تاریخ خبر: ۱۹ آذر ۱۳۹۵
مشکلات مراکز اقماری تمامی ندارد؛حکایت ازاینجا رانده وازآنجا مانده

مشکلات مراکز اقماری تمامی ندارد؛حکایت ازاینجا رانده وازآنجا مانده

خرم‌آباد- ضعف زیرساخت‌ها در مراکز اقماری دانشگاه لرستان موجب انتقاد دانشجویان شده است، مشکلاتی که به‌رغم تلاش‌های مسئولان این دانشگاه همچنان تا رفع کامل فاصله زیادی دارد.
خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- زهرا حسینی: دانشگاه لرستان با ۹ هزار دانشجو در ۶۵ رشته کارشناسی، ۷۱ رشته کارشناسی ارشد، ۴۷ رشته دکتری و یک‌رشته دکتری حرفه‌ای در عرصه علم و دانش استان فعالیت می‌کند.

مراکز اقماری دانشگاه لرستان باهدف فراهم کردن شرایط هرچه بهتر برای تحصیل جوانان در شهر خود و با درخواست نمایندگان مجلس در دولت قبل راه‌اندازی شدند اما این مراکز امروز با مشکلات عدیده‌ای دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

این مراکز در شهرستان های مختلف استان از جمله پلدختر، الشتر، کوهدشت و نورآباد مشغول به فعالیت هستند.

دکتر خسرو عزیزی رئیس دانشگاه لرستان پیش‌ازاین در اظهارات خود از وضعیت مراکز اقماری این دانشگاه شکایت کرده و گفته بود: با تک‌تک دانشجویان چهار مرکز اقماری دانشگاه جلسات پرسش و پاسخ برگزار کرده و مشکلات آن‌ها را بررسی کرده است.

مراکز اقماری میراث به جای مانده از گذشته

وی بابیان اینکه مراکز اقماری در دانشگاه‌ها میراثی هستند که از دولت قبلی به ارث رسیده است، تصریح کرد: مدیران مراکز اقماری برای بهبود شرایط به جد تلاش می‌کنند و به دنبال حل مشکلات موجود هستند.

رئیس دانشگاه لرستان با تأکید بر اینکه مشکلات خوابگاهی مراکز اقماری تنها یکی از مشکلات کوچک این مراکز است، افزود: نبودن زیرساخت‌های مناسب در این مراکز از دیگر مشکلات مراکز اقماری دانشگاه لرستان است.

اما با همه صحبت‌های مطرح‌شده گامی در راستای بهبود وضعیت مراکز اقماری دانشگاه لرستان برداشته نشد یا اقدامات صورت گرفته تأثیری در ارتقای شرایط این مراکز نداشته است.

شرایط نامناسب مراکز اقماری دانشگاه لرستان باعث شد تا دانشجویان این مراکز خواستار رسیدگی به مشکلات خود شوند.

یکی از دانشجویان رشته فناوری اطلاعات و سخت‌افزار در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه رشته‌ فناوری اطلاعات در حالی در مراکز اقماری الشتر و پلدختر به دانشجویان ارائه‌شده که دانشگاه لرستان این رشته را ندارد، اظهار داشت: بر اساس قوانین موجود زمانی مراکز اقماری رشته‌ای را ارائه می‌دهند که دانشگاه مادر نیز آن رشته را ارائه دهد و این در حالی است که دانشگاه لرستان این قانون را رعایت نکرده است.

وی بابیان اینکه اگر دانشگاه لرستان این رشته را داشت هم اساتید بیشتر و بهتری در اختیار مراکز اقماری قرار داده می‌شد و هم‌پایه علمی رشته ارتقاء می‌یافت، تصریح کرد: رشته فناوری اطلاعات و سخت‌افزار تنها در ۲۵ دانشگاه معتبر کشور که تجهیزات و امکانات مناسب دارند ارائه می‌شوند.

تجهیزات مورد نیاز در مراکز اقماری مهیا نیست

این دانشجوی مراکز اقماری با اشاره به اینکه این رشته امکانات و تجهیزات خاصی نیاز دارد، گفت: متأسفانه مرکز اقماری الشتر و پلدختر حتی از امکان اینترنت مناسب بهره‌مند نیستند و این شهرستان‌ها ازنظر زیرساختی امکان ایجاد اینترنت با پهنای باند مناسب را ندارند.

وی بابیان اینکه ساختمان آموزشی این مراکز از وضعیت مناسبی برخوردار نیستند، تصریح کرد: حتی اگر تجهیزات موردنیاز خریداری شوند هم فضای مناسب برای نصب تجهیزات وجود ندارد.

وی ادامه داد: مشکل رفت‌وآمد اساتید و دانشجویان این مراکز که بخش از آنها غیربومی هستند نیز از دیگر مسائل موجود در این مراکز است.

یک دانشجوی دیگر مراکز اقماری لرستان با اشاره به اینکه برخی دانشجویان این مراکز در خرم‌آباد خوابگاه گرفته‌اند و روزانه برای حضور در کلاس‌ها رفت‌وآمد می‌کنند، اظهار داشت: آموزشگاه‌های خصوصی موردنیاز در شهرستان‌ها نیست و دانشجویان برای شرکت در کلاس‌های برنامه‌نویسی و زبان به خرم‌آباد می‌روند.

به دلیل کمبود امکانات درس‌های آزمایشگاهی در مراکز اقماری به صورت تئوری ارائه می‌شوندوی بابیان اینکه از هفته دوم مهرماه پیگیر رفع مشکلات مراکز هستیم و با مسئولان دانشگاه جلساتی را برگزار کرده‌ایم، تصریح کرد: متأسفانه هیچ‌یک از این جلسات به نتیجه نرسیده است.

