تاریخ خبر: ۰۲ آذر ۱۳۹۵
۷۶ پروژه اقتصاد مقاومتی در استان لرستان به بهره‌برداری رسید

۷۶ پروژه اقتصاد مقاومتی در استان لرستان به بهره‌برداری رسید

معاون استاندار لرستان پروژه‌های اقتصاد مقاومتی لرستان را ۳۹۴ پروژه برشمرد و گفت: تاکنون ۷۶ پروژه اقتصاد مقاومتی در استان لرستان بهره‌برداری رسیده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، محمد اصلانی شامگاه سه‌شنبه در گفت‌وگو با صداوسیمای مرکز لرستان در رابطه با روند اجرای پروژه‌های عمرانی استان لرستان اظهار داشت: امسال در سطح استان حدود ۵۸۱ طرح در قالب هزار و ۵۸۷ پروژه در دست اجرا است.

وی بابیان اینکه اعتباراتی که تاکنون از محل ردیف‌های مختلف برای پروژه‌های استان منظور شده بالغ‌بر ۶۰۳ میلیارد تومان است، افزود: تاکنون حدود ۵۰ درصد تخصیص اعتبار به‌صورت ۱۲ درصد نقدی و ۳۸ درصد اوراق ابلاغ‌شده که امیدواریم تا پایان سال میزان نقدینگی ابلاغ‌شده به استان عدد قابل‌توجهی باشد تا بتوانیم پروژه‌های بیشتری را مورد بهره‌برداری قرار دهیم.

بهره‌برداری ۳۰۰ میلیارد تومان پروژه‌ عمرانی در لرستان

معاون عمران استاندار لرستان عنوان کرد: ۳۹۴ پروژه در قالب اقتصاد مقاومتی بااعتباری بالغ‌بر سه هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان در استان وجود دارد که تاکنون ۳۰۰ میلیارد از این پروژه‌ها به بهره‌برداری رسیده است.

وی بیان کرد: دستگاه‌های اجرایی عمرانی در سطح استان لرستان درزمینهٔ تحقق و رسیدن به اهداف موردنظر در قالب اقتصاد مقاومتی و طرح‌های عمرانی فعالیت‌های بسیار خوبی داشته‌اند.

اصلانی گفت: تاکنون ۷۶ پروژه اقتصاد مقاومتی به بهره‌برداری رسیده است که امیدواریم در بازه زمانی تعریف‌شده شاهد افتتاح باقی پروژه‌ها باشیم.

اختصاص ۲۶۰۰ میلیارد اعتبار به ۲ پروژه راه‌آهن و آزادراه لرستان

وی با تأکید بر اینکه دو پروژه اصلی و اساسی آزاد راه خرم‌آباد – اراک و راه‌آهن خرم‌آباد- بروجرد- دورود می‌توانند نقش بسیار عمده در توسعه و رشد استان لرستان داشته باشند، تصریح کرد: پروژه راه‌آهن بالغ‌بر هزار و ۲۰۰ میلیارد و آزادراه نیز حدود هزار و ۴۰۰ میلیارد اعتبار در راستای تکمیل به خود اختصاص داده‌ است.

معاون عمران استاندار لرستان پیشرفت فعالیت آزادراه خرم‌آباد – اراک را توسط استان مرکزی نامطلوب دانست و اظهار داشت: از ۱۳۵ کیلومتر آزادراه حدود ۶۷ کیلومتر در حوزه استان لرستان است که خوشبختانه به‌خوبی در آن کار می‌شود و پایان سال ۹۶ حدود ۳۵ تا ۴۰ کیلومتر آزادراه خرم‌آباد اراک بهره‌برداری می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه تکمیل پروژه راه‌آهن مقداری طولانی خواهد شد افزود: این پروژه تاکنون حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

واگذاری ۸۱ پروژه عمرانی به بخش خصوصی

اصلانی عنوان کرد: بر اساس بررسی‌های انجام‌شده در کارگروه ذی‌ربط، حدود ۲۹۰ پروژه در گستره استان لرستان وجود دارد که این تعداد پروژه می‌توانند به بخش خصوصی واگذار شوند و این در حالی است که تاکنون حدود ۸۱ پروژه از این تعداد واگذارشده است.

وی بیان کرد: دولت در بخشی از مناطق مانند مناطق محروم، تا ۸۰ درصد تخفیف قائل شده که پروژه‌های نیمه‌تمام را به بخش خصوصی واگذار کند.

