تاریخ خبر: ۱۶ تیر ۱۳۹۵
ازنا با سیستم فعلی ‘ عدم مدیریت پسماند’ به کجا خواهد رسید؟

ازنا با سیستم فعلی ‘ عدم مدیریت پسماند’ به کجا خواهد رسید؟

ازنا با سیستم فعلی ‘ عدم مدیریت پسماند’ به کجا خواهد رسید؟

پایگاه خبری ازنا خبر در مطلبی با عنوان ازنا با سیستم فعلی ‘ عدم مدیریت پسماند’ به کجا خواهد رسید؟ نوشت:در شهر ما’سیستم جمع آوری زباله شهری را مکانیزه کرده اند!’در حالیکه بوی تعفن گنداب رها شده در جداول خیابان های شهر، فضای شهرمان را پر کرده است.

در ادامه آمده است:هیچ نشانی از مدیریت تفکیک زباله های شهری و بازیافت در شهرمان دیده نمی شود.
فاضلاب های خانگی، تماما در بستر زندگی مان رها می شود و خاکی که در آن کشت می کنیم و آبی که از آن می نوشیم را آلوده می کند.
در استانی به سر می بریم که پس از استان های شمالی پر آب ترین استان کشور است اما سرانه فضای سبز شهرمان از بسیاری از شهرهای مناطق خشک کمتر است.
در حالیکه که حتی در کلان شهرهای پیشگام مدیریت پسماند و تصفیه فاضلاب های شهری، زباله ها با برنامه زمانبندی، شب هنگام از جلوی درب منازل جمع آوری می شود، در شهر کوچک ما ‘سیستم جمع آوری زباله شهری را مکانیزه کرده اند!’.
شهر کوچک ما با کوچه ها و خیابان های کم عرضش، دست کم در بافت قدیمی شهر فضای کافی برای سیستم مکانیزه جمع آوری زباله شهری ندارد.
شیرابه ی ‘ماشین ها و سطل های مکانیزه حمل زباله ‘ و تجمع حشرات در محل سطل های زباله بهداشت عمومی را به مخاطره می اندازد.
شهر ما نیازمند ‘مدیریت اصولی و پایدار پسماند’ است، ‘مدیریت اصولی و پایدار پسماند’ مستلزم مطالعات پایه، تهیه طرح جامع مدیریت پسماند و اجرای مدبرانه ، همه جانبه و آینده نگر طرح های مدیریتی است.
‘مدیریت اصولی و پایدار پسماند’ باید در برگیرنده همه ی جنبه های مدیریت پسماند از مدیریت زباله های خانگی (تفکیک در مبدأ، سیستم جمع آوری و حمل و نقل متناسب) گرفته تا سیستم سرپوشیده جمع آوری فاضلابهای شهری، تصفیه فاضلاب شهری، مدیریت صحیح ضایعات کشاورزی و نخاله های ساختمانی، تبدیل زباله های تر به کمپوست و بازیافت زباله های خشک و … باشد.
اما از این همه در شهر ما فقط’سیستم جمع آوری زباله شهری را مکانیزه کرده اند!’

منبع: ایرنا

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

5137_875 3 (7) pic-60215-1460818184

یک دیدگاه