تاریخ خبر: ۲۹ آذر ۱۳۹۵
تعاونی‌های انبوه‌سازان در استان لرستان ایجاد شود

تعاونی‌های انبوه‌سازان در استان لرستان ایجاد شود

مسئول بسیج مهندسین عمران و معماری سپاه حضرت ابوالفضل(ع) استان لرستان گفت: تعاونی‌های ساخت، تولید و انبوه‌سازی در استان لرستان ایجاد شود.

احسان کرم رضا‌ پور در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی، اقتصادی درون‌زا و برون‌نگر است که از تکانه‌های اقتصاد جهانی کمترین آسیب را می‌بیند و به دانش، علم و تکنولوژی بومی اتکا دارد.

وی با اشاره به اینکه بومی‌ترین صنعت ساختمان‌سازی است که می‌توان به طراحی، نظارت، اجرا، ساخت و تأمین مصالح بومی اشاره کرد، افزود: باوجود تحریم‌ها هیچ ضربه‌ای به بخش صنعت ساختمان وارد نمی‌شود و ساختمان‌سازی یکی از قوی‌ترین شاخص‌های اقتصاد مقاومتی است.

مسئول بسیج مهندسین عمران و معماری سپاه حضرت ابوالفضل(ع) استان لرستان عنوان کرد: اگر صنعت ساختمان را در استان احیا، به‌روز و اقتصادی کنیم و ایرادهایی که مسکن مهر دارد برطرف شود یک اشتغال بومی با شاخص‌های اقتصاد مقاومتی ایجاد می‌شود.

وی بیان کرد: اگر تعاونی‌های ساخت، تولید و انبوه‌سازی را با حضور مهندسین بومی ایجاد کنیم به‌راحتی می‌توان در استان انبوه‌سازی کرد؛ متأسفانه در حال حاضر پزشکان و افراد غیرمتخصص به انبوه‌سازی روی آورده‌اند که نتیجه آن به هم خوردن فضای تراکم شهری و ایجاد مبلمان غیراصولی است که در آینده نیز به‌دلیل تراکم منازل و ساختمان‌های مسکونی فشارهای روحی روانی ایجاد می‌شود و از طرفی اگر بحرانی رخ دهد مشکلات فراوانی به وجود می‌آید.

کرم رضا پور تصریح کرد: باید تعاونی‌ها ایجاد شود تا انبوه‌سازی توسط سرمایه‌های اندک مردم صورت بگیرد و براثر قوانین و مقررات با کمک‌هایی که مسئولان می‌توانند به این تعاونی‌ها داشته باشند ساخت‌وسازهای اصولی می‌تواند جایگزین انبوه‌سازی غیراصولی باشد که امروزه توسط پزشکان و بنگاه‌داران ساخته می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: طرح انبوه‌سازی آماده‌شده که برای اجرایی شدن آن معاونت عمرانی استانداری و نظام‌مهندسی اعلام آمادگی کرده‌اند، در صورت اجرای طرح اساس‌نامه دقیق و حقوقی که منافع و آورده مردم حفظ و شود لحاظ و به‌صورت مشارکتی و حضور مردم انبوه‌سازی توسط متخصصان انجام می‌شود.

مسئول بسیج مهندسین عمران و معماری سپاه حضرت ابوالفضل(ع) استان لرستان با اشاره به اینکه در اجرای این طرح می‌توان از مصالح بومی استفاده کرد تا در این زمینه نیز ایجاد اشتغال شود گفت: آمادگی تولید مصالح بومی توسط اساتید و متخصصان داریم که تأییدیه‌های استاندارد را بگیرند و در قالب طرح‌های اقتصاد مقاومتی و زودبازده وارد چرخه صنعت ساختمان استان شود.

کرم رضا پور با انتقاد از ورود شرکت‌های پیمانکاری غیربومی در ساخت‌وسازهای استان اظهار داشت: راه و شهرسازی مسکن مهر را پیمانکار اصفهانی واگذار کرده و ساختمان استانداری و برج‌های دوقلو نیز توسط پیمانکاران غیر استانی ساخته می‌شود به‌طوری‌که سقف‌هایی که در ساخت برج‌های دوقلو به کار گرفته می‌شود در خارج از استان تهیه می‌شود که اگر در حمایت‌هایی صورت گیرد و تعاونی برای مهندسان بومی ایجاد شود می‌توان این سقف‌ها را ظرف شش ماه در استان تولید کرد.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image image image image

یک دیدگاه