تاریخ خبر: ۲۶ تیر ۱۳۹۵
وعده مسئولان باز هم عملی نشد/ کارگران کارخانه پارسیلون ۳۰ ماه حقوق نگرفته‌اند

وعده مسئولان باز هم عملی نشد/ کارگران کارخانه پارسیلون ۳۰ ماه حقوق نگرفته‌اند

وعده مسئولان باز هم عملی نشد/ کارگران کارخانه پارسیلون ۳۰ ماه حقوق نگرفته‌اند

این کارخانه در دهه ۸۰ به علت واگذاری به بخش خصوصی دچار بحران شد و اکنون ۱۳ سال است با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو و بدهکاری‌های چند میلیارد تومانی به بار آورده و به بانک‌ها، دستگاه‌های خدمات رسان استان و سازمان تأمین اجتماعی بدهکار است.

شکست کارخانه پارسیلون با واگذاری به بخش خصوصی

کارخانه‌ای که روزی هزار و ۵۰۰ نیرو داشته اکنون کارکنان آن به ۳۳۰ نفر کاهش‌یافته‌اند و حتی توان پرداخت حقوق همین عده کم را نیز ندارد و باوجوداینکه جلسات زیادی توسط مسئولان لرستان برای رفع مشکلات این کارخانه برگزارشده ولی گویا مسائل این شرکت تمام‌شدنی نیست و همچنان زخمی بر پیکره صنعت لرستان است.

تجمع و اعتراضات پی‌درپی کارگران کارخانه پارسیلون جهت دریافت مطالبات معوقه خود به سریال تکراری تبدیل‌شده، به‌طوری‌که حدود یک سال است به‌صورت مکرر در خیابان و مقابل ساختمان استانداری لرستان جمع می‌شوند و شعار سر می‌دهند تا شاید مسئولان راه چاره‌ای بیندیشند اما هر بار دست‌خالی به منزل بر بازمی‌گردند.

خبرگزاری تسنیم بارها با انتشار گزارش‌هایی به وضعیت این کارخانه و دغدغه کارگران آن پرداخته و طی امسال نیز با منتشر کردن گزارشی با عنوان «قلب صنعت ۴۰ساله لرستان در آستانه توقف/ کارگران کارخانه پارسیلون ۱۹ ماه حقوق نگرفته‌اند» در ۲۱ فروردین‌ماه به مشکلات این کارگران پرداخت که مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم بیان کرد: نوزدهم فروردین جلسه‌ای در بحث مشکلات کارگران با حضور استاندار لرستان، شورای اسلامی کار کارخانه و مسئولان استانی برگزار و در این هفته نیز یک جلسه برگزار می‌شود تا مشکلات کارگران حل‌وفصل شود؛ بیمه کارگران تا آذرماه سال ۹۴ پرداخت‌شده و پیگیری‌هایی با تأمین اجتماعی انجام می‌شود تا مشکل بیمه آن‌ها نیز برطرف شود.

گزارش تسنیم منجر شد معاون استاندار لرستان یک روز بعد وعده دهد که مدیر شرکت پارسیلون خرم‌آباد قول داده از اردیبهشت‌ماه پرداخت حقوق عقب‌افتاده کارگران را آغاز کند و پیگیری‌های تسنیم  با عنوان «واکنش مسئولان لرستان به گزارش تسنیم؛ آغاز پرداخت حقوق کارگران پارسیلون خرم‌آباد از اردیبهشت‌ماه» منتشر شد.

اما کارگران که دیگر اعتمادی به عملی شدن وعده‌های مسئولان ندارند ۳۰ فروردین‌ماه بار دیگر در مقابل استانداری اعتراض کردند و گزارش « تجمعات ادامه‌دار صنفی در استان لرستان/ این بار کارگران کارخانه “پارسیلون” و “رانندگان تاکسی”»  از خبرگزاری تسنیم منتشر شد تا شاید مسئولان استان اقدامی اساسی در راستای برطرف کردن دغدغه آن‌ها انجام دهند.

وعده‌هایی که عملی نمی‌شود

کارگران پارسیلون از بی‌پولی می‌نالند و علی‌رغم همه اعتراض‌هایی که داشته‌اند اقدامی برای رفع مشکلات آن‌ها صورت نگرفته که فشار مشکلات بارها و بارها سبب شده کارگران به خیابان بیایند و فریاد خود را به گوش مسئولان برسانند اما گویا کسی این فریادها را نمی‌شنود.

کارگران این کارخانه هر بار با وعده‌های جدید مسئولان مواجه می‌شوند، این در حالی است که آخرین بار استاندار لرستان در نهم خردادماه بیان کردند چون کارفرما به تعهدات خود عمل‌نکرده کارفرمای کارخانه پارسیلون خلع ید و این کارخانه به‌جایی دیگر واگذار و به‌زودی مشکلات این کارخانه برطرف می‌شود.

