تاریخ خبر: ۲۱ تیر ۱۳۹۵
هادی امرایی نوازنده تار:اجرای کنسرت های عام المنفعه ازآرزوهایم در عالم موسیقی است

هادی امرایی نوازنده تار:اجرای کنسرت های عام المنفعه ازآرزوهایم در عالم موسیقی است

هادی امرایی نوازنده تار:

اجرای کنسرت های عام المنفعه

ازآرزوهایم در عالم موسیقی است

هادی امرایی متولد ۱۳۵۷ خیابان رازی محله ۳۰ متری خرم آباد، از استعدادهای خوب موسیقی شهرمان است که بدون هیچ آشنایی قبلی به واسطه صدای خوش سازش با وی آشنا شده ایم وگفتگویی ترتیب دادیم که از نظرتان می گذرد؟

می گوید: سال ۸۰ قبل ازسربازی البته قبلترهم به سازعلاقه داشته اما، با مخالفت های خانواده روبرومی شود.

پدرش با پرداختن او به موسیقی مخالفت می کرده تا اینکه به خدمت فراخوانده می شود و دراصفهان به دلیل اینکه درسطح شهرهنرمند را حمایت می کردند وچنانچه کسی هنری داشت اجازه اجرا به او می دادند وی هم فضا را برای ادامه علاقمندی خود مناسب می بیند وبعد ازظهرهایی که مرخصی می گیرد بدنبال علاقه اش می رود.

می گوید: دراصفهان سازبلد نبودم وبه آن دسترسی نداشتم اما روزی ازجمع هنرمندانی که در اصفهان مشغول هنرنمایی بودند خواهش کردم که:آیا می توانم یک دهن بخوانم و زدم زیر آواز.

آنها گفتند: صدات خیلی خوب است ویکی ازدوستان گفت:

می خواهی ترا به یک موسسه معرفی کنم؟

گفتم: مشکلی نیست. بلافاصله شماره موسسه را به من داد و من هم به آنجا سر زدم. روزی که به موسسه رفتم فکرمی کردندساز را بلدباشم بزنم، ولی من تنها اندک اطلاعاتی داشتم اما، دستگاه را کاملا می شناختم بعد ازصحبت هایی که با هم داشتیم موسسه ازمن قول گرفت بعدازخدمت بیایم و توی موسسه ادامه دهم ولی خدمت که تمام شد به شهرخودم بازگشتم واین باربه رغم مخالفت ها عزمم را جزم کردم وتصمیم گرفتم دنبال سازتار بروم.

با وجود تمام مشکلات سد راه تار را یاد گرفتم وتوانستم تاری را تهیه کنم. آن زمان چون اخوی من صدای خوبی داشت وبه دنبال موسیقی سنتی بود منهم کنار او اطلاعات را کشف می کردم بدون اینکه استادی داشته باشم.

چون استاد ساز را به من می داد که برای تمرین به خانه بیاورم این بار هم شدیدا با مخالفت پدر روبروشدم اما، با دخالت های خانواده بالاخره پدر راضی شد تا اینکه روزی به منزل برادرم می رفتم وتوی راه یک اطلاعیه دیدم که نوشته بود: آموزش تار.

به دلیل علاقه ای که داشتم طبق آدرس به آنجا رفته وآنجا با استاد پرویززاده آشنا شدم. استاد از من پرسید: تا حالاساز زده ای؟

گفتم: نه! …

به هرحال حال اولین جرقه موسیقی را آقای پرویز زاده درذهن من روشن کرد. ولی متاسفانه فقط سه ماه در خدمت ایشان بودم و دراین مدت هرچند من اسرار داشتم که ابتدا ازنت شروع کنم ولی اواصرار داشت که ماهور را به صورت گوشی و از راه شنیداری کارکنم. بعد از عزیمت ایشان به تهران متاسفانه وقفه زیادی در کارم افتاد و این بار نزد آقای مشتاق رفتم که ایشان هم بعد از چند ماه به تهران عزیمت کردند.

این بارخودم بودم وخودم وکاست هایی که تهیه می کردم. کاست های استاد شریف الگوی من در نوازندگی بود تا اینکه بعدا افتخار این را داشتم که تلفنی ازاستاد شریف اطلاعات کسب کنم هر چند افتخاری شاگردی وی مستقیما نصیب من نشد ولی هر وقت راهنمایی می خواستم ایشان کمک کننده بودند. البته تمام سوالات موسیقی را از لطف صحبت کردن با استاد شریف جواب می گرفتم نه اینکه به بنده آموزش موسیقی بدهند اما ایشان چند بار تاکید زیاد داشتند که بنده به تهران بروم و آنجا نزد اساتید فن موسیقی را دنبال کنم که ترجیح دادم در شهر خودم فعالیت موسیقی انجام دهم.

بامداد لرستان:

می خواهی از کجا به کجا برسی؟

یعنی موسیقی شما را به جایی برساند

یا شما موسیقی را به جایی برسانید؟

امرایی: موسیقی یک پل ارتباطی بین انسان هاست. موسیقی یک وسیله است وما نمی توانیم آنرابجایی برسانیم. موسیقی یک انقلاب درونی درخود شخص ایجاد می کند وکسی که موسیقی کار می کند همیشه این تفکر را دارد که من دارم کارفرهنگی انجام می دهم، این است که بعضی جاها نمی توانی از کوره دربروی.

بامداد لرستان:

آیا آن آرامش شخصی که درموسیقی

دنبالش بوده ای پیدا کرده ای ؟

شما خودتان با موسیقی به آرامش رسیده اید که این خوب است چطور می توانید مردم را به آرامش برسانید؟

امرایی: دراین راستا می خواهم به رسالت اجتماعی خود جامه عمل بپوشانم واگرپشتیبانی کنند می خواهم کنسرت های عام المنفعه برای کسب درآمد مراکزخیریه وعام النفعه همچنین مراکزی مثل مراکز درمانی کودکان صعب العلاج اجرا کنم واین یکی از آرزوهای من هنرمند در عالم موسیقی است. خوشبختانه درموسیقی هیچ وقت دنبال منفعت و سود شخصی نبوده ام و معتقدم انسان باید نام نیک را ازخود به جا بگذارد.

سعدیا مرد نکو نام نمیرد هرگز

مرده آنست که نامش به نکویی نبرند

در پایان از زحمات مدیر روزنامه جناب آقای چنگایی تشکر فراوان دارم که بنده را دعوت نمودندو دوست خوبم جناب احمدوند عزیز که نسبت به بنده حقیر لطف دارند.

ازاستاد علی دلفان استاد عزیز که بنده را در کار موسیقی و آشنایی ردیف های موسیقی بی اندازه حمایت می نماید و دوست هنر دوست بنده که برای معرفی بنده حقیر تلاش بی وقفه را انجام می دهد جناب دکتر آذربانی تشکر فراوان دارم.

 

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image image image 1561653981

یک دیدگاه