تاریخ خبر: ۲۸ آذر ۱۳۹۵
تالابی که به تسخیر اراضی کشاورزی درآمد/ «بیشه دالان» از پا افتاد

تالابی که به تسخیر اراضی کشاورزی درآمد/ «بیشه دالان» از پا افتاد

خرم‌آباد – تالاب بیشه دالان بروجرد ازجمله تالاب‌های لرستان است که این روزها روزگار چندان خوبی ندارد تا تغییر کاربری‌ها و احداث زهکش‌ها موجب از بین رفتن بخش اعظمی از آن شود.
خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: حیات درروی زمین وابسته به آب است و تالاب‌ها، شریان‌های حیاتی زیست‌کره محسوب می‌شوند. همچنین تالاب‌ها جزء پر تولیدترین محیط‌های طبیعی هستند به‌طوری‌که این مناطق دارای فواید اقتصادی فراوانی ازجمله تولید محصولات شیلاتی، حفظ سطح آب برای مناطق کشاورزی، تولید چوب، ذخیره آب و کاهش بلایای طبیعی و به‌ویژه سیلاب هستند.

تثبیت خطوط ساحلی، از بین رفتن مواد زاید و تصفیه آب، برخورداری از چشم‌اندازهای زیبای طبیعی و ایجاد بستر مناسب برای حیات بسیاری از گونه‌های جانوری و گیاهی از ویژگی‌های ارزشمند تالاب‌ها هستند.

نقش حیاتی تالاب‌ها در سلامت و حفظ تعادل کره زمین

این در حالی است که تالاب‌ها جزو تهدید شونده‌ترین زیستگاه‌ها به شمار می‌روند که این موضوع به‌طور عمده ناشی از خشکاندن و تغییر کاربری، ایجاد آلودگی و برداشت بی‌رویه از گونه‌های زیستی تالاب‌هاست.

مصارف آب تالاب برای کشاورزی، وارد شدن سموم کشاورزی و مواد زائد به تالاب‌ها، خشک‌سالی، صید و شکار بی‌رویه و فعالیت‌های کشاورزی در حریم تالاب‌ها از دیگر عواملی هستند که در نابودی این اکوسیستم‌های کم‌نظیر تأثیر دارند.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image image image image

یک دیدگاه