این دانشجوی مراکز اقماری الشتر با تأکید بر اینکه به‌هرحال ما دانشجویان دانشگاه لرستان هستیم و دانشگاه موظف است امکانات موردنیاز دانشجویان را فراهم کند، ادامه داد: به دلیل کمبود امکانات درس‌های آزمایشگاهی در مراکز اقماری به صورت تئوری ارائه می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه دانشجویان فارغ‌التحصیل نیز به همین دلیل دانش کافی در مورد رشته خود ندارند، اظهار داشت: دانشجویان مراکز اقماری رتبه‌های خوبی در کنکور کسب کرده‌اند اما به علت محدودیت پذیرش این رشته مجبور شده‌اند مراکز اقماری را انتخاب کنند.

کمک برای تأمین هزینه‌های خوابگاه

خسرو عزیزی رئیس دانشگاه لرستان هم در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به مشکلات دانشجویان دانشگاه‌های اقماری لرستان اظهار داشت: معاون آموزشی دانشگاه، حراست دانشگاه و … جلسات متعددی را با دانشجویان این مراکز داشته‌اند و خودم نیز یک جلسه ۱.۵ ساعته با دانشجویان داشته‌ام اما همچنان دانشجویان دانشگاه‌های اقماری استان اقناع نشده‌اند.

وی بابیان اینکه دانشجویان معترض خواهان انتقال کل رشته به دانشگاه لرستان در مرکز استان هستند، تصریح کرد: این کار امکان‌پذیر نیست چراکه این دانشجویان در کد محل دانشگاه‌های اقماری قبول‌شده‌اند.

رئیس دانشگاه لرستان با اشاره به اینکه انتقالی و مهمانی دانشجویانی که دارای مشکل هستند حق دانشجو است و در حد یک تا دو نفر می‌توانند برای انتقالی و مهمانی خود اقدام کنند، افزود: پیش از حضور من در دانشگاه لرستان در رابطه با هزینه خوابگاه دانشجویان دانشکده‌های اقماری کمکی نمی‌شد اما در حال حاضر ۵۰ درصد هزینه خوابگاه دانشجویان از سوی دانشگاه لرستان تقبل می‌شود.

عزیزی بابیان اینکه انتقالی و مهمان شدن دانشجویان دانشکده‌های اقماری پیش از دوره مدیریتی ما ممنوع بوده اما الآن برای این کار کمک کرده‌ایم، تصریح کرد: دانشکده‌های اقماری نوپا هستند و ساختمان‌های آن‌ها استیجاری است و ایراداتی دارند که باید حل شود.

زیرساخت‌ها فراهم نیست

وی با تأکید بر اینکه دانشکده‌های اقماری میراثی هستند که از دولت قبل به‌جای مانده‌اند، افزود: وظیفه ما است که برای این دانشکده‌ها تجهیزات و امکانات تهیه کنیم و این کار را آغاز کرده‌ایم.

طی ماه گذشته ۱۴۰ میلیون تومان تجهیزات برای این دانشکده‌ها خریداری‌شده استرئیس دانشگاه لرستان با اشاره به اینکه زیرساخت‌های موردنیاز در دانشکده‌های اقماری فراهم نیست، گفت: طی ماه گذشته ۱۴۰ میلیون تومان تجهیزات برای این دانشکده‌ها خریداری‌شده است.

عزیزی بابیان اینکه اقدامات لازم برای افزایش پهنای باند و سرعت اینترنت در حال انجام است، تصریح کرد: فیبر نوری برای این دانشکده‌ها در نظر گرفته نشده و با تعاملاتی که با مخابرات استان داریم قرارداد تجهیز فیبر نوری این مراکز را می‌بندیم.

انحلال مراکز اقماری هنر نیست

وی با تأکید بر اینکه بااین‌حال انتقال و مهمان شدن دانشجویان با رعایت یکسری شرایط حق طبیعی دانشجویان است اما اینکه کل رشته انتقال پیدا کند امکان‌پذیر نیست، افزود: هیئت‌امنا دانشگاه در رابطه با مراکز اقماری سه پیشنهاد داد که یا این مراکز منحل شوند و یا تجمیع شوند و یا اینکه با همین وضع موجود پیش برویم و تجهیزات را انجام دهیم تا به حد استاندارد برسند.

رئیس دانشگاه لرستان با اشاره به اینکه منحل کردن مراکز اقماری هنر نیست، ادامه داد: تجمیع این مراکز نیز ازنظر اجتماعی با مشکلاتی روبه‌رو می‌شود و بنابراین باید با وضع موجود پیش برویم.

عزیزی در مورد مشکلات دانشجویان رشته فناوری اطلاعات نیز بابیان اینکه دانشگاه لرستان ازنظر هیئت‌علمی رشته نرم‌افزار با مشکل مواجه است، تصریح کرد: در سال ۸۵ یک دکترای هیئت‌علمی در رشته نرم‌افزار داشتیم که به دانشگاه رازی رفت.

وی ادامه داد: فراخوان جذب هیئت‌علمی در رشته‌های «آی تی» و کامپیوتر را داده‌ایم.

به‌هرروی راهکار رفع مشکلات مراکز اقماری نه انحلال این مراکز و یا تعطیلی رشته‌های آن است و نه باید این دانشگاه‌ها به حال خود رها شوند. انتظار می‌رود ضمن پیگیری برای رفع مشکلات این واحدهای دانشگاهی، در صورت نیاز درزمینهٔ شیوه‌های جذب و پذیرش دانشجو با اولویت بومی گزینی و تأمین زیرساخت‌های خوابگاهی، آموزشی و پژوهشی تجدیدنظر جدی صورت گیرد.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image image image image

یک دیدگاه