تاریخ خبر: ۲۴ آذر ۱۳۹۵
۵۰۰ مسجد نیمه‌کاره در استان لرستان وجود دارد

۵۰۰ مسجد نیمه‌کاره در استان لرستان وجود دارد

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان لرستان به لزوم ساخت ۲۵۰۰ مسجد در استان لرستان تأکید کرد و گفت: هم اکنون ۵۰۰ مسجد نیمه کاره در استان لرستان وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، حجت‌الاسلام مرتضی خاکباز ظهر امروز در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان که در دفتر استاندار لرستان برگزار شد اظهار داشت: سیلاب‌های سال ۹۴ و ۹۵ خسارات زیادی به اماکن مذهبی استان لرستان وارد کرده است.

وی افزود: در سیلاب‌های به وجود آمده تنها در یک روز حدود دو هزار زائر پشت جاده امامزاده محمدبن حسن (ع) در سیل گرفتار شدند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه لرستان به عدم تخصیص اعتبار برای خسارت سیلاب به اماکن مذهبی استان اشاره و عنوان کرد: نامه از طرف ارباب رجوع و افراد زیاد است در حالی که اعتباری وجود ندارد بنابراین در خواست می‌شود در صورت امکان بخشی از اعتبارات بحران لرستان به مساجد استان اختصاص یابد.

وی نبود دو هزار و ۵۰۰ مسجد در استان لرستان را بحران بسیار بزرگی دانست و گفت: هزار و ۸۰۰ مسجد در لرستان وجود دارد که ۹۰ درصد آن‌ها قدیمی و مخروبه هستند و این در حالی است که ۵۰۰ مسجد نیمه کاره نیز در استان وجود دارد.

خاکباز تصریح کرد: ساخت مسجد ورودی شهر خرم‌آباد از سمت شهرستان سلسله را مبنی بر اینکه اعتبار خساراتی که به مساجد استان در سیلاب وارد شده داده شود آغاز خواهیم کرد.

هوشنگ بازوند استاندار لرستان نیز در این رابطه گفت: عوامل مربوط به سیل اماکن مذهبی استان بررسی خواهند شد اما جای تعجب است به جای اینکه ما از اوقاف لرستان در رابطه با مساجد مطالبه کنیم، اوقاف از ما مطالبه می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: در همه استان‌ها اوقاف در راستای ساخت مسجد پول پرداخت می‌کند در حالی که در استان لرستان اوقاف به ما می‌گوید که پول برای ساخت مساجد پرداخت کنیم.

بازوند اظهار داشت: باید استان خود را با استان‌های همجوار مقایسه کنیم تا مشاهده شود که آن‌ها چقدر پول برای ساخت و بازسازی مساجد و اماکن مذهبی خود پرداخت می‌کنند.

استاندار لرستان افزود: سال گذشته مسجدی واقع در ورودی شهرستان خرم‌آباد ساخته شد اما اوقاف لرستان ۵۰ میلیون تومان به ما کمک نکرد.

وی عنوان کرد: امسال نیز مسجد ورودی شهر خرم‌آباد از سمت استان خوزستان را ساخته‌ایم و قرار است در سال ۹۶ مسجد ورودی شهر خرم‌آباد از سمت سلسله ساخته شود که ساخت این مسجد به عهده اوقاف استان است.

بازوند بیان کرد: مسجد ورودی شهر خرم‌آباد از سمت استان کرمانشاه سال آینده با نقشه‌ای که دفتر فنی استانداری تائید می‌کند توسط اوقاف ساخته خواهد شد.

رضا آریایی مدیر کل مدیریت بحران لرستان نیز در رابطه با پردخت خسارت‌های سیلاب لرستان در این جلسه، اظهار داشت: دستگاه‌های اجرایی استان خساراتی معادل ۱۲۰ میلیارد تومان را به ما اعلام کردند که ما تنها ۴۷ میلیارد تومان پول عمرانی داشتیم که با این میزان، ۴۰ درصد خسارات را می توانستیم تأمین اعتبار کنیم.

وی با اشاره به اینکه ۴۷ میلیاردتومان اعتبار تخصیص داده شده بین اولویت‌دارترین پروژه‌های استان توزیع شده است، افزود:سال گذشته سه میلیارد تومان اعتبار اضطراری به استان واریز شد که از این مقدار دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان تنها به شهرستان کوهدشت و ۳۰۰ میلیون تومان به شهرستان دوره چگنی اختصاص داده شد.

انتهای پیام/

R41450/P1357

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image image image image

یک دیدگاه