تاریخ خبر: ۱۳ تیر ۱۳۹۵
قطع آب آشامیدنی دهستان مورانی پلدختر مشکلاتی برای مردم بوجود آورده است

قطع آب آشامیدنی دهستان مورانی پلدختر مشکلاتی برای مردم بوجود آورده است

قطع آب آشامیدنی دهستان مورانی پلدختر مشکلاتی برای مردم بوجود آورده است

مردم دهستان دو هزار نفری مورانی از توابع شهرستان پلدختر نزدیک به یک ماه است که در فصل گرما و تابستان با قطعی آب آشامیدنی دست و پنجه نرم می کنند.

آب آشامیدنی این دهستان از روستای گل گل که در حدود پنج کیلومتری جنوب آن قرار دارد به وسیله لوله کشی تامین می شود.
علاوه بر دهستان مورانی آب آشامیدنی ۱۰ روستای دیگر نیز از این طریق تامین می شود که به همین دلیل در فصل گرما آب تامین شده پاسخگوی اهالی نبوده و هر ساله در فصل بهار و تابستان مردم این دهستان با مشکل جدی آب آشامیدنی مواجه هستند.
یکی از اهالی دهستان مورانی به خبرنگار اعزامی ایرنا به این منطقه گفت: این دهستان نزدیک به یک ماه است که با قطع آب آشامیدنی مواجه است و اهالی
آب آشامیدنی مورد نیاز خود را از رودخانه کشکان یا روستای گل گل تهیه می کننند.
احمدرضا عینی افزود: اهالی منطقه برای تهیه آب از رودخانه که در حاشیه روستا قرار دارد متحمل طی کردن مسافتی می شوند که برای برخی مشکل است.
یکی دیگر از ساکنان دهستان مورانی نیز گفت: با وجود گرما و ماه مبارک رمضان نبود آب آشامیدنی ، اهالی و مردم روزه دار را با مشکلات جدی مواجه ساخته که مجبورند با وضعیت تشنگی و گرسنگی به خاطر تهیه آب و شستشو چندین بار مسیر خانه تا رودخانه و بالعکس را طی کنند.
محمد سبزی افزود: آب رودخانه کشکان نیز بهداشتی و سالم نبوده ولی چون آب آشامیدنی نداریم مجبور به استفاده از آن هستیم.
یکی دیگر از اهالی دهستان مورانی گفت: در این ماه مبارک رمضان و فصل گرما مردم علاوه بر آب آشامیدنی آب برای مصارف دیگر از جمله وضو گرفتن و استحمام ندارند که این امر نیز به مشکلات اهالی افزوده است.
مراد جوانمرد افزود: مردم این دهستان چند سالی است که درفصل بهار و تابستان با مشکل قطعی آب آشامیدنی مواجه هستند که باید برای آن تدابیر لازم اندیشیده شود زیرا مردم دیگر تحمل این معضل که به بحران تبدیل شده را ندارند.
وی گفت: آب آشامیدنی دهستان در طول روز قطع بوده و تنها هنگام شب حدود دو ساعت با فشار کم در لوله ها جاری می شود که امکان ذخیره آن وجود ندارد.
یک خانم خانه دار دهستان مورانی گفت: بعضی از خانواده ها به دلیل قطعی آب آشامیدنی مجبورند آن را خریداری و در تانکر ها و یا ظروف دیگر ذخیره کنند که این وضعیت نیز برای خانواده های کم درآمد مشکل زا است.
نازی رحیمی افزود: در این ماه مبارک رمضان خانم های خانه دار مجبور هستند که لباس ها و ظروف را برای شستشو به لب رودخانه ببرند که این موضوع در هوای گرم و طاقت فرسا باعث متحمل شدن سختی های فراوانی می شود.
دهیار دهستان مورانی به ایرنا گفت: حدود یک ماه است که مردم دهستان مورانی بخش مرکزی شهرستان پلدختر با مشکل قطعی آب آشامیدنی مواجه هستند و در تمام طول روز آب قطع بوده و تنها دو ساعت در شب با فشار کم در لوله ها جریان دارد.
شیخ کرم احمدی افزود:آب آشامیدنی دهستان مورانی با جمعیتی بیش از دو هزار نفر از طریق یک حلقه چاه واقع در روستای گل گل در دامنه سلطان کوه تامین می شود که مدت چند سال است در فصول گرما جوابگوی نیاز اهالی نیست.
وی گفت: این حلقه چاه علاوه بر دهستان مورانی آب آشامیدنی ۱۰ روستای دیگر را نیز تامین می کند که کافی نبوده و باعث شده که جمعیت زیاد دهستان با مشکل قطعی آب مواجه شوند .
به گفته وی در صورت ادامه این روند و مشکل قطعی آب آشامیدنی ، مردم مجبور به ترک دهستان و مهاجرت به شهر می شوند و ما این موضوع را بارها به مسوولان منعکس کرده اما متاسفانه تاکنون اقدام عملی در جهت رفع مشکل موجود صورت نگرفته است.
مدیر امورآب و فاضلاب روستایی پلدختر به خبرنگار ایرنا گفت: آب آشامیدنی ۱۰ روستای شمال پلدختر شامل دهستان مورانی و روستاهای ملاوی، پران پرویز ، کیان آباد ، تیمور آباد ، خرسدر اولیا و سفلی ، وره زرد تازه آباد و بابازید از مجتمع سقای کربلای روستای گل گل تامین می شود که نزدیک به یکهزار و ۸۰۰ مشترک تحت پوشش آن هستند.
حمید بهاروند با بیان اینکه آب تولید شده در این مجتمع جوابگوی سه هزار خانوار می باشد افزود: متاسفانه به علت مصرف زیاد ، استفاده از آب آشامیدنی برای احشام ، انشعابات غیرمجاز ، استفاده غیرمجاز از آب آشامیدنی برای باغات و کشاورزی توسط روستاییان موجب شده که این روستاها با کمبود آب مواجه شوند.
وی تصریح کرد: در طول مدتی که آب این دهستان با مشکل مواجه شده شاهد نوسانات شدید برق نیز بوده ایم.
وی علت دیگر قطع آب این دهستان را نصب پمپ چاه جدید عنوان کرد.
مدیر امور آب و فاضلاب روستایی پلدختر گفت: شرکت آب و فاضلاب روستایی شهرستان پلدختر جهت بهسازی و راه اندازی ایستگاه پمپاژ دوم با اعتباری بیش از ۸۰۰ میلیون ریال اقدام به خرید امتیاز برق ، نصب ترانس ، لوله گذاری و نصب الکتروپمپ کرده که وارد مدار شده است.
وی ابراز امیدواری کرد: با این اقدام کمبود آب آشامیدنی این روستاها مرتفع شود و مردم با رعایت صرفه جویی کمک کنند تا به همه روستاها به اندازه کافی آب برسد .

منبع: ایرنا

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

1452006633_38138 82139728-70847259 IMG_9490 انتخابات.jpg2

یک دیدگاه