تاریخ خبر: ۲۹ آبا ۱۳۹۵
اربعین، روز شرم کوفیان

اربعین، روز شرم کوفیان

چهل روز گذشت. اما چهل سال دیگر چهارصد سال،… هم بگذرد، صدای «هل من ناصر» بی‎جواب نخواهد ماند.

چهل روز گذشت از واقعه‎ای که شرمش تا تاریخ برای کوفیان ماند و سیه‎رویی‎اش برای بی‎وفایان.

اربعین می‎آید؛ اما تلاوت زیبایی را تنها در چشمان زینب علیهاالسلام باید جست. اربعین می‎شکفد و نام زینب گل می‎کند. زینب از آن‎چه یزیدیان شرم‎زده هراس داشتند هم بالاتر بود. زینب علیهاالسلام، با خطبه‎ای از غربت در میان هلهله زنان شام، گل گریه کاشت.

پیاده‌روی اربعین نوعی همدری با حضرت زینب و درک روز عاشورا است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، امروز غوغای عجیب در کربلا برپاست غوغای که توصیف آن از لنز دوربین‎ها فراتر رفته و زبان‎ها از گویای آن عاجزند.

این روزها میلیون‎ها عاشق و دلداده امام حسین(ع) و یاران باوفایش با پای پیاده به سوی حرم مطهر آن حضرت در حرکت هستند تا عظمت و شکوه بزرگترین پیاده روی جهان را به نمایش بگذارند.

پیاده‌روی اربعین نوعی همدری با حضرت زینب و درک روز عاشورا است که در چنین روزی خانواده امام حسین(ع) در شرایطی بسیار سخت و دردناک این مسیر را همراه با مشقات فراوان به سمت شام حرکت کردند.

درسی که اربعین به مامی‌دهد، زنده نگهداشتن یاد حقیقت و خاطره شهادت درمقابل طوفان تبلیغات دشمن است، حقیقت گویی یکی از پیام‌های اربعین است و حضرت زینب(س) نخستین حقیقت گوی واقعه کربلا است.

اربعین فرصت و زمانی برای فکر کردن درباره حادثه‌ عاشوراست تا افراد بتوانند درباره واقعه و نهضت عاشورا به فکر و اندیشه بپردازند.

لرستان آماده برگزاری همایش بزرگ اربعین

هوشنگ بازوند استاندار لرستان در این باره گفت: توفیقی شده که یک‌سال دیگر در خدمت امام حسین(ع) و زوار ایشان باشیم و در این راستا تمام سعی خود را به کار می‌بندیم.

وی ادامه داد: در راستای رفاه حال زائرین دستگاه‌های اجرایی اقلامی از جمله سه هزار تخته پتو، دو هزار متر موکت، سه کانتینر و پنجاه تخته چادر را تامین می‌کند.

استاندار لرستان اضافه کرد: همچنین استانداری برای ستاد مهران برنج را تهیه می‌کند. گوشت و حبوبات نیز توسط شرکت کشت و صنعت تامین می‌شود.

بازوند با اشاره به اینکه لرستان در مسیر کاروان‌های اربعین حسینی قرار دارد، اضافه کرد: لرستان آماده استقبال و پذیرایی از زائران حسینی است.

وی افزود: مابقی مایحتاج را سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تامین خواهد کرد. برای سایر هزینه‌ها جلسه‌ای تشکیل می‌شود تا توسط بانک‌ها تامین شود.

استاندار ادامه داد: معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری و مدیر امور شعب استان جلسه‌ای با بانک‌های خصوصی در راستای مساعدت آنها داشته باشند.

بازوند تصریح کرد: سوخت نیز به ارزش ۴۰ میلیون ریال با کمک‌های مردمی تامین خواهد شد.

این مدیر ارشد لرستان یادآور شد: برای برگزاری همایش عظیم اربعین یک ریال از بودجه و اعتبارات دولتی هزینه نمی‌شود.

پیاده‌روی اربعین، نماد وحدت امت اسلامی است

آیت‌الله سیداحمد میرعمادی نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام جمعه خرم‌آباد نیز در این باره گفت: اجتماع میلیونی اربعین حسینی مظهر قدرت و وحدت مسلمانان است.

وی اظهار کرد: مسلمانان از ۷۰ کشور جهان در این راهپیمایی عظیم شرکت می‌کنند و این یک حرکت ارزشی و الهی است.

امام جمعه خرم‌آباد با بیان اینکه اربعین در فرهنگ تشیع به امام حسین(ع) اختصاص دارد، افزود: موکب‌های مستقر برای پذیرایی و استقبال از مردم در مسیرهای منتهی به کربلا و نجف نمونه بارز بسیج سازندگی مردم ایران است که برای مردم عراق به یک الگو تبدیل شده است.

آیت‌الله میرعمادی تصریح کرد: بزرگ‌ترین اجتماع بین‌المللی در جهان در اربعین حسینی شکل می‌گیرد.

