تاریخ خبر: ۱۲ آبا ۱۳۹۴
دارنده مدال جهانی بازی منصفانه: راه جوانمردی و پهلوانی به هر کجای دنیا از لرستان می گذرد

دارنده مدال جهانی بازی منصفانه: راه جوانمردی و پهلوانی به هر کجای دنیا از لرستان می گذرد

گزارش حمید کبودی:
همین یکی دو ماه گذشته بود که یکی از فرزندان این آب و خاک افتخار آفرین شد و در دیار لینیانو ایتالیا پرچم جوانمردی و پهلوانی شیر بچه های لرستان را به اهتزاز درآورد. دکتر روح اله محمدی سرمربی تیم ملی دوهای استقامت و نیمه استقامت و صحرانوردی کشور همان شیربچه ای است که علی رغم مدال های خوش رنگی که در مسابقات گوناگون آسیایی کسب نموده است ولی عنوان می دارد که این مدال رنگ و بوی خاص برای من دارد. کسب مدال جهانی بازی منصفانه از کمیته جهانی بازی منصفانه و مدال اروپایی بازی جوانمردانه از انجمن بازی جوانمردانه اروپا بهانه ای شد که گپ و گفتی با این دلاور خطه دلفان ترتیب دهیم که درذیل ماحصل گفت وشنود خبرنگاربامداد لرستان را با این قهرمان پرآوازه استانمان رامی خوانید.
بامداد لرستان :
آقای دکتر محمدی لطفاً بیوگرافی خودتان را برای خوانندگان بامداد لرستان شرح دهید؟
محمدی:
روح اله محمدی متولد ۱۳۵۸ روستای علی میرزایی از توابع شهرستان دلفان هستم به علت اینکه در جامعه ای بزرگ شده بودم که با ورزش آشنا نبودند و تنها حرفه آنها کشاورزی بود بنابراین دویدن را در سنین بالا(۲۴ سالگی) در تپه های زادگاه خود شروع کردم و در سال ۱۳۸۲ پس از آنکه از طریق آزمون سراسری وارد دانشگاه شهید بهشتی تهران شدم این رشته را به صورت حرفه ای آغاز نموده و در سال ۱۳۸۳ به عضویت تیم ملی در آمدم. در واقع من تنها عضو تیم ملی تاریخ ورزش کشورم هستم که از دانشگاه ها به عضویت تیم ملی درآمده است.
بامداد لرستان :
در این مدت که عضو تیم ملی بودید موفق به کسب چه عناوینی گردیده اید؟
محمدی :
قهرمان آسیا در سال ۸۹، کسب ۳ مدال طلای گلدن لیگ آسیا ۲۰۰۷ چین تایپه در مواد ۸۰۰ متر و ۱۵۰۰ متر و ۴*۴۰۰ متر امدادی، کسب ۳ مدال طلای مسابقات ایران روسیه در سال ۲۰۰۵ در دوهای ۸۰۰ مترو ۱۵۰۰ متر و ۳۰۰۰ متر، کسب مدال طلای مسابقات جهانی کارگری ۲۰۱۵ ایتالیا در دوی ۳۰۰۰ متر مانع، کسب عنوان چهارمی بازی های آسیایی ۲۰۰۷ ماکائو، عنوان چهارمی بازی های آسیایی ۲۰۰۵ بانکوک و عنوان چهارمی دانشجویان جهان ۲۰۰۷ بانکوک.
بامداد لرستان :
بعد از دوران قهرمانی آیا در زمینه مربیگری هم فعالیت داشته اید؟
محمدی :در سال ۱۳۹۰ به عنوان مربی تیم ملی بزرگسالان معرفی شدم و کسب مدال تیمی صحرانوردی جوانان آسیا ۲۰۱۴ ژاپن،کسب مدال تیمی صحرانوردی بزرگسالان آسیا ۲۰۱۴ ژاپن ، مدال طلای تیمی مسابقات جهانی کارگران ۲۰۱۵ ایتالیا، مدال طلا و نقره ۳۰۰۰ متربا مانع غرب آسیا ۲۰۱۲ دبی.
بامداد لرستان :
قدری در مورد تحصیلات خود بگویید؟
محمدی :
بنده مقاطع ابتدایی و راهنمایی را در روستای علی میرزایی و ایرانشهر از توابع شهرستان دلفان گذراندم و اولین بار در مسابقاتی که در مجتمع ایرانشهر برگزار شد به مقام اول رسیدم ولی از آنجا که جثه من از نظر فیزیکی ریز و کوچک بود جایزه نفر اول را از من گرفتند با این توجیه که در زیر پل های مسیر مسابقه پنهان شده ام ودر حین رسیدن دوندگان به خط پایان جلوتر از همه به خط پایان رسیده ام. مقطع متوسطه را در خوابگاه شبانه روزی جابر ابن حیان گذراندم و بعد از طریق کنکور وارد دانشگاه تربیت معلم شهید میرشاکی الیگودرز شدم و به مدت ۱ سال تدریس داشتم و سپس از طریق کنکور وارد دانشگاه شهید بهشتی شدم. در سال ۹۲ در دانشگاه مازندران در مقطع دکتری گرایش فیزیولوژی ورزشی پذیرفته شدم.
بامداد لرستان:
ممکن است در خصوص دریافت مدال جهانی بازی منصفانه توضیح بدهید؟
محمدی :
