تاریخ خبر: ۲۵ تیر ۱۳۹۵
استاد شکارچی: موسیقی محلی، موسیقی زندگی است

استاد شکارچی: موسیقی محلی، موسیقی زندگی است

استاد شکارچی: موسیقی محلی، موسیقی زندگی است

خواننده، نوازنده و مدرس لرستانی گفت: من اعتقاد دارم اگر کسی موسیقی قوم خود و موسیقی دستگاهی را نداند، به طور حتم اثرش هم زیاد به دل نمی‌شیند.
“علی‌اکبر شکارچی” در جریان برگزاری نشست‌های تخصصی جشنواره «موسیقی نواحی آینه‌دار» که در تالار رودکی تهران برگزار شد در خصوص «تجزیه و تحلیل موسیقی لرستان و بختیاری و انطباق فواصل و دانگ‌های آنان با موسیقی دستگاهی ایران» ضمن اجرای زنده نغماتی از موسیقی آیینی منطقه لرستان به بحث در این خصوص پرداخت.
وی در بخشی از سخنانش با اشاره به جسارت جوانان در استفاده موسیقی دستگاهی در موسیقی محلی گفت: من اعتقاد دارم اگر کسی موسیقی قوم خود و موسیقی دستگاهی را نداند، به طور حتم اثرش هم زیاد به دل نمی‌شیند، به هر ترتیب ما باید به این موضوع واقف باشیم که آداب، رسوم و اندیشه‌ها تغییراتی را در پرده‌بندی و دانگ‌ها ایجاد می‌کنند.
این هنرمند لرستانی با اشاره به رابطه شعر و موسیقی نواحی نیز توضیح داد: شعر در موسیقی نواحی و موسیقی دستگاهی همزاد یکدیگرند به طوری که شعر نگهبان موسیقی و موسیقی نگهبان شعر است. موسیقی محلی، موسیقی زندگی است که از دل مردم به صورت طبیعی و پاک بیرون آمده است. مردمان این نوع موسیقی کلمه یا تجزیه تحلیلی برای موسیقی نداشتند اما به درستی دورانی که در آن زندگی می‌کردند را برای مخاطبان خود معرفی می‌کردند.
شکارچی با اشاره به شرایط این سال‌های موسیقی نواحی گفت: من برای از بین رفتن موسیقی محلی نگرانی ندارم زیرا معتقدم خدای مهربانی آن‌ها را نگه می‌دارد. ما نباید جلوی تجربه را بگیریم کما اینکه اگر سخت‌گیر نباشیم می‌بینیم گاهی با تغییرات همین دستگاه‌ها، آثار قابل‌تحملی بیرون می‌آید که باید دید چه سرنوشتی در انتظار آن‌ها است.
قابل ذکر است که وی در این جشنواره به موضوعاتی از قبیل استخراج چهار نوع پرده‌بندی در موسیقی لرستان، بررسی وجوه تمایز موسیقی محلی با موسیقی‌های دیگر، رویکرد نسل تازه موسیقی ایرانی با ارائه و اجرای موسیقی محلی، توجه به گردش ملودی‌ها و تنوع پرده‌های موجود در موسیقی اقوام به ویژه موسیقی منطقه لرستان، معرفی گونه‌های مختلف موسیقی در منطقه لرستان به لحاظ پرده‌بندی موسیقایی، هجوم موسیقی دستگاهی و موسیقی کلاسیک روی موسیقی محلی منطقه لرستان، ارائه توضیحاتی پیرامون موسیقی دستگاهی ایران استخراج شده توسط داریوش طلایی، پرده‌بندی و دانگ‌های موسیقی، معرفی نمونه‌های مختلف موسیقایی در حوزه موسیقی دستگاهی، نقش موسیقی دستگاهی در موسیقی محلی، توصیه به آهنگسازان موسیقی سنتی برای استفاده از گوشه‌ها و نغمات موسیقی محلی، تاکید بر شناسایی هر چه بیشتر موسیقی محلی، پرده‌بندی و دانگ‌های تشکیل‌دهنده موسیقی لری و بختیاری، تببین اندیشه‌های موجود در ترانه‌های محلی برای تغییر در موسیقی‌های لری و بختیاری اشاراتی داشت.
منبع: یافته

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

6 (5) image 6 (7) 82114560-70799914

یک دیدگاه