تاریخ خبر: ۲۲ آبا ۱۳۹۵
قاچاقچیان در آشفته بازار لوازم‌آرایشی و بهداشتی بروجرد جولان می‌دهند

قاچاقچیان در آشفته بازار لوازم‌آرایشی و بهداشتی بروجرد جولان می‌دهند

عمده لوازم‌آرایشی و بهداشتی عرضه‌شده در بازارهای بروجرد از مبادی قاچاق و به‌صورت غیرقانونی وارد بازار شده و بسیاری از این اقلام فاقد استانداردهای بهداشتی لازم برای مصرف‌کنندگان هستند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بروجرد، سیل فزاینده استفاده از لوازم‌آرایشی و بهداشتی در سال‌های اخیر سبب شده شهروندان از هر قشری نسبت به استفاده از این لوازم باقیمت‌های مختلف رغبت نشان داده و از این راه سودی سرشار را به جیب دلالان و قاچاقچیان این کالاها سرازیر کنند.

ایران دومین مصرف‌کننده بزرگ لوازم‌آرایش در خاورمیانه

درحالی‌که ایران دومین مصرف‌کننده بزرگ لوازم‌آرایش در خاورمیانه محسوب می‌شود و ۱۴ میلیون زن ایرانی به‌طور متوسط سالانه ۱۵۰ دلار لوازم‌آرایشی می‌خرند و درمجموع دو میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار سالانه در غیاب شرکت‌های ایرانی به جیب شرکت‌های چینی، ترکیه‌ای، کره‌ای و اماراتی سرازیر می‌کنند، دلالان و قاچاقچیان این بازار با شناسایی مشتریان خود در شهرهای مهم کشور تلاش می‌کنند اجناس تقلبی و عمدتاً تاریخ‌مصرف گذشته را برای سوددهی بیشتر روانه بازارهای مصرف کنند.

شهرستان بروجرد یکی از مصرف‌کنندگان عمده لوازم‌آرایشی روز دنیا است که روزانه از برندهای مختلف، مشهور و معتبر گرفته تا بی‌کیفیت و بی‌نام‌ونشان در بازارهای این شهرستان به‌وفور توزیع می‌شود و به کالایی سهل‌الوصول تبدیل‌شده که در بساط دست‌فروشان نیز به سهولت عرضه می‌شود و یکی از کالاهای پرمشتری در بازار این شهرستان است به‌گونه‌ای که روزانه شاهد سبز شدن صنوف مختلف فروش لوازم‌آرایشی و بهداشتی مختلف در گوشه گوشه این شهرستان هستیم.

اما آنچه گرایش افراد در سنین مختلف و باسلیقه‌های متفاوت را به استفاده از لوازم‌آرایشی و بهداشتی خارجی سوق می‌دهد مسئله‌ای عمومی است که به تبلیغات این کالاها و نیز قیمت ارزان آن‌ها نسبت به تولیدات داخلی برمی‌گردد اما هدف از این گزارش بررسی علل ورود این کالاهای بی‌کیفیت به بازار بروجرد و نحوه برخورد متولیان امر با آن‌هاست که به‌رغم افزایش رو به رشد استفاده از این نوع کالاها هنوز هم توزیع آن در بازارهای بروجرد امری شایع و در دسترس است.

جمع‌آوری اقلام آرایشی و بهداشتی قاچاق در بازار بروجرد

محمدرضا علوی‌زاده رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت بروجرد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در این رابطه می‌گوید: این کالاها به دلیل ورود از مبادی غیرقانونی قاچاق محسوب می‌شود و شامل طرح برخورد و جمع‌آوری می‌شوند.

وی می‌افزاید: درگشت‌های مختلف بازرسان این اداره در صورت مشاهده کالاهای بی‌کیفیت و یا تاریخ گذشته از سطح بازار با دستور ادارات مرتبط نسبت به جمع‌آوری آن‌ها اقدام کرده و این کالاها پس از ضبط به گمرک استان لرستان به‌عنوان املاک تملیکی تحویل داده می‌شود و برای توزیع‌کنندگان این کالاها نیز پرونده تخلفاتی تشکیل می‌شود.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت بروجرد برخورد با این کالاها را نیازمند همکاری جمعی تمامی نهادهای مرتبط دانسته و بیان می‌کند: همکاری شبکه بهداشت و درمان درزمینهٔ تشخیص اصالت و تاریخ‌مصرف این کالاها ضروری است و بازرسان این اداره در صورت مشاهده کالاهای قاچاق تاریخ‌مصرف گذشته و بی‌کیفیت موظف به برخورد و اطلاع‌رسانی به صنعت و معدن هستند.

حاشیه سود فراوان کالاهای قاچاق

وی سودآوری بالا در کنار مشتری‌پسند بودن به دلیل قیمت کمتر را از عوامل توزیع گسترده این نوع از کالاهای قاچاق در بازار دانسته و عنوان می‌کند: یکی از عوامل عمده‌ای که سبب روی آوردن فروشندگان به عرضه این نوع از کالاهای قاچاق می‌شود این است که این نوع کالای قاچاق به دلیل عدم مراحل پرداخت عوارض قانونی و طی مراحل اداری حاشیه سود بیشتری نسبت به کالاهای قانونی دارد که این امر به انگیزه‌ای تبدیل می‌شود تا واحدهای صنفی مختلفی نسبت به عرضه این نوع از کالاها اقدام کنند.