با انتشار گزارشی با عنوان« کارگران کارخانه پارسیلون لرستان ۲۸ ماه حقوق نگرفتند/وعده‌ جدید استاندار به کارگران » از سوی خبرگزاری تسنیم در نهم خردادماه وعده جدید دیگری از مسئولان به کارگران داده شد اما پس از گذشت ۵۰ روز گویا خبری از تحقق وعده‌ها نیست و بار دیگر کارگران در مقابل استانداری تجمع کردند و بیان می‌کنند مسئولان وعده دادند به‌زودی کارخانه واگذار و مطالبات آن‌ها پرداخت می‌شود ولی هنوز وعده‌های داده‌شده عملیاتی نشده و ۳۰ ماه مطالبه عقب‌افتاده و بیمه آن‌ها پرداخت‌نشده است.

اعتراضات دنباله‌دار کارگران در مقابل استانداری لرستان

شهاب پدرام کارگر کارخانه پارسیلون در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: استاندار لرستان در چهار ماه پیش یک سری مصوبات تصویب کردند تا پیگیر مسائل شرکت و مطالبات کارگران باشند.

وی افزود: بعد از گذشت چهار ماه تاکنون هیچ‌کس جوابگو نبوده و کارهایی که بنا بود انجام دهند و در صورت‌جلسات امضاءشده بود هنوز عملیاتی نشده است.

کارگر کارخانه پارسیلون عنوان کرد: قبل از سال جدید کارفرمای شرکت با کارگران قطع ارتباط کرد و با نیاوردن مواد اولیه سعی کرد شرکت را تعطیل کند.

وی بیان کرد: متأسفانه باوجوداینکه جلساتی برگزار می‌شود و وعده پیگیری مطالبات را می‌دهند اما هنوز به‌صورت رسمی کسی اعلام نکرده کارفرما خلع ید واگذاری شرکت انجام‌شده است.

پدرام تصریح کرد: مشکل ما مطالبات است که تاکنون پرداخت‌نشده است و عملاً هیچ کاری صورت نگرفته به‌طوری‌که بیش از ۲۹ ماه حقوق عقب‌افتاده داریم و هنوز بیمه پرداخت‌نشده است.

فرهاد رستمی کارگر کارخانه پارسیلون خرم‌آباد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: بنا شد کارفرمای شرکت را خلع ید و شرکت واگذار شود که تاکنون وعده‌هایی که داده‌اند فقط در حد خلع ید کارفرما عملی شده است.

وی افزود: ۱۹ خردادماه جلسه‌ای با حضور مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیرعامل آتیه دماوند تشکیل شد و بیان کردند کارفرما خلع ید شده و بنا است هفته آینده به مشکلات کارگران رسیدگی و مطالبات آن‌ها پرداخت شود.

کارگر کارخانه پارسیلون عنوان کرد: یک ماه از وعده داده‌شده مسئولان در راستای رسیدگی به وضعیت کارگران می‌گذرد ولی هیچ خبری از عملی شدن وعده‌ها نیست.

وی بیان کرد: بنا بود هفته گذشته جلسه‌ای در تهران برگزار شود ولی معاون منابع انسانی و امور اقتصادی استاندار مخالفت کردند، چند هفته است در تهران جلساتی برگزار می‌شود و بیان می‌کنند به خاطر رسیدگی به مسائل کارگران است ولی این جلسات به خاطر اقتصاد مقاومتی برگزار می‌شود.

عدم پرداخت حقوق معوقه کارگران

رستمی تصریح کرد: اگر کارفرما خلع ید شده چرا در حال حاضر دفتر مرکزی را در اختیار دارد، چرا به کارها رسیدگی نمی‌کنند و بانک‌ها، تأمین اجتماعی و آتیه دماوند که سهام‌دار شرکت شده‌اند حداقل چند ماه از مطالبات ما را پرداخت نمی‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: چند ماه از حقوق معوقه ما را پرداخت کنند تا روال اداری طول می‌کشد به کارگران فشار نیاید؛ متأسفانه همه وعده‌های مسئولان در حد حرف است، حتی برخی معاونان استاندار که به تأمین اجتماعی گفته‌اند حداقل بیمه کارگران درست شود تا بتوانیم دفترچه درمانی را تمدید کنیم ولی هنوز تأمین اجتماعی اقدامی انجام نداده است.

کارگر کارخانه پارسیلون گفت: شورای کارگران پیگیری‌های زیادی کرده حتی بارها که درخواست ملاقات با استاندار داده طی این مدت فقط توانسته یک‌بار با استاندار ملاقات داشته باشند.

