تاریخ خبر: ۲۵ تیر ۱۳۹۵
ضعف زیرساخت‌ها در مناطق گردشگری

ضعف زیرساخت‌ها در مناطق گردشگری

ضعف زیرساخت‌ها در مناطق گردشگری/ظرفیت‌هایی که در دنیا کم‌نظیر است

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد مهم ترین مشکل مناطق گردشگری را جاده دسترسی و همچنین ظرفیت های اسکان گردشگران برشمرد.
آیت الله سید احمد میرعمادی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به بازدید از چشمه «سورت» در سخنانی اظهار داشت: وجود این چشمه با چهار نوع آب، رنگ، طعم و بو یکی از نشانه های خداوند محسوب می شود و آب این چشمه تلخ، شور، شیرین و ترش بوده و جزو جاذبه های بی نظیر گردشگری مازندران محسوب می شود.

وی با بیان اینکه این چشمه در منطقه «چهاردانگه» قرار دارد و از مناطق گردشگری بی نظیر است عنوان کرد: در این راستا مسئولان استان مازندران می توانند سرمایه گذاری فراوانی بر روی این منطقه در راستای تبدیل آن به منطقه گردشگری بین المللی داشته باشند.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با بیان اینکه هم اکنون بازدید کنندگان فراوانی از چشمه «سورت» بازدید می کنند گفت: این در حالیست که این منطقه از امکانات رفاهی لازم برخوردار نیست.

آیت الله میرعمادی با تاکید بر اینکه اگر این چشمه به عنوان منطقه گردشگری معرفی شود در رشد اقتصادی این منطقه و استان مازندران تاثیر گذار خواهد بود، افزود: رونق گردشگری تحول فراوانی در زندگی مردم ایجاد خواهد کرد.

وی با اشاره رونق گردشگری این منطقه و در پی آن ایجاد اشتغال برای جوانان عنوان کرد: در صورت توجه به این منطقه و ایجاد زیرساختهای لازم گردشگری دیگر جوانان برای پیدا کردن شغل مجبور نمی شوند به شهرهای مجاور مازندران بروند.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد در ادامه سخنان خود به خاصیت درمانی چشمه «سورت» اشاره کرد و گفت: آب این چشمه با توجه به خاصیت درمانی که دارد برای درمان انواع بیماری ها به خصوص بیماری های پوستی، سردرد، درد کلیه، صفرا و … مفید است.

آیت الله میرعمادی با بیان اینکه آب چشمه «سورت» با رنگ ها و طعم های مختلف در حوضچه های مختلف ریخته می شود تصریح کرد: این چشمه در ایران بی نظیر بوده و در دنیا نیز تنها در یک تا دو نقطه چشمه ای با این گونه ویژگی ها وجود دارد.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با تاکید بر اینکه در صورت توجه به این گونه مناطق گردشگری کشور دیگر نیازی نیست که گردشگران برای دیدن این دست جاذبه ها به خارج از کشور سفر کنند تصریح کرد: منظره هایی در ایران وجود دارد که در دنیا بی نظیر است.

آیت الله میرعمادی مهم ترین مشکل منطقه گردشگری «چهار دانگه» به مانند دیگر مناطق گردشگری کشور را جاده دسترسی و همچنین اسکان گردشگران برشمرد و گفت: در این راستا باید اقدامات لازم برای رفع این مشکلات صورت گیرد.

بنابراین گزارش در جریان بازدید نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد رئیس شورای بخش «چهار دانگه» در مورد مسائل و مشکلات این منطقه گردشگری گزارشی ارائه کرد و خواستار اقدامات لازم برای ر فع این مشکلات از سوی متولیان امر شد.

بنابراین گزارش، نمی‌توان به مازندران سفر کرد و چشمه‌های هزار رنگ و جادویی، باداب سورت ساری راندید، چشمه‌ای پررمزوراز که یکی از شگفت‌انگیزترین شاهکارهای طبیعت است.

این چشمه مشهور که در ارتفاع ۱۸۴۱ متری از سطح دریا واقع‌شده، برای طبیعت گردان جهان، آشناست و به‌عنوان ششمین چشمه طبیعی جهان ثبت‌شده است. چشمه سورت ساری در همه فصول مهمانان خود را دارد و نوروزگردی در اطراف این چشمه رؤیایی، خاطرات زیبای شمال را برای همیشه زنده می‌کند و فراموشی آن جاذبه‌ها، امری محال است.

چشمه زیبا و سحرانگیز سورت برخلاف دیگر چشمه‌های کشور و جهان رنگین است و از سه چشمه مختلف با آب‌های متفاوت ازنظر رنگ، بو و مزه تشکیل‌شده است که هر طبیعت‌گردی را به‌سوی خود می‌خواند.

نمی‌توان مهمان مازندران بود و سری به چشمه رؤیایی سورت نزد و چشمه‌های معروف به اکسیر حیات راندید. دو چشمه معروف به اکسیر حیات در حاشیه چشمه سورت قرار دارند که آبشان به رنگ نارنجی و تزش مزه هستند که همانند نوشابه‌های گازدار از عمق زمین می‌جوشند.

آب‌های رسوبی چشمه‌های باداب سورت در مسیر جریان خود از بالای کوه به پائین طی هزاران سال مانند آبشاری پلکانی با هنرنمایی خود ده‌ها حوضچه کوچک بسیار زیبا در رنگ‌های نارنجی، زرد، قرمز و طلایی در اندازه‌های مختلف ایجاد کرده است که اسراری از دنیای مستور و پوشیده طبیعت بکر و دل‌انگیز را به نمایش گذاشته است.

چشمه‌های باداب سورت اروست از نوع ژئوپارک محسوب شده و هم‌زمان با آخرین چین‌خوردگی البرز در پلیوستوسن و پلیوسن که دوران چهارم زمین‌شناسی بوده، شکل‌گرفته است.

چشمه‌های اسرارآمیز باداب سورت مشتمل بر سه چشمه با آب‌های کاملاً متفاوت ازلحاظ رنگ، بو و مزه است و یکی از این چشمه‌ها دارای آبی بسیار شور بوده و دارای دریاچه‌ای کوچک است که عمدتاً در تابستان برای شنا و آب‌درمانی استفاده می‌شود و در قسمتی از کف این دریاچه حفره‌ای عمیق به نام برمودای اروست وجود دارد.

این رسوبات، همراه با آب دریاچه جهت درمان دردهای کمر و پا٬ امراض پوستی٬ روماتیسم و میگرن سودمند است و به علت شوری زیاد این دریاچه و دارا بودن املاح و مواد معدنی فراوان به‌هیچ‌عنوان در فصل زمستان یخ نمی‌زند و هیچ جانوری نیز در آن زیست نمی‌کند.

این اثر زیبا و دیدنی که حدود سه هکتار را در برمی‌گیرد، از شمال به ارتفاعات و تپه‌های پوشیده از جنگل‌هایی با درختان سوزنی‌برگ می‌رسد، از جنوب مشرف‌به دره‌های پایین‌دست و از شرق در مجاورت ارتفاعات پوشیده از گیاهان بوته‌ای و درختچه‌ها است. غرب آن را نیز روستای اروست احاطه کرده است.
منبع: مهــــر

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

139501061207291757402314 بنر image

یک دیدگاه