تاریخ خبر: ۰۲ آذر ۱۳۹۵
شکارچیان غیرمجاز در کمین “سهره” خوش‌صدای بروجرد

شکارچیان غیرمجاز در کمین “سهره” خوش‌صدای بروجرد

سهره پرنده‌ای زیبا و خوش‌صداست که شکارچیان غیرمجاز برای نگهداری در قفس منازل و مغازه‌ها آن را باقیمت‌گزافی در بازارهای بروجرد معامله می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بروجرد، “سهره” که در زبان محلی به آن “سیره” گفته می‌شود پرنده‌ای رنگارنگ و خوش‌صداست که زیبایی خیره‌کننده آن همراه بانوای دل‌انگیز چهچه این پرنده کمیاب طمع شکارچیان و صیادان غیرمجاز را برانگیخته تا با هر مشقتی که شده دست به صید این‌گونه کمیاب و زیبای طبیعت لرستان بزنند.

شهرستان بروجرد با دارا بودن آب و هوایی بهاری و دشت‌های وسیع به‌نوعی یکی از زیست‌گاه‌های این پرنده خوش‌صدا محسوب می‌شود که در سال‌های اخیر و به دنبال دستگیری شکارچیان غیرمجاز در نقاط مختلف استان لرستان، این شهرستان را به منطقه شکار این پرنده برای صیادان تبدیل کرده تا هرروز شاهد دستگیری عده‌ای از صیادان غیرمجاز این پرنده باشیم.

تجارتی پرسود اما غیرمجاز

این پرنده زیبا و خوش‌صدا برای تجارت پرندگان و یا فروش برای نگهداری در قفس منازل و مغازه‌ها باقیمت‌هایی گزاف بسته به شکل و ظاهر پرنده تا یک‌میلیون تومان معامله می‌شود و طالبان زیادی در بازار پرندگان دارد که درنتیجه این معاملات، حیات‌وحش استان لرستان را سال‌هاست درگیر طمع‌ورزی بی‌پایان شکارچیان غیرمجاز کرده است.

مصطفی مصطفی وند رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست بروجرد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم پرده از منفعت‌طلبی صیادان بی‌رحم برداشته و در رابطه با صید این‌گونه کمیاب حیوانی در طبیعت بروجرد می‌گوید: صیادانی که با ترفندهای مختلف اقدام به صید این نوع از پرندگان می‌کنند، این‌گونه زیبا را برای قاچاق و فروش در بازارهای هدف به قیمت‌های گزاف از ۵۰ هزار تا یک‌میلیون تومان صید می‌کنند.

وی سهره و طرقه را دو گونه از پرندگانی عنوان کرد که مورد بیشترین صید غیرمجاز در طبیعت بروجرد قرارگرفته و می‌افزاید: این پرندگان در تمامی فصول سال در مناطق مختلف بروجرد یافت می‌شوند که در صورت ادامه روند صید غیرمجاز این‌گونه جانوری خطر انقراض آن محتمل است.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست بروجرد بیان می‌کند: این پرندگان در حال حاضر بیشتر در مناطق تپه‌ماهور که تپه‌های مشرف‌به شهر بروجرد است، روستاهای فیال، شیخ میری، دره صیدی و دودانگه شکار می‌شوند.

قطع اکوسیستم طبیعی منطقه با شکار غیرمجاز

وی بابیان اینکه حضور برخی از این پرندگان در طبیعت ضروری است، عنوان می‌کند: این پرندگان به دلیل اینکه خود چرخه غذایی برخی پرندگان دیگر و یا اینکه مهار و کنترل‌کننده برخی آفات و حشرات موذی هستند سبب حفظ اکوسیستم طبیعی شده و در صورت کمیاب شدن آن‌ها در اثر شکار بی‌رویه نقطه‌ای از اکوسیستم طبیعت قطع می‌شود.

مصطفی وند با اشاره به اینکه بیشتر صیادان غیرمجاز پرندگان نادر از بومیان این منطقه هستند، تصریح می‌کند: شکارچیان غیرمجاز پس از دستگیری بنا به جداول این سازمان و ازنظر محیط‌زیست در خصوص جریمه صیادان غیرمجاز و نوع پرنده کشف‌شده از آن‌ها از ۲۰۰ هزار تومان جریمه می‌شوند و پس‌ازآن نیز مرجع قضایی بر اساس نوع جرم تدابیری برای جریمه این صیادان اتخاذ می‌کند.

وی بابیان اینکه صید غیرمجاز برخی پرندگان شکاری و یا در حال انقراض جریمه بیشتری دارد، می‌گوید: البته مجوز صید و شکار برخی پرندگانی که تعداد آن‌ها بر اساس سرشماری سالانه که در آن حضور پرندگان تخمین زده می‌شود و درصورتی‌که از یک محدوده بالاتر باشند، به صیادان متقاضی بر اساس مدیریت صید اعطا می‌شود.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست بروجرد عنوان می‌کند: انجام گشت و بازرسی‌های کنترلی مداوم در مناطق شکارممنوع و زیستگاه‌های این پرندگان ازجمله اقدامات مقابله‌ای با صیادان غیرمجاز پرندگان است که در این زمینه شهروندان نیز می‌توانند با مشاهده تخلفات زیست‌محیطی به‌ویژه شکار غیرمجاز پرندگان مراتب را به‌صورت شبانه‌روزی به سامانه ۱۵۴۰ اطلاع دهند تا با اعزام اکیپ‌های گشت به مناطق اعلام‌شده مانع فعالیت صیادان و تخریب‌کنندگان زیست‌محیطی شوند.

صید و شکار انواع گونه‌های نادر جانوری در سال‌های اخیر با تداوم سودجویی و منفعت‌طلبی عده‌ای به یک کسب‌وکار ثابت در تمامی ایام سال تبدیل‌شده و مقابله با این رویه ناخوشایند نیازمند همت همگانی و دریافت درست شهروندان نسبت به محیط‌زیست است تا با حفظ گونه‌های مختلف جانوری حیات محیط‌زیست را از تهدیدات این‌چنینی در امان نگه‌دارند درنتیجه فرهنگ‌سازی برای مقابله با این تجارت زیست تخریب کن می‌تواند آینده محیط‌زیست جانوری در این شهرستان را از خطر انقراض نجات دهد.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image image image

یک دیدگاه