تاریخ خبر: ۲۰ تیر ۱۳۹۵
مباحثه بر سر نام یک «پل» در شورای شهر خرم‌آباد/جلسه بی‌نتیجه ماند

مباحثه بر سر نام یک «پل» در شورای شهر خرم‌آباد/جلسه بی‌نتیجه ماند

مباحثه بر سر نام یک «پل» در شورای شهر خرم‌آباد/جلسه بی‌نتیجه ماند

انتخاب نام «مازیار» برای یکی از پل‌های شهر خرم‌آباد باعث مباحثه بین اعضای شورای اسلامی این شهر شد و درنهایت جلسه شورا بی‌نتیجه به پایان رسید تا تصمیم‌گیری به جلسه بعدی موکول شود.

شامگاه یکشنبه در جلسه شورای شهر خرم آباد پیشنهادات شهرداری خرم آباد در خصوص موضوع نامگذاری پل های سطح شهر مطرح شد که انتخاب نام «مازیار» برای یکی از پل های شهر توسط شهرداری باعث واکنش های متفاوت از سوی اعضاء شورای شهر شد.

۴۰ نفر موافق نام «مازیار» بودند

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر خرم آباد با بیان اینکه این کمیسون با نام «مازیار» برای پل واقع در خیابان مازیار موافقت کرده است، عنوان کرد: حدود چهل نفر در کمیسیون فرهنگی شورای شهر با انتخاب اسم مازیار برای یکی از پل های شهر خرم آباد موافقت کردند و هیچکدام از اعضا نپذیرفت که نامی غیر از این برای پل مورد نظر انتخاب شود.

رستم کوشکی در پاسخ به انتقاد برخی اعضاء شورای شهر مبنی بر انتخاب نام مازیار برای این پل، بیان داشت: غیبت برخی اعضای کمیسیون فرهنگی شورای شهر در این کمیسیون باعث می شود نتوانند در برخی تصمیمات اتخاذ شده در این کمیسیون دخالت کنند پس نباید درمورد نام تعیین شده برای پل مورد نظر گلایه کنند بلکه باید به تصمیمات این کمیسیون احترام بگذارند.

وی افزود: پل مازیار طی سنوات گذشته با همین نام معروف بوده و اهالی آن را با این نام می شناسند لذا با توجه به استقبال از این نام صلاح دیدیم این پل به نام مازیار معرفی شود.

عضو شورای شهر: از نام سرداران شهید استفاده شود

علی جهان آرا یکی از اعضاء شورای شهر خرم آباد که مخالف انتخاب نام مازیار برای یکی از پل های سطح شهر بود دراین باره گفت: مرسوم است برای انتخاب نام خیابان ها و اماکن مختلف نام شهدا و مفاخر استفاده شود و با توجه به اینکه هزاران شهید مدافع حرم، شهید هسته ای و … در استان و کشور وجود دارد ضرورتی ندارد از نام مازیار استفاده شد.

وی با بیان مشخص نشدن نام پروژه ها قبل از کلنگ زنی آن ها یک معضل بزرگ است عنوان کرد: من با انتخاب نام های ملی برای اماکن مختلف مخالف نیستم اما با نام های طاغوتی مخالف هستم.

جهان آرا اضافه کرد: هزاران سردار شهید در این مملکت وجود دارد که باید از نام آن ها استفاده شود نه اینکه از نام افرادی همچون مازیار که نمی دانیم چه کاره بوده اند استفاده شود.

شورای شهر در نامگذاری پروژه ها هیچ کاره است!

فرشته طهماسبی دیگر عضو شورای شهر خرم آباد دراین باره گفت: اینکه برخی اعضای شورا تصور می کردند مازیار نام یک شهید بوده و برخی دیگر می گفتند نام یک سردار است نشان می دهد برای انتخاب این نام کارهای کارشناسی و بررسی های لازم انجام نشده است.

وی افزود: بارها خانواده شهدا معترض هستند که چرا از اسامی شهدا در کوچه ها و معابر و … استفاده نمی شود لذا اکنون که اماکنی همچون پل مورد نظر وجود دارد بهتر است آن را به نام شهدا مزین کنیم.

طهماسبی با بیان اینکه اعضای شورا در انتخاب این نامگذاری ها تنها بازیگر بوده و درواقع شهرداری نقش اصلی را بازی می کند، عنوان کرد: ما اصلا حق انتخاب نداشته بلکه شهرداری خود اسامی را انتخاب کرده و به صحن شورا می فرستد که این امر نشان دهنده ایجاد بدعتی توسط شهرداری است.

وی با بیان اینکه ما اعضای شورای شهر اینجا چکاره هستیم که شهرداری نسبت به انتخاب اسامی اماکن مختلف اقدام می کند اضافه کرد: برای جلوگیری از بدعت گذاری صورت گرفته از سوی شهرداری خرم آباد باید گزینه های دیگری برای انتخاب نام پل مورد نظر از سوی اعضاء شورا مطرح شود تا در زمان دیگری در کمیسیون فرهنگی نام این پل انتخاب شود.

انتخاب نام به جلسه بعدی شورا موکول شد

 رئیس کمیسیون توسعه و عمران شورای شهر خرم آباد با اشاره به اینکه در انتخاب نام اماکن و خیابان ها باید هم به مسئله ملی گرایی و هم به مسائل اسلامی توجه شود، عنوان کرد: ما قبلا محله کوروش را به اسد آبادی و شقایق را به امام حسین (ع) تغییر دادیم ولی این اسامی جدید در بین مردم جا نیفتاده به طوریکه مردم همچنان این خیابان ها را با نام قبلی آن ها صدا می زنند حال چه اصراری داریم این پل را که همگی آن را به نام مازیار می شناسند به نام دیگری تغییر دهیم.

محمد حسین پور اضافه کرد: طاغوتی دانستن برخی چهره ها که جزء سرداران بزرگ کشور بوده اند بی حرمتی به آن ها است.

رضا حاصلی دیگر عضو شورای شهر خرم آباد با بیان اینکه مازیار نه فردی منافق و نه وطن فروش بوده بلکه ایرانی اصیل است، بیان داشت: هر فردی در هر عصر و زمان از این آب و خاک دفاع کرده محترم است و مازیار نیز یکی از سرداران طبرستان بوده که با حکومت بنی امیه مقابله کرده است.

وی افزود: ما برای مردم می خواهیم نامگذاری کنیم لذا نباید این نام ها به مذاق ما خوش بیاید بلکه افکار عمومی باید پذیرای آن ها باشند لذا وقتی مردم سال هاست که یک نام را برای یک منطقه درنظر گرفته اند نباید آن را تغییر داد.

بنابراین گزارش، انتخاب نام مازیار برای یکی از پل های سطح شهر خرم آباد با چهار رای مخالف، چهار رای موافق و یک رای ممتنع به نتیجه نرسید و رسیدگی به این موضوع به جلسات بعدی موکول شد.

منبع: مهر

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

photo_2016-07-24_03-20-14 امیری 139505061422145568231324 82140250-70848265

یک دیدگاه