تاریخ خبر: ۲۸ آذر ۱۳۹۵
بلاتکلیفی ۱۵ساله شبکه فاضلاب الشتر/تصفیه‌خانه شهر ۳۷ هزار نفری در نبود اعتبار معطل ماند

بلاتکلیفی ۱۵ساله شبکه فاضلاب الشتر/تصفیه‌خانه شهر ۳۷ هزار نفری در نبود اعتبار معطل ماند

۱۵ سال از آغاز عملیات شبکه بهداشتی فاضلاب شهر الشتر می‌گذرد اما پس از گذشت چندین سال هنوز این طرح به دلیل نبود اعتبار به بهره‌برداری نرسیده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سلسله، دفع نادرست فاضلاب‌ها و تخلیه آن در جریان آب‌های سطحی علاوه بر آن که محیط را آلوده می‌کند سبب می‌شود تا مردم در معرض ابتلا به انواع بیماری‌های انگلی و عفونی قرار گیرند.

یکی از مهمترین مزایای فاضلاب شهری این است که می‌توان با تصفیه پساب، از آن در بخش صنعت و کشاورزی استفاده کرد و با این کار بهره‌وری دربخش مدیریت مصرف افزایش پیداکرده وب خش عمده‌ای از آب‌های موجود نیز ذخیره می‌شود.

الشتر مرکز شهرستان سلسله، شهری با بیش از ۳۷ هزار نفر جمعیت است که دفع فاضلاب آن هنوز به شیوه سنتی و با استفاده از حفر چاه انجام می‌گیرد.

طرح جمع‌آوری، انتقال و تصفیه فاضلاب شهر الشتر پس از مطالعه و کارشناسی‌های لازم، در سال ۸۰ آغاز شد و هم اکنون عملیات اجرایی مربوط به طول چهار کیلومتر خط انتقال، ۲۳ کیلومتر خط اصلی و ۶۰ کیلومتر خط فرعی آن انجام شده و تملک و احداث دیوار حصار زمین تصفیه‌خانه فاضلاب نیز به مساحت ۳۱ هکتار نیز انجام شده است.

برنامه‌ریزی برای شروع عملیات اجرایی سیویل و مکانیکال تصفیه خانه فاضلاب الشتر به روش B.O.T انجام شده اما به دلیل نبود اعتبارات، این بخش از پروژه هنوز به بهره‌برداری نرسیده و معطل مانده است.

دفع فاضلاب شهر الشتر به شیوه سنتی

رئیس اداره آب و فاضلاب شهرستان سلسله در زمینه اظهار داشت: هم اکنون فاضلاب شهر الشتر به صورت سنتی دفع می‌شود و اجرای کامل طرح فاضلاب شهری در این شهرستان از نیازهای ضروری شهروندان محسوب می‌شود.

بهروز حسنوند با بیان اینکه با تصفیه آب‌های سطحی شهر می‌توان این منابع را در بخش‌هایی همچون کشاورزی و فضای سبز مورد استفاده قرار داد، افزود: این امر جدای از اصلاح الگوی مصرف آب و به ویژه آب شرب که گاهی در فضای سبز استفاده می‌شود، از خطرات ناشی از کمبود آب و اثرات مخرب فاضلاب بر محیط زیست نیز جلوگیری می‌کند.

رئیس اداره آب و فاضلاب سلسله با اشاره به پیگیری‌های انجام گرفته جهت راه‌‌اندازی کامل شبکه فاضلاب شهری الشتر در سطوح مدیریتی بالاتر گفت: عملیات اجرایی احداث تصفیه‌خانه شهر الشتر در سال ۸۰ آغاز شده اما به علت نبود اعتبارات تاکنون به بهره‌برداری نرسیده است.

حسنوند با بیان اینکه لوله‌گذاری شبکه فاضلاب شهری الشتر پیشرفت ۹۵ درصدی دارد، عنوان کرد: زیرساخت‌های اساسی طرح شبکه فاضلاب شهری و زمین تصفیه‌خانه این پروژه نیز آماده است و برای اجرای عملیات بخش سیویل و مکانیکال آن نیز کارفرمای طرح پیگیری‌های لازم را انجام داده و به زودی عملیات اجرایی احداث تصفیه‌خانه آن از طریق بخش خصوصی آغاز می‌شود.

قدرت‌الله فلاح نژاد سلسله نیز با اشاره به اهمیت اجرای کامل طرح فاضلاب شهر الشتر بیان کرد: در سال‌های اخیر اجرای طرح فاضلاب در مرکز شهرستان آغاز شده و به رغم اینکه شبکه فاضلاب شهری در الشتر به طور کامل انجام شده ولی روند احداث تصفیه خانه به دلیل نبود اعتبارات متوقف شده است.

وی تصریح کرد: اقتصاد شهرستان سلسله مبتنی بر کشاورزی است و به طور یقین با احداث تصفیه‌خانه می‌توان آب‌های تصفیه شده را در بخش کشاورزی شهرستان به کار گرفت و ضمن ذخیره آب‌های موجود، تولیدات بخش کشاورزی را نیز در این شهرستان افزایش داد.

فرماندار سلسله خاطرنشان کرد: از مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان انتظار می‌رود که نگاه ویژه‌ای به این طرح شهرستان و به پایان رساندن آن داشته باشد.

در اولویت قراردادن تکمیل تصفیه خانه فاضلاب الشتر

حمیدرضا کرموند مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری لرستان نیز ضمن اعلام آمادگی برای گسترش حوزه خدمات آب و فاضلاب شهری الشتر گفت: یکی از اولویت‌های این شرکت تأمین آب شرب سالم و بهداشتی مردم است.

حمیدرضا کرموند اظهار داشت: در صورت تخصیص به موقع اعتبارات و استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی، تکمیل پروژه‌های نا تمام مانند تصفیه خانه فاضلاب شهر الشتر در اولویت است.

انتهای پیام/

R41450/P1384

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image image image image

یک دیدگاه