در مسابقات قهرمانی کارگران جهان به عنوان سرمربی و ورزشکار شرکت داشتم. من در دوی ۳۰۰۰ متر با مانع شرکت نمودم و در حین مسابقه یکی از حریفان بنده که اهل کشور مکزیک بود پس از عبور از مانع آب زمین خورد و مصدوم شد که بنده نتوانستم بی تفاوت از کنار وی بگذرم و دست وی را گرفتم و از زمین بلند کردم و به ایشان کمک نمودم تا به همراه خودم تا پایان خط برسد. متأسفانه وی در لحظه پایانی از حسن نیت من سوء استفاده کرد و با یک حرکت ناجوانمردانه دست من را رها کرد و خود را به خط پایان رساند از آنجا که خداوند اجر جوانمردان را ضایع نمی کند این حرکت من از دید ناظرین کمیته فنی بازیهای منصفانه جهانی و اروپایی پنهان نماند و الحمدالله بنده مفتخر به دریافت مدال جهانی بازی منصفانه شدم. در واقع معتقدم این مدال شایسته تمام مردم ایران زمین علی الخصوص مردم لرستان می باشد.
بامداد لرستان:
چرا در حین دویدن این تصمیم را گرفتید؟
محمدی :
درسال ۸۳ در مسابقات قهرمانی کشور در اصفهان شرکت داشتم که در حین مسابقه برخورد پای من به مانع ۳۰۰۰ متر باعث سقوط من شد و زمین خوردم و از ناحیه زانو آسیب دیدم متأسفانه دوندگانی که پشت سرم بودند با کفش میخ از روی سر من عبور کردند و همیشه برای من سوال بود که چرا در این شرایط یک داور یا مربی و یا ورزشکار به من کمک نکرد و مرا از زمین مسابقه خارج ننمود. در ایتالیا و در آن لحظه این تصویر در ذهنم تداعی شد و نمی توانستم که بی تفاوت دونده مکزیکی را رها کنم.
بامداد لرستان :
شما هفته گذشته هم به دعوت کمیته جهانی بازی منصفانه و انجمن بازی جوانمردانه اروپا در کنگره علمی آنها شرکت داشتید ره آورد این کنگره چی بود؟
ج: از آنجا که بنده تنها عضور رسمی این دو کمیته در ایران هستم به دعوت کمیته ملی المپیک باکو و دو انجمن فوق در این کنگره شرکت نمودم که ۴۵ کشور دنیا از جمله آمریکا، مجارستان، اتریش، لهستان و… مقالاتی در زمینه ترویج بازی جوانمردانه ارائه نمودند. ما در گذشته شاهد پیشرفت و بهبود عملکرد ورزشکاران در رشته های مختلف ورزشی بوده ایم و امروزه با پیشرفت تکنولوژی در زمینه تسهیلات و تجهیزات ورزشی ورزشکاران هر نسل نسبت به نسل پیشین خود بهتر گل می زنند، سریعتر می دوند و بالاتر می پرند اما آنچه که در میان زمین های مستطیل شکل ورزشی به عنوان یک حلقه گم شده است رفتارهای مناسب ورزشی است که ما شاهد رفتارهای خشونت آمیز از ورزشکاران مربیان و حتی تماشاگران هستیم به عنوان مثال اخیراً در بازی بین تیم های خیبرخرم آباد با یک تیم از تیم های جنوبی کشور شاهد رفتار غیر ورزشی در بین ورزشکاران و تماشاگران بودیم. لذا بنده این رسالت را دارم که با تشکیل انجمن های غیر دولتی مستقل در جهت ترویج رفتار جوانمردانه و بازی منصفانه و همچنین حفظ ارزش های ورزش برای جامعه گامی کوچک بردارم.
بامداد لرستان :
در پایان اگر صحبتی با خوانندگان بامداد لرستان دارید بفرمایید؟
محمدی : منش و خوی جوانمردی و پهلوانی در فرهنگ و آیین ما ریشه دارد از آنجا که مولای متقیان علی ع در نبرد با یکی از پهلوانان زمان خود که تف به صورت علی انداخت اما امام علی (ع) او را به حال خود رها کرد به گفته شاعر:
” او خدو انداخت برروی علی افتخار هر نبی و هرولی ”
و یا مثال هایی در زمان جهان پهلوان تختی و پوریای ولی حاکی از این است که ما ایرانی ها خوی و منش لوطی گری و فتوت و جوانمردی را داشته ایم و داریم. البته بنده خود را در حد واندازه اعمال آنها نمی بینم شاید مقایسه قطره در برابر اقیانوس باشد. یقیناً قوم لر همانطور که در دفاع مقدس از مرز و بوم ایران زمین همانند شیر دفاع کردند و در خط مقدم بودند نشان از فتوت و غیرت و مردانگی لرها دارد و می دانم که راه جوانمردی و پهلوانی به هر کجای دنیا از لرستان می گذرد.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

img_20160903_233248 امیری تنیس

یک دیدگاه