مقابله با کالاهای قاچاق به‌ویژه لوازم‌آرایشی و بهداشتی که از مبادی غیرقانونی وارد بازار می‌شود همواره به‌عنوان یکی از موضوعات داغ ستاد مبارزه با کالای قاچاق شهرستان مطرح بود و مصوباتی نیز در این زمینه گرفته که به نظر پای اجرای آن‌ها هنوز هم در این شهرستان لنگ می‌زند.

محمود رازانی کارشناس مسئول بهداشت محیط شبکه بهداشت و درمان بروجرد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم به بازرسی بازرسان این نهاد در ساعات مختلف اشاره می‌کند و می‌گوید: بازرسان این اداره در ساعات اداری از اماکن توزیع آرایشی و بهداشتی بازرسی می‌کنند و در صورت مشاهده موارد مشکوک همچون تاریخ گذشته بودن کالا تا نداشتن مجوز فروش موارد را گزارش کرده و نسبت به جمع‌آوری این نوع کالاها اقدام می‌شود.

وی بابیان اینکه تنها وجود تاریخ‌مصرف کالاها ملاک ارزیابی مرغوبیت آن‌ها نیست، می‌افزاید: در بازرسی‌ها علاوه بر این مورد مجوز ورود به بازار و توزیع داخلی نیز توسط بازرسان این نهاد رؤیت می‌شود چراکه ممکن کالایی با داشتن تاریخ‌مصرف مناسب فاقد این موارد باشد که به‌عنوان یک کالای قاچاق محسوب می‌شود.

کارشناس مسئول بهداشت محیط شبکه بهداشت و درمان بروجرد ادامه می‌دهد: گشت‌های بازرسان این نهاد در خارج از ساعات اداری تحت عنوان تشدید بازرسی‌ها در سطح شهر ادامه می‌یابد علاوه بر این گشت‌های مشترکی نیز با اداره صنعت، معدن و تجارت بروجرد نیز به‌منظور بازرسی از صنوف مختلف برگزار می‌شود.

وی بابیان اینکه درصد بالایی از لوازم‌آرایشی و بهداشتی عرضه‌شده در بازار از مبادی غیرقانونی توزیع می‌شود، بیان می‌کند: شهروندان می‌توانند مراتب شکایات خود را از توزیع کالاهای قاچاق و یا در صورت مشاهده هر نوع کالای بی‌کیفیت تقلبی به سامانه ۱۹۰ اعلام کنند تا کارشناسان پس از بررسی شکایات وارده به این سامانه بازرسان را برای بازرسی به آدرس اعلام‌شده اعزام کرده و در صورت لزوم با متخلفان برخورد کنند.

کشف و معدوم‌سازی اقلام قاچاق آرایشی و بهداشتی در بروجرد

رازانی از کشف و معدوم‌سازی حجم بسیاری از کالاهای قاچاق به ارزش۲۰ میلیون تومان در هفت‌ماهه نخست امسال در شهرستان بروجرد خبر داده و می‌گوید: این حجم از لوازم‌آرایشی و بهداشتی قاچاق در بازه‌های زمانی مختلف و از واحدهای متفاوت در سطح شهر به‌صورت انبارشده ضبط و معدوم‌سازی شده است.

وی برخورد باعرضه کنندگان دست‌فروش این نوع کالاهای قاچاق را در حیطه اختیارات شهرداری بروجرد دانسته و عنوان می‌کند: شبکه بهداشت و درمان تنها می‌تواند با مغازه‌دارانی که دارای مجوز کسب هستند نسبت به عرضه کالاهای قاچاق برخورد کند و برخورد باعرضه کنندگان دست‌فروش و دوره‌گرد در حوزه اختیارات سد معبر شهرداری است.

سودجویی قاچاقچیان از عدم آگاهی شهروندان

کارشناس مسئول بهداشت محیط شبکه بهداشت و درمان بروجرد عدم آگاهی یا سودجویی را علت روی آوردن به تجارت کالای قاچاق در بازار بروجرد می‌داند و اظهار می‌کند: افرادی که متقاضی دریافت مجوز فعالیت در صنوف مختلف باشند به آموزشگاه اصناف برای گذراندن دوره آموزشی در ارتباط با رعایت مسائل بهداشتی در همه اماکن معرفی می‌شوند و پس‌ازآن مجوز کسب قانونی دریافت می‌کنند.

به‌هرحال باید به این نکته توجه داشت که هرچند دولت به دنبال ممانعت از ورود لوازم‌آرایشی قاچاق به کشور است و در این زمینه اقداماتی را نیز انجام داده اما استفاده از این محصولات تقلبی که به‌صورت قاچاق وارد کشور شده‌ و باقیمتی کمتر از تولیدات داخلی عرضه می‌شوند به‌طور حتم می‌تواند آثار سوئی بر سلامت مصرف‌کنندگان داشته باشد.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image 2162883 image image

یک دیدگاه