تاریخ خبر: ۰۱ دی ۱۳۹۵
تایید خبر کشف تپه ها درمسیر آزاد راه خرم آباد/ ارزش تاریخی ندارند

تایید خبر کشف تپه ها درمسیر آزاد راه خرم آباد/ ارزش تاریخی ندارند

خرم آباد – فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان گفت: تپه های کشف شده در مسیر آزاد راه خرم آباد – اراک ارزش تاریخی ندارند.
سرهنگ عباس دولتشاهی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در سخنانی با اشاره به موضوع کشف تپه های باستانی در مسیر آزاد راه خرم آباد – اراک اظهار داشت: این موضوع صحت دارد اما اینکه این تپه ها دارای ارزش تاریخی باشند صحت ندارد.

وی با تاکید بر اینکه کارهای گمانه زنی، کارشناسی و پژوهشی در مورد این تپه ها صورت نگرفته است عنوان کرد: در این زمینه نیز اطلاعات و اخباری که پخش شده نادرست بوده و اصلا صحت ندارد.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان با بیان اینکه برابر مقررات در رابطه با یک اثر کار کاوش و گمانه زنی از سوی معاونت پژوهشی سازمان میراث فرهنگی صورت می گیرد گفت: بعد از این کاوش ها و گمانه زنی ها مشخص می شود که یک اثر دارای ارزش تاریخی بوده یا نبوده است.

سرهنگ دولتشاه با تاکید بر اینکه در مورد این تپه ها نیز هیچ گونه فرآیند کاوش، کار کارشناسی و پژوهشی انجام نشده است گفت: قبل از اجرای پروژه این گمانه زنی ها صورت می گیرد و اگر اثری در پروژه ها دیده شود ابتدا کاوش صورت می گیرد و نظریه سازمان میراث فرهنگی اعلام و سپس می گویم که این تپه یا اثر دارای ارزش تاریخی و فرهنگی است.

وی با بیان اینکه این تپه ها در مسیر آزاد راه خرم آباد – اراک کشف شده است گفت: اما این تپه ها دارای ارزش تاریخی و فرهنگی نیستند.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان با تاکید بر اینکه ما در استان پنج هزار اثر تاریخی داریم گفت: از این تعداد فقط دو هزار و ۳۰۰ مورد ثبت شده و ما بقی غیر تاریخی بوده و این در حالیست که این تپه ها حتی در شمار آن دو هزار و ۷۰۰ اثر غیر ثبتی هم نیستند.

سرهنگ دولتشاهی ما بیان اینکه ما تاریخی بودن این تپه ها را رد می کنیم گفت: خیلی از جرائم که در حریم بناهای تاریخی که صورت می گیرد یگان حفاظت میراث فرهنگی وسایل را متوقف و افراد را دستگیر می کند.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر پروژه آزاد راه خرم آباد – اراک فعال است گفت: استعلامی هم در مقطعی گرفته اند و پاسخ کارشناسی مثبت میراث فرهنگی را دریافت کرده اند.

این سخنان در حالی مطرح می شود که پیش از این هوشنگ بازوند استاندار لرستان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در پاسخ به این سوال که در فضای مجازی موضوع کشف یک تپه باستانی متعلق به دوره هخامنشی در مسیر آزاد راه خرم آباد – اراک مطرح می شود، اظهار داشت: من از این موضوع خبر ندارم.

وی با بیان اینکه اصلا این تپه باستانی در مسیر ما نیست عنوان کرد: اگر در حوزه استان مرکزی نیز باشد، آنجا نیز کاری اصلا انجام نگرفته است.

استاندار لرستان در پاسخ به این سوال خبرنگار مهر که بر اساس اخبار و شنیده ها این تپه باستانی در حوزه شهرستان بروجرد قرار دارد، گفت: این موضوع صحت ندارد و یا اینکه من خبر ندارم.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image image image image

یک دیدگاه