تاریخ خبر: ۰۹ آذر ۱۳۹۵
مدیر کل بهزیستی خبرداد: شناسایی ۶۰۰ کودک کار و خیابانی در لرستان

مدیر کل بهزیستی خبرداد: شناسایی ۶۰۰ کودک کار و خیابانی در لرستان

مدیر کل بهزیستی لرستان از شناسایی ۶۰۰ کودک کار و خیابانی در استان خبرداد.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، اسدالله حیدری در اولین همایش پیشگیری از سوء رفتار با کودکان که در محل سالن اجتماعات ستاد بهزیستی لرستان برگزار شد، با تسلیت رحلت پیامبر (ص) و شهادت امام حسن‌مجتبی(ع) و امام رضا(ع) و با تبیین علل و پیامدهای کودک آزاری در جامعه، گفت: متاسفانه به‌ علت سنتی بودن جامعه و پایین بودن دانش مسائل اجتماعی، کودکان در معرض آزار قرار دارند که باید با آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی به ‌وسیله عکس، فیلم، خبر، همایش و … از وقوع آن پیشگیری کنیم.

وی افزود: طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی هر آسیبی یا تهدیدی که سلامت جسم و روان و یا سعادت و رفاه و بهزیستی کودک توسط والدین یا افرادیکه نسبت به او مسئول هستند در زمینه‌های جسمی، عاطفی، جنسی و حتی غفلت و مسامحه، را در بربگیرد، می‌توانند کودک‌آزاری محسوب شود و پس از آن نیز PTSD یا استرس پس از سانحه نیز می‌تواند علاوه‌برآن، آثار زیانبار و جبران‌ناپذیری را بر آنها وارد کند.

مدیرکل بهزیستی لرستان با تبیین نقش خانواده در جامعه گفت: اولین پناهگاه کودک خانواده است و اگر این جایگاه امن، به‌دلیل فقر، بیکاری، اعتیاد و خشونت و آزار در ابعاد مختلف آن بدل به شکنجه‌گاه شود، انبوهی از آلام و دردها، بنیان‌های روانی کودک را به هم ریخته و آن مامن و ملجاء تبدیل به وحشت، افسردگی، گوشه‌گیری و افت تحصیلی و بروز مشکل در ارتباطات اجتماعی آنها می‌شود.

حیدری به شناسایی ۶۰۰ نفر کودک خیابانی در سطح استان اشاره کرد و افزود: ۹۸ درصد کودکان شناسایی شده کودکان کار هستند که وجود فقر و اعتیاد در خانواده‌ها و عدم غنی‌سازی اوقات فراغت، از علل اصلی این پدیده اجتماعی تبیین شده است.

مدیرکل بهزیستی لرستان تصریح کرد: طبق تحقیق به‌عمل آمده ۹۷ درصد این کودکان پسر و ۳ درصد آنها دختر هستند که متاسفانه پدر ۶۰ درصد آنها ، به مواد مخدر اعتیاد دارند.

وی در ادامه با بیان این‌که پایگاه‌های خدمات بهزیستی در مناطق حاشیه‌ای مشغول به ارائه خدمات به کودکان کار هستند، گفت: علاوه‌بر ارائه خدمات به کودکان کار و آزار دیده، در مناطق حاشیه‌ای یک وعده غذای گرم توزیع می‌شود و ۷۰۰ نفر از امداد بگیران بی‌سرپرست و بدسرپرست تحت حمایت بهزیستی استان، ماهیانه حدود ۳۷۰ هزار ریال مستمری دریافت می‌کنند.

به گزارش ایسنا، در پایان این مراسم از ۸ کارشناس اورژانس اجتماعی که به افراد آسیب دیده و در معرض آسیب خدمات‌رسانی داشته‌اند با اهداء لوح و هدایایی تقدیر شد.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image image image image

یک دیدگاه