وی افزود: در فاصله ۹۰ کیلومتری نجف تا کربلا مملو و از جمعیتی که بزرگ‌ترین قدرت‌نمایی شیعه را به نمایش گذاشته و عشق و ارادت خود را به سرور و سالار شهیدان نشان می‌دهند.

امام جمعه خرم‌آباد با بیان اینکه اجتماع مردم در اربعین بزرگ‌ترین قدرت‌نمایی امت اسلام در دنیاست، اظهار کرد: پیاده‌روی اربعین نشانه وحدت و امت اسلامی است و باید از ظرفیت اربعین استفاده شود.

معرفت دینی و بصیرت سیاسی یکی‎از مهمترین درس‎های عاشوراست
آیت‌الله میرعمادی با بیان اینکه بالاترین هدف عاشورا و قیام امام حسین(ع) مبارزه با جهالت و ایجاد معرفت دینی و بصیرت‌افزایی بود، تصریح کرد: یکی‌ از درس‌های مهم عاشورا معرفت دینی و بصیرت سیاسی است؛ در نهضت حسینی هم رهبر قیام یعنی امام حسین(ع) الگوی معرفت و بصیرت است و هم یاران امام حسین(ع) دارای معرفتی والا و بصیرتی بالا هستند.
وی در تحلیل نهضت عاشورا، با اشاره به اینکه در زیارت اربعین امام حسین(ع) می‎خوانیم: امام حسین(ع) جانش را در راه خدا تقدیم کرد تا مردم را از جهالت نجات دهد و از سرگردانی و گمراهی برهاند»، افزود: بالاترین هدف عاشورا و قیام امام حسین(ع) مبارزه با جهالت و ایجاد معرفت دینی و بصیرت‌افزایی بود.
نماینده ولی‏‌فقیه در لرستان ادامه داد: امام حسین(ع) در سخنان متعدد و در خطبه‌هایش هدف از قیام خودش را انجام تکلیف الهی، اصلاح امت اسلامی، حفظ دین و ارش‎های دینی و امر به معروف و نهی از منکر قرار داده است.
آیت‌الله میرعمادی گفت: امام حسین(ع) در یکی‎از خطبه‌هایش فرموده است: «من که قیام کردم و نهضتی را برپا کردم برای سرکشی، طغیان، عداوت، تبهکاری و ستم‌کاری نبود که قیام کردم قیام من برای اصلاح امت جدم و امر به معروف و نهی از منکر است آن هم به روش جدم و پدرم».
وی با بیان اینکه این روش امام حسین(ع) معنایش ایجاد معرفت دینی است، اضافه کرد: خطبه‌های امام حسین(ع) سبب بصیرت‌افزایی جامعه است و اگر کسی خطبه‌ها و سخنان امام حسین(ع) را نگاه کند متوجه می‎شود در تمام خطبه‌ها بحث معرفت و بصیرت مطرح است.
آیت‌الله میرعمادی با بیان اینکه یاران امام حسین(ع) هم در اوج معرفت و بصیرت قرار داشتند، تصریح کرد: یاران امام حسین(ع) اهل بصیرت بودند و شناخت دقیق و عمیق از امام و حجت‌شان در روی زمین داشتند آنها دشمن را خوب شناخته بودند راه و هدف را خوب شناخته بودند و از معرفت بالایی برخوردار بودند.
نماینده ولی‌فقیه در لرستان با بیان اینکه یاران امام حسین(ع) با شناخت و معرفت کامل به امام حسین(ع) پیوستند و جانشان را تقدیم کردند چراکه آنها زندگی در پرتو ولایت را می‎خواستند، یادآورشد: کربلا یعنی معرفت و بصیرت، درسی که ما از عاشورا و نهضت امام حسین(ع) باید بگیریم معرفت دینی و بصیرت سیاسی است.
وی درادامه با اشاره به نمونه‌هایی از معرفت و بصیرت یاران امام حسین(ع)، اضافه کرد: زندگی بی‎بصیرت و بی‎معرفت ارزشی ندارد معرفت ابوالفضل(ع) در برابر امامش مثال‌زدنی است. وی وقتی در برابر امام و ولی‏اش قرار می‎گرفت با احترام می‌فرمود: «سرور من، مولای من» و تنها وقتی از روی اسب با دستان بریده و مشک پاره شده روی زمین افتاد امام حسین(ع) را با لفظ برادر صدا زد و فرمود: «یا اخی! مرا دریاب».
پیاده‌روی اربعین جهاد است

