تاریخ خبر: ۲۲ دی ۱۳۹۵
خاموشی بر پرده سینماهای لرستان افتاد؛ فصل سرد “هنر هفتم”

خاموشی بر پرده سینماهای لرستان افتاد؛ فصل سرد “هنر هفتم”

سطح پایین درآمدی در شهرستان‌های استان لرستان اندک سینماهای این استان را در آستانه تعطیلی قرار داده و هنر هفتم را با چالش جدی در این استان مواجه ساخته است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهرستان‌های استان لرستان، اکران فیلم‌های سینمایی در بازه‌های زمانی مختلف در سینماهای لرستان همواره با استقبال پایین شهروندان فروش حداقلی داشته و این امر بر قضیه زیان ده بودن ساخت فیلم سینمایی در ایران و اتکای صرف به درآمد حاصله از سینماها صحه می‌گذارد.

هزینه‌ای که در سبد خانواده‌های لرستانی وجود ندارد

از عوامل مهم کسادی فروش بلیت فیلم‌ها در گیشه سینماهای استان لرستان علاوه بر عواملی همچون عدم توانایی رقابت با فیلم‌های ماهواره‌ای، بی‌توجهی به تولید فیلم‌های بومی، فرسوده بودن تجهیزات برخی سینماها و اطلاع‌رسانی نامناسب در رسانه‌ها می‌توان به سطح پایین درآمد عمومی در استان لرستان اشاره کرد موضوعی که هرچند در نگاه نخست بعید و دور از ذهن به نظر می‌رسد اما حاکمیتی فوق‌العاده تأثیرگذار در میان عوامل یادشده دارد به‌گونه‌ای که امروز کمتر خانواده‌ای در لرستان در سبد مخارج ماهیانه خود هزینه‌ای برای تماشای فیلم‌های سینمایی روی پرده اختصاص می‌دهد.

سیاوش بیرانوند مدیر امور سینمایی استان لرستان در گفت گو با خبرنگار تسنیم به دلایل عدم استقبال شهروندان لرستانی از اکران فیلم‌های سینمایی پرداخته و می‌گوید: در حال حاضر حوزه هنری تنها در دو شهر خرم‌آباد و بروجرد دارای سالن سینماست و در دیگر شهرهای استان لرستان سینمای دولتی وجود ندارد.

تعطیلی تنها سینمای نورآباد به دلیل نبود تماشاچی

وی با اشاره به تعطیلی تنها سینمای نورآباد به دلیل نبود تماشاچی می‌افزاید: در شهرهای دورود، نورآباد و الیگودرز نیز که سینمای بخش خصوصی وجود دارد مدیر سینما باید درخواست اکران برخی فیلم‌های روی پرده و خرید آن‌ها را بنا به صلاحدید خود بدهد هرچند در این سینماها نیز استقبال چندانی برای تماشای فیلم‌های مختلف در سال‌های گذشته نبوده و این مراکز فرهنگی همواره زیان ده بوده‌اند.

مدیر امور سینمایی لرستان زمان اکران برخی فیلم‌ها را نیز در استقبال کم شهروندان مؤثر دانسته و بیان می‌کند: در حال حاضر و با توجه به قرار گرفتن در فصل امتحانات دانش آموزان و دانشجویان حضور خانواده‌ها در ساعات اکران مختلف در طول شبانه‌روز بسیار کاهش‌یافته و این امر به فروش ناچیز فیلم‌هایی همچون “یتیم‌خانه ایران” و “سلام بمبئی” در این استان منجر شده است.

وی تنظیم ساعت اکران فیلم‌های سینمایی در سینماهای استان لرستان را مناسب ارزیابی کرده و عنوان می‌کند: با استناد به تجارب پیشین بهترین ساعت استقبال اکران عمومی در ساعت ۱۸ تا ۲۰ و ۲۰ تا ۲۲ است که خانواده‌های بیشتری می‌توانند در این ساعات در سینماها حضور پیدا کنند.

بیرانوند ادامه می‌دهد: البته این رویه در استان لرستان چندان تأثیری بر حضور تماشاچی در سینماها ندارد چراکه شهروندان لرستانی به‌هرحال کمتر پیش می‌آید از یک فیلم سینمایی استقبال کرده و برای تماشای آن در سینماها حضور یابند.

وی بابیان اینکه ماندگاری یک فیلم بر روی پرده سینما تا هنگام فروش آن فیلم ادامه می‌یابد، اظهار می‌کند: بیشترین فروش فیلمی همچون انیمیشن “ناسور” مربوط به مدارس بود اما در ساعات اکران بعدازظهر استقبالی از آن نشد هرچند که هر فیلمی بیننده خاص خود را دارد اما ممکن است برخی فیلم‌ها موردپسند عموم سنین قرار گیرد.

مدیر امور سینمایی لرستان تصریح می‌کند: در شرایط کنونی اکران فیلم‌هایی همچون “یتیم‌خانه ایران” در سینماهای استان لرستان با استقبال خوبی مواجه نشد و همانند دیگر استان‌های هم‌جواری همچون اصفهان و یا کرمانشاه فروش خوبی نداشته است و حتی کف فروش را هم نیز دریافت نکرد و این امر به دلیل عدم‌حمایت ادارات و نهادهای دولتی از اکران فیلم‌های سینمایی است چراکه در دیگر استان‌ها رویه مرسوم به این صورت است که آن اداره برای کارکنان خود بلیت نیم‌بها تهیه می‌کند و بیشتر فروش و استقبال از سینماهای این استان‌ها به این صورت و با خرید ادارات رقم می‌خورد.

ارتباط کسادی درآمد در لرستان با فروش فیلم‌های سینمایی

وی کسادی درآمد در استان لرستان را نیز ازجمله عوامل تأثیرگذار بر عدم استقبال شهروندان از اکران فیلم‌های سینمایی دانسته و می‌افزاید: در شرایطی که درآمد یک خانواده لرستانی جوابگوی مخارج اولیه خود نیست نباید انتظار داشت هزینه‌ای برای تماشای یک فیلم با بهای بلیت ۵۰۰۰ تومانی کنار بگذارند.

بیرانوند بابیان اینکه درآمد سینماهای استان لرستان نسبت به دیگر استان‌های کشور بسیار پایین است، می‌گوید: برنامه‌ای برای احداث سینمای جدید با شرایط موجود و عدم استقبال شهروندان از سینماهای فعلی و جوابگو نبودن آن‌ها نداریم چراکه همین تعداد معدود سینماهای استان نیز به دلیل کسادی تماشاچی و درآمد پایین در آستانه تعطیلی قرار دارند.

احداث پردیس سینما فلسطین بروجرد

وی از احداث پردیس سینما فلسطین بروجرد نیز خبر داده و اضافه می‌کند: در صورت رفع مشکلات واگذاری و تغییر کاربری سینمای تعطیل‌شده آزادی بروجرد، سینما فلسطین تبدیل به پردیس سینمایی خواهد شد اما تاکنون این امکان به وجود نیامده و در حال پیگیری برای رفع مشکلات آن هستیم.

بااین‌حال سطح پایین درآمدی در شهرستان‌های استان لرستان اندک سینماهای این استان را در آستانه تعطیلی قرار داده و هنر هفتم را با چالش جدی در این استان مواجه کرده و زمان آن فرارسیده تا متولیان فرهنگی با ورود به این موضوع و چاره‌اندیشی چراغ کم‌سوی گیشه سینماها را بار دیگر برافروزند و حمایت‌های مالی خود را از هنر هفتم افزایش دهند.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image image image image

یک دیدگاه