تاریخ خبر: ۱۶ آذر ۱۳۹۵
صادرات لرستان به ۱۴۰ میلیون دلار افزایش یافت

صادرات لرستان به ۱۴۰ میلیون دلار افزایش یافت

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار لرستان گفت: میزان صادرات استان از ۸۰ میلیون دلار سال گذشته به ۱۴۰ میلیون دلار در ۸ ماهه امسال رسیده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، مهرداد غضنفری عصر امروز در اختتامیه و آئین تجلیل از پژوهشگران برتر استان لرستان اظهار داشت: در مراسماتی از این دست جای همه دست‌اندرکاران به ویژه دستگاه‌های فرهنگی و آموزشی که مسئولیت مستقیم دارند خالی است و بنده این گلایه‌مندی را به استاندار انتقال می‌دهم.

وی افزود: دستگاه‌های آموزشی مسئول و اجرایی گاهی می‌گویند در بحث اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل باید پیوست فرهنگی و پژوهشی باشد، اما در این محفل جای آنان خالی است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار لرستان عنوان کرد: دانایی یکی از عناصر اصلی توسعه است و سنجش دانایی مبتنی بر تولید علم و مصرف اطلاعات است.

وی بیان کرد: گسترش دانایی در گرو دسترسی سریع به منابع است و پژوهشگر فردی است که با دانایی و مسائل علمی در کشف حقیقت سیر می‌کند و هدف نهایی آن پژوهش است چراکه بدون آن پژوهش ابتر بوده و علم دچار رکود و سکون می‌شود.

غضنفری تصریح کرد: فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی، خلاقانه، نوآورانه، نظم‌یافته و برنامه‌ریزی شده و هیچ پیشرفتی نمی‌بینیم مگر اینکه حاصل ذهن خلاق و پرسشگر پژوهشگر باشد.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه، دانشجو و پژوهشگر در جایگاهی هستند که هزینه‌بر است و دولت باید هزینه‌های این مسیر را بپردازد چون قرار است از خروجی پژوهشی در اهداف ترسیم شده نظام، رونق توسعه و مسائل پیش رو استفاده شود.

معاون استاندار لرستان با اشاره به اینکه هیچ اقدامی در مسیر تولید به نتیجه نمی‌رسد مگر اینکه فرآیند تصمیم‌سازی آن از یک پژوهش برخوردار باشد، گفت: پژوهش سبب کاهش ریسک تصمیم‌گیری و اجرا می‌شود و چنانچه منابع تأمین سرمایه به دنبال جواب دادن منطقی در مسیر سرمایه هستند باید از ظرفیت‌های پژوهشی استفاده کنند.

وی افزود: اگر بناست نیروهای کار و سرمایه را به درستی جانمایی کنیم باید در این مسیر عملیات پژوهشی شکل گرفته باشد و سپس روی آن سرمایه‌گذاری کنیم.

غضنفری با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه توقع ما از دانشگاه‌ها نواندیشی علمی و تبدیل آن به یک انگیزه عام و مطالبه عمومی است، بیان کرد: تبدیل فکر و اندیشه به ایده و یک محصول کار ارزشمندی است و این مهم در سایه پژوهش انجام می‌شود.

وی عنوان کرد: باید در این مسیر همت کنیم و از شعار دادن و آمار خارج شویم و خروجی پژوهش‌ها را عملیاتی کنیم.

معاون استاندار لرستان پژوهش تقاضامحور را زیربنای اقتصاد مقاومتی برشمرد و تصریح کرد: با همراهی و هارمونی موجود در دستگاه‌های اجرایی استان این مهم شکل گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: امروز لرستان به خاطر توانمندی‌ها و ظرفیت‌هایش به عنوان استان پایلوت و الگوساز اقتصاد مقاومتی مطرح اما تا رسیدن به ایده‌آل فاصله داریم.

غضنفری با اشاره به اینکه در بحث اقتصاد مقاومتی شرکت‌های دانش‌بنیان و دانش‌بنیانی اقتصاد مورد تأکید است، افزود: فعالیت اقتصادی زمانی پایدار است که بنیان دانشی داشته باشد.

وی اظهار داشت: به منظور حمایت از پژوهش به دستور و تأکید استاندار هفته آینده قرار است جلساتی با حضور نخبگان و مراکز آموزش عالی در استان تشکیل شود.

معاون استاندار لرستان با بیان اینکه با استفاده از تکنولوژی روز باید امروز بیش از ۵۰۰ هزار تن گندم در استان تولید کنیم، افزود: سیر پیش روی استان با آسیب‌شناسی در سال‌های اخیر و تشخیص اولویت‌ها و همراهی دستگاه‌ها و نقش محوری علمای استان به ویژه امام جمعه خرم‌آباد آیت‌الله سید احمد میرعمادی به عنوان یار و همراه مدیریت ارشد استان اثرگذار بوده است.

وی با بیان اینکه در بحث بیکاری استان اول بودیم و امروز جایگاه پانزدهم را در کشور داریم، بیان کرد: این مهم مرهون سرمایه‌گذاری درست با منطق کارشناسی بوده است.

غضنفری گفت: در مسیری پیش می‌رویم که تولیدات‌مان صادرات‌محور باشد، میزان صادرات استان از ۸۰ میلیون دلار سال گذشته به ۱۴۰ میلیون دلار در ۸ ماهه امسال رسیده است و تراز تجاری استان نیز رشد ۲۱۶ درصد داشته است.

وی عنوان کرد: نرخ مشارکت مردم از ۳۴ درصد به ۳۶ درصد رسیده است و در تلاش هستیم اقتصاد را به دست مردم می‌دهیم و از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی که واجد شرایط و اهلیت داشته باشند حمایت می‌کنیم.

معاون استاندار لرستان با تأکید بر اینکه ۲۸۰۰ میلیارد تومان تزریق سرمایه در استان داشته‌ایم که ۱۸۰۰ میلیارد تومان آن در راستای ایجاد اشتغال هزینه شده است، خاطرنشان کرد: باید از پژوهش و تحقیق حمایت شود و دستگاه‌های اجرایی بدانند که خوراک حرکت مؤثر آنان در گرو کم کردن فاصله‌شان با بخش پژوهشی است.

وی افزود: پژوهشگران و متولیان پژوهشی باید جسارت و استمرار لازم را داشته باشند و یأس و ناامیدی به خود راه ندهند.

انتهای پیام/

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image image image image

یک دیدگاه