تاریخ خبر: ۱۵ دی ۱۳۹۵
وجود بانک‌های خصوصی به اقتصاد استان لرستان کمکی نمی‌کند

وجود بانک‌های خصوصی به اقتصاد استان لرستان کمکی نمی‌کند

استاندار لرستان با اشاره به اینکه سپرده‌های مردم لرستان در بانک‌های خصوصی سر از استان‌های دیگر در آورده گفت: وجود بانک‌های خصوصی که به اقتصاد استان کمک نمی‌کند ‌یکی از معضلات در جامعه است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، هوشنگ بازوند ظهر امروز در همایش اقتصاد مقاومتی با عنوان “صادرات، توسعه پایدار” که در سالن آمفی‌تئاتر اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان برگزار شد با اشاره به نام‌گذاری شعار سال و توجه همه ارگان‌ها به این بحث اظهار داشت: تنها موردی که همه ارگان‌ها بر روی آن اجماع دارند بحث اقتصاد مقاومتی است.

وی بابیان اینکه از ۲۴ اصل اقتصاد مقاومتی ۱۱ مورد تأکید بر مردمی بودن اقتصاد دارد چراکه هیچ‌کدام از مبانی اقتصادی را نمی‌توان دولتی کارکرد افزود: اصل ۴۴ قانون اساسی می‌توانست سبب دگرگونی اقتصاد کشور شود اما چیزی عاید کشور نشد و امیدواریم اقتصاد مقاومتی خلأ موجود در اصل ۴۴ را پر کند.

استاندار لرستان بابیان اینکه متأسفانه در اصل ۴۴ قانون اساسی اموال دولت دوباره به دولت و تفکر دولتی واگذار شد گفت: در زمینهٔ اقتصاد مقاومتی نیز زمانی ممکن می‌شود که اقتصاد مقاومتی تبدیل به گفتمان مردمی شود و مردم پای‌کار بیایند و در این راه بسیج نقش مهمی دارد.

وی در رابطه با بحث صادرات خاطرنشان کرد: بعضی اوقات تولیدکنندگان نمی‌دانند چطور باید کالای خود را صادر کنند مثلاً ما هیچ‌وقت کالای خود را بر اساس بازار تنظیم نکردیم و بفروشیم و لازم است همه کمک کنیم این ایرادات برطرف شود.

بازوند با اشاره به اینکه مهندسان ما باید به بخش خصوصی خود مشاوره دهند گفت: سرمایه جریان سیالی است که راه خودش را پیدا می‌کند و فقط کافی است که موانع رفع شود اما متأسفانه هنوز در استان نسبت به سرمایه‌گذار تفکر خوبی وجود ندارد.

وی با اشاره به خطبه ۵۳ نهج‌البلاغه و نامه‌ امام علی (ع) به مالک اشتر اظهار داشت: در این نامه حضرت علی (ع) توضیحاتی به مالک داده که سرمایه‌گذاران، تولیدکنندگان و بازرگانان این را مطالعه کنند و سرلوحه کار خود قرار دهند.

استاندار لرستان با اشاره به اینکه برای رسیدن به توسعه به سرمایه‌گذاری حداقلی ۵ هزار میلیارد تومانی در سال نیاز داریم که در غیر این صورت امکان ندارد ما موفق شویم گفت: لرستان ۲۰ سال در زیرساخت‌ها عقب است و باید هم به دنبال تقویت زیرساخت‌ها باشیم هم رقابت کنیم و هم سرمایه جذب کنیم.

وی افزود: نبود زیرساخت سبب می‌شود سرمایه گدار جذب استان نشود برداشتن موانع سر راه توسعه و پیشرفت هزینه دارد و روزی یک نسلی در لرستان باید این هزینه را بپردازد.

بازوند با اشاره به اینکه چرا فرهنگ کار ما در استان این قد ضعیف است گفت: در همه جای دنیا نخبگان اشتعال تولید می‌کنند اما اتکا کردن به اعتبار دولت سبب شده این‌گونه نباشد، اگر می‌خواهیم فرهنگ کار افرایش یابد حضور بخش خصوصی و فعالان اقتصادی را باید تقویت کنیم.

وی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات موجود بر سر راه توسعه‌ استان وضعیت انباشت سرمایه در بانک‌ها است گفت: امروز ۴۰ درصد منابع استان در اختیار بانک‌های خصوصی بوده که فقط ۱۹ درصد آن را توانسته‌ایم در حوزه‌ توسعه‌ استان به کار بگیریم و مابقی آن از شهرهای دیگر سر درمی‌آورد، بانک‌ها بنا است واسطه‌ای بین سپرده گزار و تولیدکننده اشتغال باشد اما این‌گونه نیست و وجود بانک‌های خصوصی که به اقتصاد استان کمک نمی‌کند و این‌یکی از معضلات در جامعه است.

استاندار لرستان تصریح کرد: لازمه اقتصاد مقاومتی مدیریت جهادی است و علیرغم اینکه ما در رکود هستیم رشد صادرات رشد خوبی داشته‌ایم.

انتهای پیام/

R41450/P1336

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image image image image

یک دیدگاه