حجت‌الاسلام قاسم متقی‌نیا امام جمعه موقت خرم‌آباد نیز در این باره گفت: پیاده‌روی اربعین حسینی در پیش بوده و این همایش بزرگ فرصتی مناسب برای تقویت معنویت است.
وی ادامه داد: پیاده روی اربعین جهاد است، افرادی که نمی‌توانند در این همایش بزرگ دینی و معنوی شرکت کنند، با فراهم کردن هزینه رفت و آمد زائران حسینی در ثواب این زیارت شریک شوند.
متقی‌نیا با بیان اینکه حضور زائران حسینی در پیاده‌روی بزرگ اربعین درس صبر و تحمل را به ما می آموزد، تصریح کرد: از این فرصت‌ها باید در جهت تقویت معنویت جامعه بهره برد.
امام جمعه موقت خرم‌آباد از حضور گسترده مردم در راهپیمایی ۱۳آبان تقدیر کرد و افزود: ۱۳ آبان روز جوانان مؤمن، انقلابی، شجاع و بصیر و مبارزه با استکبار است.
وی بیان کرد: آمریکا بیش از نیم قرن است علیه ایران اسلامی توطئه به راه می‌اندازد و حضور به موقع ملت بیدار جمهوری اسلامی خنثی کننده توطئه‌های آمریکا است.
امام جمعه موقت خرم آباد، با اشاره به حمایت آمریکا از رژیم صهیونیستی، پرورش گروه‌های تروریستی تکفیری داعش و راه انداختن جنگ‌های نیابتی در منطقه گفت: امروز «فریاد مرگ بر آمریکا» پر رنگ تر از گذشته در کشور جمهوری اسلامی طنین انداز است.
متقی‌نیا ادامه داد: فریاد «مرگ بر آمریکا» به معنی مرگ بر سیاست‌های آمریکا است، تا زمانی امریکا دست از رفتار دوگانه و خوی استکباری خود برندارد این فریاد همچنان ادامه دارد.
امام جمعه موقت خرم‌آباد گفت: در فرهنگ عمومی باید به سمت مسئولیت‌پذیری و خدا ترسی رفت و در بین تک تک افراد خانواده و مسئولین سازمان‌ها باید کارهایی از قبیل خدا ترسی، مسئولیت‌پذیری، وجدان کاری، عدالت بین مراجعین، مبارزه با تبعیض و فساد به فرهنگ عمومی تبدیل شود. در این عرصه همچون دیگر مسؤولیت‌ها، باید مسئولیت‌پذیر باشیم.
وی با تأکید بر ترویج فرهنگ عمومی و احیای ارزش‌ها، خاطرنشان کرد: در این راستا شورای فرهنگ عمومی در جهت تقویت فرهنگ دینی در جامعه نقش آفرینی کند.
اربعین حسینی به یک دانشگاه عظیم بصیرت در دنیا تبدیل شده است
صیدعلی کورانی‌فر معاون استاندار لرستان نیز در این باره گفت: اربعین حسینی به یک دانشگاه عظیم بصیرت در دنیا تبدیل شده است.

وی اظهار کرد: هر روز بر جوشش و خروش عاشقان اباعبدالله ‌الحسین(ع) برای زیارت آن حضرت در اربعین افزوده می‌شود.

وی افزود: در برپایی موکب پذیرایی از زائران اربعین حسینی در ورودی میدان آیت اله بروجردی از کمک و مساعدت‌های ادارات مربوطه و همچنین ظرفیت‌های مردمی استفاده شده است.

فرماندار ویژه بروجرد تصریح کرد: امید می‌رود مردم مانند همیشه پشتیبانی خوبی از این موکب‌ها داشته باشند.

کورانی‌فر با بیان اینکه حدود یک هفته قبل از اربعین این موکب با همکاری ادارات شهرستان و بسیجیان پایگاه‌های مقاومت بسیج شهرستان برپا و به زائران خدمت‌رسانی می‌کنند، اضافه کرد: موکب‌ها تا چند روز بعد از بازگشت زائران از سفر معنوی کربلا به کار خود ادامه خواهند داد .

وی بر همکاری سایر دستگاه‌ها با این ستاد تأکید کرد و افزود: هدف اصلی میزبانی از زائران حرم امام حسین(ع) است و در این راه باید مردم و همه دستگاه‌ها همکاری داشته و مسئولان نیز تمهیدات و تجهیزات برپایی موکب را جهت خدمت رسانی بهتر به مسافرین و زائرین کربلای معلی انجام بدهند .

معاون استاندار لرستان با بیان اینکه موکب‌ شهید محمد بروجردی در میدان ورودی شهرستان بروجرد میدان سیدالشهدا برپا است، اظهار کرد: خیرین و مردم باید برای خدمت‌رسانی بهتر اقلام و نذورات خود را به این موکب برسانند تا زائران نیز از خدمات بهتری بهره‌مند شوند.

کورانی‌فر گفت: در کنار این موکب‌ که محل اصلی عبور زائرین از بروجرد به سمت شلمچه است چادرها و مکان‌هایی برای استراحت زائران و خانواده‌های آنان تعبیه شده است و این موکب‌ در جایی برپا شده که مسجد برای اقامهٔ نماز نیز وجود دارد.

در پیاده‌روی اربعین فهم ارزش‌های معنوی، سیاسی و دینی برای کسی صورت می‌گیرد که شعار«هیهات من الذله» را دارد.

نمایش قدرت فوق‌العاده مسلمانان بوده که وحدت مسلمانان را در عرصه ظهور گذاشته است. این جمعیت انبوه که به سوی مرقد امام حسین (ع ) می‌روند گویای حقیقت بزرگ، یک واقعیت و حجتی است که همه مردم را به سوی خود می‌کشاند.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

8 (8) 2161427 image image

یک دیدگاه