یکی دیگر از کارگران در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: وعده‌هایی که مسئولان در راستای تعیین تکلیف شرکت پارسیلون داشته‌اند هیچ‌کدام محقق نشده است.

وی افزود: مسئولان قول دادند حق‌وحقوق کارگران را پرداخت و بیمه را واریز کنند و چون کارفرما به تعهدات خود عمل‌نکرده شرکت به کارفرمای جدید واگذار می‌شود ولی تاکنون هیچ‌کدام از این وعده‌ها را عملی نکرده‌اند.

کارگر کارخانه پارسیلون عنوان کرد: بارها نمایندگان کارگران به مسئولان مراجعه کرده‌اند و وعده‌هایی که داده‌اند مکتوب هستند ولی عملی نشده‌اند؛ خواسته کارگران پرداخت مطالبات و بیمه‌شان است.

وی بیان کرد: حدود ۳۰ ماه حقوق عقب‌افتاده داریم و شش ماه است که بیمه پرداخت‌نشده، در این مدت کارگران برای تأمین مخارج قرض گرفته‌اند، همه بدهکار هستند و وام‌هایشان به تأخیر افتاده است.

مجتبی مهدوی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: حدود ۳۰ ماه است کارگران حقوق نگرفته‌اند و هفت ماه بیمه درمانی آن‌ها پرداخت‌نشده است.

۳۰ ماه حقوق عقب‌افتاده کارگران

وی افزود: مصوب شد کارخانه پارسیلون به شرکت آتیه سازان دماوند و چند تا بانک واگذار  شود ولی روال اداری این کار طولانی است و کارگران مشکلات مالی دارند.

کارگر کارخانه پارسیلون عنوان کرد: کارگران مشکلات درمانی دارند و از دی ماه سال گذشته تاکنون بیمه کارگران پرداخت‌نشده است، سیر اداری این کار ممکن است حتی یک سال طول بکشد کارگران در این وسط بلاتکلیف هستند.

وی  بیان کرد: تا کارهای اداری انجام می‌شود حداقل حقوق و بیمه کارگران واریز شود؛ مسئولان بیان می‌کنند باید روال اداری کارها طی شود بعد ما بتوانیم به حق‌وحقوق خود برسیم که برای ما خیلی سخت است.

مهدوی تصریح کرد: خانواده‌ای که ۳۰ ماه حقوق نگرفته باشد نزدیک به فروپاشی است چراکه فقط هزینه‌های زندگی نیست قسط وام، دانشجو، کرایه منزل از یک‌ طرف و دفترچه درمانی که نداریم از طرفی شرایط زندگی را خیلی سخت کرده است.

وی خاطرنشان کرد: چون کارفرمای قبلی خلع ید شده و کارفرمای جدید هنوز به‌ صورت رسمی اعلام‌نشده تأمین اجتماعی لیست بیمه را قبول نمی‌کند و با وجود اینکه دفترچه نداریم هزینه‌های درمانی بالا است.

کارگر کارخانه پارسیلون گفت: از ۳۰ ماه حقوقی که مطالبه داریم ۲۱ ماه آن را شکایت کرده و حدود سه سال است حکم صادر و در اجرای احکام است که متأسفانه  چون بحث حمایت از سرمایه‌گذار و تولید مطرح است اجرا نمی‌شود و احکام عملیاتی ما متوقف مانده است.

وی اظهار داشت: درخواست ما بیمه و حقوق است که مسئولان می‌توانند تا کارهای اداری طی می‌شود مطالبات کارگران را پرداخت کنند.

عدم تحقق وعده‌ها بار دیگر کارگران را برای تجمعی دیگر راهی استانداری کرد، تجمعی که این بار حتی دست‌خالی به منزل بازنگشتند بلکه برخی از آن‌ها با دنده شکسته راهی کلانتری شدند.

کارگران که از صبح روز شنبه ۲۶ تیرماه در این مکان حضور داشتند و به گفته خودشان بنا بود تا زمانی که به مشکلات آن‌ها رسیدگی می‌کنند به تجمع خود ادامه دهند اما در ساعت ۲۰ دقیقه بامداد نیروهای آتش‌نشانی با ریختن آب بر روی آن‌ها سعی در متفرق کردن کارگران کردند که سبب درگیری و زخمی شدن برخی از کارگران شد.

با وجود تماس‌های مکرر این خبرگزاری با مدیران استان به‌ویژه مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی جهت پیگیری وضعیت کارگران این کارخانه نتیجه‌ای حاصل نشد و حاضر به پاسخگویی نبودند که خبرگزاری تسنیم آماده شنیدن نظرات مسئولان استان در این زمینه است.

منبع: تسنیم

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

82187851-70937146 Wedding cake and bokeh 139403021600296615352974 82135101-70838836

یک دیدگاه