تاریخ خبر: ۲۲ آبا ۱۳۹۵
جاده‌های تخریبی عشایر استان لرستان بازسازی شود

جاده‌های تخریبی عشایر استان لرستان بازسازی شود

مدیرکل امور عشایری لرستان به لزوم بازسازی جاده‌های تخریبی عشایری در لرستان تأکید کرد و گفت: ۵۰ تا ۱۰۰ درصد جاده‌های عشایری در بخش ییلاق و چه قشلاق با مشکل روبه‌رو شده است.

حاجی مراد بیرانوند در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد بابیان اینکه هفت درصد جمعیت لرستان عشایری است اظهارداشت: عشایر لرستان، ۱.۵ میلیون واحد دامی دارند و ۲۵ درصد پروتئین استان را تأمین می‌کنند.

وی افزود: سالانه، ۲۹ هزار تن شیر، ۱۲ هزار تن گوشت قرمز، ۱۰ هزار و ۳۲ تن پشم و مو، ۱۷ هزار تن عسل و ۱۸ تن روغن تولید می‌کنند که چون دام‌های آن‌ها از علف‌های تازه و گیاهان دارویی موجود در مراتع تغذیه می‌کنند، تولیدات آن‌ها بسیار خوش‌طعم و باکیفیت است.

مدیرکل امور عشایری لرستان عنوان کرد: بیشترین مشکلات عشایر، مربوط به بحث بیمه، آب شرب، واکسیناسیون دام، تأمین علوفه و صعب‌العبور بودن جاده‌های عشایری است.

وی تصریح کرد: در اثر بارندگی‌های سال ۹۴ و ۹۵، ۸۵۰ کیلومتر از جاده‌های عشایری تخریب‌شده، یعنی عبور و مرور عشایر در ۵۰ تا ۱۰۰ درصد جاده‌های عشایری، چه در بخش ییلاق و چه قشلاق، با مشکل روبه‌رو شده است.

بیرانوند بابیان اینکه تا جایی که امکان داشته با همکاری راهداری و قرارگاه خاتم، کار مرمت و بازسازی راه‌های عشایری انجام‌شده، خاطرنشان کرد: امسال حدود ۲۰۰ کیلومتر از راه‌های عشایری بازگشایی شد اما همچنان جاده‌های عشایری زیادی در استان هستند که نیاز به بازسازی دارند.

وی بیان کرد: برای جبران کمبود آب شرب عشایر، امسال پنج دستگاه تانکر ۱۲ هزار لیتری به اتحادیه عشایری داده‌شده تا آن‌ها را در منطقه پشت کوه عشایر نصب و آب بهداشتی عشایر را تأمین کند و موظف است که قبل از اینکه عشایر در منطقه مستقر شوند، تانکرها را نصب‌کرده باشد.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image image image image

یک دیدگاه