تاریخ خبر: ۰۷ آذر ۱۳۹۵
دبیر مجمع خیرین سازمان انتقال خون ایران:تولید ۹۰۰ هزار لیتر پلاسما درکشور تا پایان امسال

دبیر مجمع خیرین سازمان انتقال خون ایران:تولید ۹۰۰ هزار لیتر پلاسما درکشور تا پایان امسال

دبیر مجمع خیرین سازمان انتقال خون ایران از تولید ۹۰۰ هزار لیتر پلاسما در کشور تا پایان امسال خبر داد.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، دکتر فردین بلوچی در حاشیه مراسم تودیع و معارفه مدیرکل انتقال خون لرستان در جمع خبرنگاران استان با بیان اینکه سازمان انتقال خون یکی از جاهایی است که اوج مشارکت‌های اجتماعی و مردمی در آن مشهود است، اظهار کرد: سال گذشته با حضور خیرین بزرگ، مجمع خیرین سازمان انتقال خون ایران تشکیل شده است.

وی ادامه داد: با هماهنگی شهرداری تهران ۵ زمین ۱۰۰۰ متری در مناطق ۱، ۴، ۵، ۱۸ و ۲۰ تهران به صورت رایگان و همچنین جواز ساخت یک بنای ۱۰۰۰ مترمربعی نیز به صورت مشارکتی به این مجمع اعطا شد، همچنین با هماهنگی بانک صنعت معدن، بنا شد که ساخت این ۵ زمین به عنوان ۵ مرکز را این بانک تقبل کند.

بلوچی گفت: این مراکز هم اکنون بین ۴۰ تا ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

مشاور مدیر عامل انتقال خون لرستان اضافه کرد: یکی از برنامه‌های سازمان که از سال گذشته آغاز شده ایجاد سامانه‌های سیار اهدای خون است تا این سامانه‌ها به صورت امدادی در نقاط مختلف کشور آماده خدمت‌دهی باشند.

بلوچی با اشاره به اینکه با یکی از شرکت‌های داخلی قراردادی منعقد شده و بناست ۹ سامانه ایجاد شود تا بتواند در شرایط عادی و بحرانی در فضاهای مختلف اقدام به خونگیری و اهدای خون کند، بیان کرد: این سامانه‌ها با جدیدترین متد روز دنیا طراحی شده و خوشبختانه یکی از این سامانه‌ها تحویل انتقال خون ایران شده است.

دبیر مجمع خیرین سازمان انتقال خون ایران گفت: سامانه مذکور به صورت کانتینرهایی است که از زیر باز و فضای آن دوچندان می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه کارهایی که در حوزه سلامت انجام می‌شود ماندگار است، افزود: در استان نیازمند تعامل بین بخشیدر راستای ارتقای بحث سلامت و ترغیب خیرین هستیم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه بخشی از فرآورده‌های خونی علاوه بر اینکه به فراورده‌های موردنیاز بیماران تبدیل می‌شود برای تولید پلاسما در نظر گرفته می‌شود، اضافه کرد: البته پلاسمای جمع‌آوری شده بالاتر از میزان نیاز کشور است و باید به یک سری از داروهای حیاتی نظیر فاکتور ۸، فاکتور ۹، ایمنوگلوبین، آلبومین تبدیل شود.

وی با تاکید بر اینکه برای تبدیل پلاسما به این داروها نیازمند صنعت پالایشگری در حوزه خون هستیم که هنوز در کشور پالایشگری از این دست نداریم و با هماهنگی و همکاری از طریق وزارت بهداشت آلمان قراردادی بسته شده تا مراکز ما در ایران از لحاظ شاخص‌ها و پارامترهای لازم مورد بازرسی و ارزیابی قرار گیرد که این مهم از سال‌های قبل آغاز شده است، گفت:در این بررسی‎ها اکثر استان‌های کشور مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت تا پلاسمای جمع‌آوری شده آنها انتقال یابد که یکی از این استان‌ها لرستان است و باید زیرساخت‌ها و شرایط لازم در این استان‌ها تأمین شود.

وی گفت: تلاش‌مان این است که امسال ۹۰۰ هزار لیتر پلاسما تولید کنیم که این مهم نیازمند کارگروهی است و سیاست سازمان نیز در این راستا است.

بلوچی با بیان اینکه در استان‌ها بنا به دستور وزیر بهداشت و مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران مراکز جمع‌آوری پلاسما در قالب مراکز جامع اهدای خون ایجاد شود، خاطرنشان کرد: در سفر قبلی پورفتح‌الله رئیس سازمان انتقال خون ایران به لرستان ساختمانی برای مرکز تولید پلاسما در نظر گرفته شده بود که راه‌اندازی خواهد شد.

دبیر مجمع خیرین سازمان انتقال خون ایران با بیان اینکه ضریب امنیت خون در سطح بسیار بالایی قرار دارد، افزود: براساس شاخص‌ها و پارامترهایی که طراحی شده خونگیری انجام می‌شود و سازمان انتقال خون ایران و فراورده‌های خونی آن جزو سالم‌ترین فراورده‌های خونی در دنیا محسوب می‌شود.

بلوچی گفت: پلاسمای ایران معادل پلاسمای اروپایی و بهتر از پلاسمای آمریکاست.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image image image image

یک دیدگاه