تاریخ خبر: ۱۰ آذر ۱۳۹۵
استان لرستان ۱۸۶۰ موقوفه انتفاعی دارد

استان لرستان ۱۸۶۰ موقوفه انتفاعی دارد

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان لرستان با اشاره به ثبت نزدیک به ۱۸۶۰ موقوفه انتفاعی در این استان گفت: باید نیات واقفان به سمت موقوفات منفعتی در سطح استان هدایت شود چراکه نیاز امروز استان لرستان توجه به ترویج موقوفات منفعتی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بروجرد، حجت‌الاسلام مرتضی خاکباز ظهر امروز در همایش وقف و روحانیت که در سالن اجتماعات مجتمع دانشگاهی امام خمینی(ره) این شهرستان برگزار شد شاکله ایجاد وقف را اجرای امینانه نیات واقفان خیراندیش دانست و اظهار داشت: با توجه به اینکه از دیرباز استان لرستان محل تردد امامزادگان بوده این استان ازنظر میزبانی بقاع متبرکه در کشور شاخص است.

وی با اشاره به تلاش علمای لرستان درزمینهٔ ترویج فرهنگ وقف افزود: علمای برجسته‌ای همچون آیت‌الله‌العظمی بروجرد نه‌تنها دیگران را تشویق و ترغیب به انجام وقف می‌کردند که خود عامل ایجاد موقوفات جدید در سطح بین‌المللی بوده‌اند همچنان که مهم‌ترین و بزرگ‌ترین موقوفات استان لرستان اختصاص به علمای این استان دارد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه لرستان با اشاره به ثبت ۸۰۰ نیت مختلف در موقوفات این استان بیان کرد: قدیمی‌ترین موقوفه کشور با قدمت ۱۰۰۰ سال مربوط به زمینی به وسعت ۱۳۵۰ هکتار است که با نیت کمک به مدرسه علمیه در استان لرستان به ثبت رسیده است.

وی به مدیریت صحیح موقوفات و اجرای دقیق نیات واقفان تأکید و عنوان کرد: هیچ‌یک از موقوفات در استان لرستان خلاف نیت واقفان هزینه نشده و این سازمان هیچ تغییری و دست‌اندازی در موقوفات واقفان نداشته و ندارد.

خاکباز بابیان اینکه امروز موقوفه‌ای منطبق در بسیاری از موضوعات موردنیاز وجود ندارد، تصریح کرد: در راستای ترویج فرهنگ قرآنی که شعار اصلی این سازمان است، اوقاف و امور خیریه در سطح استان لرستان حتی یک موقوفه هم ندارد اما در زمینه‌های مختلف درمانی به‌ویژه در شهرستان بروجرد موقوفات شاخصی به ثبت رسیده است.

وی به پیشتاز بودن شهرستان بروجرد در موقوفات جدید اشاره کرد و گفت: شهرستان بروجرد علاوه بر موضوعات مختلف درمانی و آموزشی درزمینهٔ انرژی هسته‌ای نیز موقوفه داشته است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه لرستان با تأکید بر لزوم هدایت موقوفات جدید به سمت نیازهای جامعه خاطرنشان کرد: یکی از حوزه‌های موردنیاز که وقفی در لرستان در این زمینه صورت نگرفته کمک به تحصیل، اطعام و خیرات در حوزه‌های علمیه استان لرستان است تا از این طریق طلاب بتوانند در حوزه ترویج فرهنگ وقف و دیگر مبانی دینی تلاش کنند.

وی با اشاره به ثبت نزدیک به ۱۸۶۰ موقوفه انتفاعی در استان لرستان عنوان کرد: باید نیات واقفان به سمت موقوفات منفعتی در سطح استان لرستان هدایت شود چراکه نیاز امروز استان لرستان توجه به ترویج موقوفات منفعتی است.

خاکباز ترویج فرهنگ دینی را درگرو قدرت و تمکن مالی حوزه‌های علمیه دانست و افزود: سالانه بیش از ۱۰۰۰ مبلغ از استان لرستان اعزام می‌شوند که تمامی هزینه‌های این اعزام‌ها از محل موقوفات منطبق بر اعزام که از دیگر استان‌ها جذب‌شده، تأمین می‌شود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر موقوفات موجود در استان لرستان ۱۳ هزار مستأجر دارد که یا به‌صورت تعامدی و یا به‌صورت تسامحی غصب شده‌اند و در محاکم قضایی پیگیری برای بازپس‌گیری آن‌ها ادامه دارد.

انتهای پیام/

R41450/P1330

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image image 139309240950465274294034 image

یک دیدگاه