تاریخ خبر: ۲۴ آذر ۱۳۹۵
مشکل مالیات بر ارزش افزوده سنگبری‌ها برطرف شد

مشکل مالیات بر ارزش افزوده سنگبری‌ها برطرف شد

رئیس کانون سنگ ایران گفت: رفع مشکل صادرات و فروش سنگ موضوعی مهم است که ارزش‌افزوده به عنوان یکی از مشکلات اساسی صنعت سنگ به‌خوبی حل شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، محسن غیاثوند ظهر امروز در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد بابیان اینکه رفع مشکل صادرات و فروش سنگ مهم‌ترین موضوع است اظهار داشت: ارزش‌افزوده یکی از مشکلات اساسی صنعت سنگ است که این مشکل به‌خوبی حل شد.

وی افزود: در بیست و سوم آذرماه توانستیم توافق‌نامه‌ای با سازمان امور مالیاتی در بخش ارزش‌افزوده به‌عنوان کانون سنگ امضا کنیم تا این مشکل را که از شش الی هفت سال پیش شروع‌شده بود رفع کنیم.

رئیس کانون سنگ ایران عنوان کرد: توافقی که شده هم منافع دولت و هم منافع مردم در آن دیده شد که از خیلی مشکلاتی که در این مدت وجود داشت جلوگیری می‌کند.

وی بیان کرد: این موضوع از سال ۸۶ و ۸۷ استارت زده شد و در سفری که به چین داشتیم به محل پایانه صادراتی سنگ رفتیم که سنگ‌های مختلف در حجم‌های بسیار بالا وجود داشت که اگر بتوانیم این مدل را در ایران جا بیندازیم استان لرستان هم به‌عنوان پایلوت این کار را انجام دهد می‌تواند اثربخش باشد.

غیاثوند تصریح کرد: این موضوع مطرح و در دولت نهم و دوره دهم مصوبه دارد و تأییدشده است در مورد پژوهشکده سنگ نیز به همین ترتیب ولی متأسفانه به خاطر اینکه نگاه‌ها عموماً شعاری بود عملیاتی نشد.

وی خاطرنشان کرد: امروز نیز اگر بخواهیم حرف‌های هفت سال پیش را تکرار کنیم همان اتفاق می‌افتد، مشکل اینجاست که معدن، واحدهای فرآوری و تجربه‌داریم اما سنگ را نمی‌توانیم بفروشیم.

رئیس کانون سنگ ایران گفت: همه سرمایه در گردش دنیا در این سنگ‌بری‌ها به‌جایی نمی‌رسند ما باید سدی به نام سد فروش را بشکنیم؛ مابعد از کشور چین دومین تولیدکننده و مصرف‌کننده سنگ دنیا هستیم که در داخل بازار بزرگی داریم که هم دلیل فرهنگی دارد و هم قیمت تمام‌شده در سنگ نسبت به کشورهای دیگر پایین است و هرروز به آن دامن زده‌شده است.

وی اظهار داشت: واحدهای سنگ‌بری در سنوات گذشته هرچقدر ایجادشده‌اند چه از سوی سیاست‌گذاران و بخش خصوصی با نگاه تولید برای داخل بوده است؛ امروز که دچار رکود شده‌ایم متأسفانه این صنعت که کماکان در سیمان هم اتفاق افتاده دچار رکود و توقف شده است که این وضعیت ممکن است ادامه داشته باشد و حتی اگر مرتفع شود مقطعی است و منابع عمرانی و شرایط بودجه کشور به‌گونه‌ای نیست که خیلی امیدوار به پروژه‌های عمرانی داخل کشور باشیم.

غیاثوند افزود: ما راهی به‌جز تسلیم یا صادرات نداریم اگر بتوانیم صادرات را ایجاد کنیم یک صنعتی با ۱۶۰ هزار نفر اشتغال را نجات داده‌ایم و اگر نتوانیم این کار را انجام دهیم صنعتی را با ۱۶۰ هزار نفر اشتغال دچار مشکل، آسیب و زمین‌گیری می‌کنیم.

وی عنوان کرد: در دو سال گذشته بیش از ۲۰ هزار نفر در صنعت سنگ کشور تعدیل نیرو داشته‌ایم که این روند متأسفانه ادامه پیدا می‌کند، در صنعت سنگ که مزیت مطلقی است اگر نتوانیم نتیجه بگیریم دنبال کدام صنعت باید برویم.

رئیس کانون سنگ ایران بابیان اینکه اگر در این صنعت موفق نشویم به‌طورقطع در هیچ جای دیگر موفق نمی‌شویم بیان کرد: اگر امروز از این سرمایه‌های ده‌ها و صدها میلیاردی که هزینه شده است نتوانیم بهره‌برداری کنیم و از کارخانه‌ای که امروز استارت زده می‌شود استفاده کنیم حتماً نمی‌توانیم به نتیجه برسیم.

وی تصریح کرد: لشکر بیکاری پشت درها ایستاده است، ما همه اینجا هستیم که ۱۶۰ هزار نفر اشتغال کشور را نجات دهیم که لرستان پایلوت این کار در کشور خواهد بود.

غیاثوند خاطرنشان کرد: استخراج خیلی خوب شده ولی باید بهتر شود و نقش نظام‌مهندسی و سازمان صنعت معدن در استاندارد کردن مواد اولیه باید پررنگ‌تر شود چراکه اگر مواد اولیه استاندارد نداشته باشیم تولید و فرآوری استاندارد نخواهیم داشت و درنتیجه صادراتمان متوقف می‌شود.

وی گفت: در حوزه فرآوری باید در بخش نرم‌افزاری، سخت‌افزاری و تکنولوژی بتوانیم بازسازی عمده را انجام دهیم.

انتهای پیام/

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image image image image

یک دیدگاه