تاریخ خبر: ۲۲ آذر ۱۳۹۵
صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی استان‌ها راه‌اندازی می‌شود

صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی استان‌ها راه‌اندازی می‌شود

رئیس سازمان نظام‌مهندسی معدن ایران گفت:صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی استان‌ها مصوب شده و پیگیری های لازم برای استقرار آن در حال انجام است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، نادعلی اسماعیلی امشب در دیدار با روسای سازمان‌ها، ادارات و تشکل‌های معدنی و صنایع معدنی که در سالن جلسات سازمان صنعت معدن تجارت استان برگزار شد کار نظام‌مهندسی معدن را یک کار میدانی دانست و اظهار داشت: با برگزاری این‌گونه نشست‌ها بسیاری از مشکلات حل‌شده و این در کشور جواب داده است و اینکه در تهران بنشینم و صحبت کنیم و بخش‌نامه بدهیم کار به‌درستی انجام نمی‌شود.

وی بخش معدن کشور را یک بخش شکوفا دانست و افزود: بخش معدن همواره به کشور خدمت کرده و می‌کند اما باید گفت همین بخش مظلوم است و به آن بی‌حرمتی‌هایی شده است و متأسفانه هنوز متأسفانه برای مسئولان کشور شناخته‌شده نیست.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی معدن ایران رئیس سازمان صنعت، معدن تجارت استان را بازوی اجرایی وزارت خانه دانست و عنوان کرد: اگر تعامل نباشد هیچ جایی نمی‌شود کارکرد، استان لرستان در این بخش تعامل خوبی داشته است و شاهد هیچ تنشی نبوده‌ایم.

وی بیان کرد: مجموعه نظام‌مهندسی به‌عنوان یک ظرفیت بالقوه در خدمت بخش معدن استان است و در این عرصه می‌تواند کمک‌های بسیار زیاد به مجموعه معدن کشور انجام داشته باشد.

اسماعیلی بابیان اینکه آموزش یکی از اصولی‌ترین کار برای اعضای نظام‌مهندسی است، تصریح کرد: در استان لرستان بیش از هزار عضو نظام‌مهندسی معدنی داریم که برای ارتقاء باید آموزش ببینند چون اگر علم اعضا بالا نرود هیچ جایی جواب‌گو نیست و به ضعف تبدیل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در کنار بحث آموزش بر امانت‌داری، درست‌کاری و صداقت اعضا تأکید داریم، گفت: انحراف خارج از چارچوب و مقررات قابل‌قبول نیست و در مدت یک‌ساله هرکجا انحرافی بوده است به‌شدت برخورد کرده‌ایم پس نظام‌مهندسی معدن باید نظم داشته باشد که ما این نظم را در استان لرستان می‌بینیم.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی معدن ایران اظهار داشت: اکتشافات سطحی را در تمام استان‌ها به‌استثنای استان لرستان تمام کرده‌ایم.

وی افزود: اگرچه معادن روی و سرب در استان جایگاه دارد و باید روی آن کار شود اما به‌طور حتم معادن و ذخایر پنهانی وجود دارد که به آن نرسیده‌ایم و روی آن کار نشده است.

اسماعیلی عنوان کرد: در این استان بیشتر توجه روی معادن فلزی است درحالی‌که معادن موجود در لرستان ازجمله گچ، تالک، کربنات کلسیم کم نیست.

وی به ظرفیت معادن گچ، نمک و مواد غیرفلزی در لرستان اشاره و بیان کرد: پودرهای کربنانه ایران در دنیا یک برند است به‌طوری‌که در هند به دنبال این پودر کربنات کلسیم ایران می‌گردنند تا آن را بخرند و این در حالیست که عمده سنگ همین پودرهای کربناته از منطقه الیگودرز است و سنگ از این استان برای پودر به کارخانه بندرعباس و دلیجان می‌رود.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی معدن ایران گفت: نظام‌مهندسی به توجه به ۳۵ هزار عضوی که دارد می‌تواند در بسیاری از بخش‌ها به سازمان زمین‌شناسی کمک کند چرا که سازمان زمین‌شناسی به توجه به مشکلاتی که دولت دارد و اعتباراتی که می‌دهد همین‌که در این چندساله توانسته است حقوق پرداخت کند کار بزرگی کرده است.

وی تصریح کرد: لرستان استانی سنگی است و سنگ آن در سرتاسر کشور پخش می‌شود و صادرات به خارج را نیز دارد که می‌توان گفت صیقل خیلی خوبی دارد که صادر می‌شود بنابراین باید با نظام‌مهندسی کارکنیم تا در بخش صنایع معدنی بتوانیم استاندارد را به کمک هم در این استان به‌عنوان الگو ارائه دهیم.

اسماعیلی اظهارداشت: در بخش آموزش نیز خوشبختانه سازمان توسعه نوسازی نیز هرچه آموزش دارد به نظام‌مهندسی واگذار می‌کند و در حال حاضر به دنبال این هستیم که سازمان فنی و حرفه‌ای نیز به‌عنوان یک سازمان مهندسی در خدمت باشد و بتواند برای کشور کار کند.

وی افزود: آموزش‌ها را در استان‌ها خوب انجام داده‌ایم ولی توصیه می‌کنیم به سمتی برویم که آموزش‌ها را به‌ویژه در بخش معدن بیشتر عملی کنیم.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی معدن ایران عنوان کرد: اکثر صنایع معدنی در یک‌ساله اخیر نسبت به سال‌های گذشته زیرپوشش سازمان نظام‌مهندسی رفته و هدف سازمان نظام‌مهندسی این است که در همه زمینه‌ها ازجمله بهره‌برداری، اکتشاف و صنایع معدنی با اصول فنی و مهندسی کار شود و در خدمت وزارت صنعت و معدن باشد.

وی بیان کرد: دولت بااین‌همه مشکلاتی که دارد بنا ندارد نیرو استخدام کند بنابراین سازمان نظام‌مهندسی که سازمانی قانونمند و با شناسنامه است را می‌توان به‌خوبی هدایت کرد.

اسماعیلی گفت: ما در خدمت وزارت خانه هستیم و تأکید داریم همه باید بر مبنای صداقت، درستکاری و علمی که دارند کارها را انجام دهند چراکه اگر مبنا چیز دیگری باشد پذیرفتنی نیست و نظام‌مهندسی لکه‌دار خواهد شد.

وی با بیان اینکه در نظام‌مهندسی هزار و ۲۰۰ نیرو فعالیت دارد، تصریح کرد: صندوق فعالیت‌های بیمه مصوب شده است و تنها مشکل آن معرفی میز صندوق است که کارها انجام‌گرفته و می‌توان با کمکی که صندوق و نظام‌مهندسی دارد بر مبنای تقسیم‌بندی نظارت‌ها انجام شود.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image image image image

یک دیدگاه