تاریخ خبر: ۲۳ آذر ۱۳۹۵
شهرستان بروجرد رتبه سوم کشور و اول استان لرستان در پرداخت زکات را کسب کرد

شهرستان بروجرد رتبه سوم کشور و اول استان لرستان در پرداخت زکات را کسب کرد

امام‌جمعه بروجرد گفت: شهرستان بروجرد رتبه سوم کشور و اول استان لرستان در پرداخت زکات را کسب کرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بروجرد، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن ترابی ظهر امروز در جلسه شورای زکات این شهرستان نپرداختن زکات را یکی از آثار عدم ایمان به معاد دانست و اظهار داشت: کسانی که ایمان‌دارند اهل عمل صالح هستند و عمل صالح نیز میوه درخت بارور ایمان حقیقی و راستین است.

وی افزود: بر اساس روایتی از پیامبر اکرم(ص) کسی که زکات واجب مال خود را نپردازد در ردیف افراد خائن به خدا قرار دارد.

امام‌جمعه بروجرد با اشاره به فعالیت مطلوب شورای زکات این شهرستان عنوان کرد: همه نهادهای این شهرستان درزمینهٔ احیا امر زکات فعالیت مطلوبی داشته‌اند و موفقیت‌های امروز شورای زکات شهرستان بروجرد درنتیجه تلاش‌های تمامی اعضای این شوراست.

وی بیان کرد: به‌رغم اینکه شهرستان بروجرد نسبت به دیگر شهرهای استان لرستان دارای کمترین میزان زمین زراعی به میزان ۶۹ هزار هکتار است و بخش اعظمی از این میزان نیز به‌صورت آبی و مختص سیفی کاری است اما درزمینهٔ جمع‌آوری و پرداخت زکات نقدی رتبه اول استان و سوم در کشور را کسب کرده است.

ترابی بابیان اینکه جمع کل زکات نقدی جمع‌آوری‌شده از سطح این شهرستان در سال جاری به میزان ۱۶۴ میلیون تومان بوده است، گفت: ۶۷۴ میلیون تومان نیز زکات غیر نقدی از این شهرستان جمع‌آوری‌شده همچنین این شهرستان رتبه نخست فرهنگ‌سازی پرداخت زکات و مقام اول جمع‌آوری فطریه در استان لرستان را همچون سال‌های گذشته به خود اختصاص داده است.

وی محل مصرف زکات را بر اساس مصوبه پیشین این شورا دانست و تصریح کرد: بر اساس این مصوبه و به‌منظور اعتمادسازی ۶۰ درصد از زکات جمع‌آوری‌شده صرف فقرا و ۴۰ درصد مابقی نیز برای امور عام‌المنفعه روستایی هزینه می‌شود و تمام زکات جمع‌آوری‌شده از هر روستا در همان روستا هزینه می‌شود.

علی کورانی فر فرماندار بروجرد نیز با اشاره به صدرنشینی این شهرستان در بسیاری از امور در استان لرستان گفت: با توجه به فرهنگ و تدین شهروندان این شهرستان در موضوعات مختلف صدرنشینی بروجرد دور از انتظار نیست و این انتظار نیز از شهرستانی با این پیشینه غنی فرهنگی و مذهبی در افکار عمومی استان لرستان می‌رود.

حجت‌الاسلام حسن سعیدی مسئول دبیرخانه شورای زکات شهرستان بروجرد نیز در این جلسه با ارائه گزارشی از عملکرد این ستاد در سال جاری عنوان کرد: یک میلیارد و ۱۷۵ میلیون ریال زکات نقدی و دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال زکات غیر نقدی از بخش مرکزی، ۴۶۷ میلیون ریال زکات نقدی از بخش اشترینان و درمجموع ۶ میلیارد و ۷۴۲ میلیون ۷۹۰ هزار ریال زکات نقدی و غیر نقدی در شهرستان بروجرد جمع‌آوری‌شده است.

وی با اشاره به مصارف زکات جمع‌آوری‌شده بیان کرد: ۶۰ درصد از وجوه جمع‌آوری‌شده در میان فقرا در بازه زمانی حداکثر دو روز تا جمع‌آوری آن با نظارت و بررسی دقیق توزیع می‌شود و ۴۰ درصد مابقی نیز صرف امور عمرانی همان روستا می‌شود.

مسئول دبیرخانه شورای زکات شهرستان بروجرد به اعزام ۴۵ روحانی به بیش از ۸۵ روستای این شهرستان اشاره و خاطرنشان کرد: انتشار و توزیع ده‌ها هزار جلد کتاب، بروشور و محتوای آموزشی در میان روستائیان، برگزاری مسابقات فرهنگی مختلف با موضوع زکات، اهدای هدایای تبلیغاتی بین عاملین فرهنگی و اجرای برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی ازجمله برنامه‌های این ستاد در راستای ترویج فرهنگ پرداخت زکات بوده است.

علی معظمی رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) بروجرد نیز به افزایش ۱۰۳ درصدی پرداخت صدقات در این شهرستان اشاره کرد و گفت: بالغ‌بر یک و نیم میلیارد تومان صدقات مردمی تاکنون طی سال جاری جمع‌آوری‌شده و درزمینهٔ اکرام ایتام نیز بالغ‌بر یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان اهداشده است.

وی بیان کرد: در پرداخت زکات فطره و اموال بیش از سه و نیم میلیارد تومان کمک‌های مردمی در این شهرستان جمع‌آوری‌شده است که تمامی آن به‌صورت مستقیم به مصارف تعین شده می‌رسد و حتی یک ریال از آن صرف هزینه‌های تبلیغاتی این نهاد که بالغ‌بر ۳۰ میلیون تومان بوده است نمی‌رسد.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image image image image

یک دیدگاه