشکل شده‌اند.
وی افزود: گردوغبار دارای منشأ داخلی و خارجی می‌باشد. منشأ خارجی آن عمدتاً کشور عراق است و ۳ کانون اصلی گردوغبار در عراق، کشورمان را تهدید می‌کند، البته اراضی شمال غرب و غرب کشور عراق که از کانون‌های اصلی گردوغبار هستند، در حال حاضر در تصرف داعش می‌باشد و نمی‌توان اقدام خاصی را در این مناطق انجام داد.
ابتکار با بیان اینکه ۸ میلیون هکتار در عراق از کانون‌های بحرانی گردوغبار هستند، تصریح کرد: عربستان ۱۱ میلیون هکتار کانون گردوغبار و ایران دارای ۲.۸ میلیون هکتار کانون گردوغبار است. البته از ابتدای دولت یازدهم ستاد ملی مقابله با گردوغبار تشکیل شد و وظیفه این ستاد مطالعه در خصوص کانون‌های داخلی گردوغبار بود و در این رابطه ۱۵ استان در معرض هجوم گردوغبار شناسایی شدند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه با بودجه فعلی، مقابله با گردوغبار ۳۰ سال زمان می‌برد، گفت: حداقل یک‌هزار میلیارد تومان اعتبار برای مالچ‌پاشی و کاشت نهال لازم است.
ابتکار از انعقاد چندین تفاهم‌نامه با کشور عراق در خصوص مقابله با ریزگردها خبر داد و گفت: در اسفند سال ۹۳ با سفر به عراق چندین نهال در این کشور کاشته شد که هدف آن مقابله با گردوغبار داخل عراق بود اما مشکلاتی در طول زمان پیش آمد که این طرح‌ها به نتیجه نرسید، البته هفته گذشته نیز مذاکراتی با مقامات عراقی صورت گرفت و آن‌ها در خصوص مقابله با گردوغبار اعلام آمادگی کردند اما همه اراضی کانون‌های گردوغبار در عراق در دست گروهک تروریستی داعش است.
وی با اشاره به اینکه سازمان حفاظت محیط زیست برنامه‌های خود را در خصوص مقابله با ریزگردها ادامه می‌دهد، افزود: سال گذشته با حضور در اجلاسی که در همین رابطه در سازمان ملل برگزار شد، چندین قطع‌نامه در خصوص ریزگردها به تصویب رسید و ما خواستار استفاده از تجربیات کشورهای دیگر در بحث گردوغبار و ریزگردها هستیم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه سال گذشته ۸ هزار هکتار کاشت نهال در استان خوزستان صورت گرفت، تصریح کرد: همچنین احیای تالاب هورالعظیم در این استان نیز انجام شد و احیای تالاب‌های از برنامه‌های اصلی دولت یازدهم می‌باشد، هر چند که سوءمدیریت‌ها در نحوه مدیریت منابع آب و سدسازی‌های بی‌رویه بدون رعایت ملاحظات زیست محیطی باعث خشکی تالاب‌ها و افت آب‌های زیرزمینی شده است.
منبع: یافته

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

139404161905083175646084 139505070933243838235504 dehkade 2 باغ وحش خرم‌آباد

یک دیدگاه