معاون عمران استاندار لرستان با تأکید بر اینکه دولتمردان باید بر اساس اعتبارات پروژه و طرح تعریف کنند، تصریح کرد: متأسفانه درگذشته پروژه‌های زیادی در استان تعریف‌شده و حجم پروژه‌های نیمه‌تمام در استان لرستان زیاد است.

نامطلوب بودن پیشرفت فیزیکی پروژه‌ دهکده المپیک

وی اظهارداشت: یکی از پروژه‌های نیمه‌تمام استان دهکده المپیک است که در آن تعداد زیادی پروژه تعریف‌شده و این در حالی است که از پیشرفت فیزیکی مدنظر برخوردار نبوده است.

اصلانی افزود: در راستای تکمیل پروژه‌های دهکده المپیک منتظر بخش خصوصی نماندیم و اعتبارات نسبتاً مناسبی در سال ۹۵ برای آن منظور شد که امیدواریم در سال آینده این پروژه‌ها به جایگاه مطلوبی برسند.

وی در رابطه با افزایش پروازهای فرودگاه خرم‌آباد و اجرای طرح توسعه آن عنوان کرد: پیش از دولت تدبیر و امید تعداد پروازهای این فرودگاه حدود هفت پرواز بود که اکنون به ۳۱ پرواز رسیده است و در راستای تأمین استفاده از هواپیماهای پهن‌پیکر در فرودگاه خرم‌آباد نیز ضرورت داشت باند فرودگاه را تطویل و به بیش از سه هزار و ۶۰۰ متر برسانیم..

معاون عمران استاندار لرستان بیان کرد: متأسفانه فرودگاه خرم‌آباد درگذشته به دلیل نبود زهکش در طول و عرض باند، آب‌های سطحی به جسم باند نفوذ کرده و باند فرودگاه را برای پرواز هواپیماهای پهن‌پیکر تهدید می‌کرد.

برقراری پروازهای فرودگاه خرم‌آباد در چهارم آذرماه

وی بابیان اینکه چهارم آذرماه پروازهای فرودگاه خرم‌آباد برقرار می‌شود، تصریح کرد: برای اجرای طرح توسعه فرودگاه حدود ۵۳ میلیارد قرارداد اولیه بود که تاکنون بالغ‌بر ۳۷۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده و هواپیماهای پهن‌پیکر از این به بعد می‌توانند در این فرودگاه نشست و درخواست داشته باشند.

اصلانی به لزوم پیگیری برای انجام پروازهای خارجی در فرودگاه خرم‌آباد تأکید کرد گفت: با توجه به بررسی‌های انجام‌شده امیدواریم از این به بعد علاوه بر پرواز خرم‌آباد به تهران و مشهد شاهد پرواز به سایر شهرهای موردنظر نیز باشیم..

وی خاطرنشان کرد: درصورتی‌که استقبال هم استانی‌هایمان در رابطه با پروازهای فرودگاه خرم‌آباد بیشتر باشد، شاهد پروازهای بیشتری از فرودگاه خرم‌آباد به سایر نقاط دنیا و کشور خواهیم بود.

معاون عمران استاندار لرستان به مشکلات زیرساختی شهرهای استان اشاره کرد و اظهارداشت: همه افراد جامعه باید آمادگی کافی را در راستای مقابله با حوادث طبیعی داشته باشند.

اختصاص ۱۸۰ میلیارد تومان اعتبار حوادث به لرستان

وی افزود: ظرف مدت سه سال دولت تدبیر و امید حدود ۱۸۰ میلیارد از محل اعتبارات حوادث به استان لرستان اختصاص داده‌شده است و این در حالی است که طی هشت سال دولت قبل حدود ۱۶۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات حوادث به استان اختصاص داده‌شده است.

اصلانی عنوان کرد: خوشبختانه بر اساس پیگیری‌های انجام گرفته طی سال ۹۵ حدود ۱۳۵ میلیارد تومان در راستای پروژه‌های پیشگیری از حوادث به استان ابلاغ‌شده است.

وی بابیان اینکه شهرداری‌ها نهادهای دولتی نیستند، تصریح کرد: ما از این اعتبارات رقم قابل‌توجهی را به شهرداری کمک خواهیم کرد تا در قالب پروژه‌های پیشگیری از سیل بتوانند اقدامات مناسبی را انجام دهندتا دیگر شاهد بروز حوادث کمتری در آینده باشیم.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image image image image

یک دیدگاه