تاریخ خبر: ۱۲ آذر ۱۳۹۵
پرندگان مهاجر روی شانه‌های لرستان/ حیات در تالاب‌ها جاری شد

پرندگان مهاجر روی شانه‌های لرستان/ حیات در تالاب‌ها جاری شد

پلدختر – تالاب‌های ۱۱ هزار ساله لرستان این روزها میزبان جشن پرندگان مهاجر هستند، پرندگانی که تن بی‌رمق تالاب‌ها را نفس داده‌اند تا بار دیگر حیات در آن‌ها جاری شود.
خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: استان لرستان دارای تالاب‌های متعددی در شهرستان‌های پلدختر، دورود و بروجرد است که هرساله هم‌زمان با فصل مهاجرت پرندگان میزبان این مهمانان زیبا و رنگارنگ استف مهمانانی که با خود شور و حیات آورده‌اند.

در این میان شهرستان پلدختر دارای تالاب‌های فصلی و دائمی با قدمت ۱۰ تا ۱۱ هزار ساله ای چون «گری بلمک»، «گری جمجمه»، «تکانه»، «لفانه»، «کبود» و «زردابه» است که تالاب «گری بلمک» با بیش از ۵۰۰ هکتار وسعت بزرگ‌ترین آنهاست.

امیر محمدی نژاد رئیس اداره محیط زیست پلدختر در این رابطه اظهار داشت: هر ساله با شروع فصل سرما و در آذر ماه تالابهای پلدختر محلی برای زمستان گذرانی و تخم گذاری پرندگان که در کریدور بین الملی مهاجرت قرار دارند است.

وی با اشاره به کوچ پرندگانی از گونه های «تیره مرغابیان» و «اردکها» به تالاب های پلدختر عنوان کرد: اردک «ارده ای»، اردک «سرسبز»، اردک «مرمری»، اردک «بلوطی»، و اردک «سرحنایی»، «کشیم»، «باکلان»، «فیلوش»، و «گیلار» از مهم ترین پرندگان مهاجری هستند که به تالابهای پلدختر کوچ و تا اسفند در این تالابها حضور دارند.

رئیس اداره محیط زیست پلدختر با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای حفاظت از این پرندگان که از لحاظ بین الملی حایز اهمیت هستتد گفت: در این راستا پاسگاه تالابهای «تنگ فنی» احداث و ماموران اجرایی این واحد گشت و کنترل را به صورت مستمر انجام و در صورت هرگونه شکار غیر مجاز به شدت با متخلفین برخورد خواهد شد.

محمدی نژاد گفت: با توجه به رسم مهمان نوازی مردم خوب شهرستان پلدختر انتظار داریم که از هرگونه مزاحتمی که ممکن بوده باعث به خطر افتادن حیات این پرندگان که از شمال سیبری و مناطق سردخیز کشور تالابها را به عنوان محل امن و زمستان گذرانی انتخاب کرده اند خودداری کنند.

وی گفت: همچنین دوستداران محیط زیست در صورت مشاهده هرگونه تخلف زیست محیطی با سامانه ۱۵۴۰ تماس بگیرند.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image image image image

یک دیدگاه