تاریخ خبر: ۰۲ بهم ۱۳۹۵
۳۵ درصد از جمعیت شهری استان لرستان در بافت فرسوده زندگی می‌کنند

۳۵ درصد از جمعیت شهری استان لرستان در بافت فرسوده زندگی می‌کنند

معاون استاندار لرستان با بیان اینکه ۱۶ درصد از مساحت شهری لرستان نابسامان است، گفت: ۳۵ درصد از جمعیت شهری استان لرستان در بافت نابسامان زندگی می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، حبیب الله خجسته پور ظهر اروز در جلسه شورای پشیگیری از وقوع جرم استان لرستان که در سالن کنفرانس دادگستری لرستان برگزار شد ضمن تسلیت جان باختن تعدادی از آتش‌نشانان در حادثه پاساژ پلاسکو تهران اظهارداشت: در علوم انسانی آسیب‌های اجتماعی به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شود که در حوزه وزارت کشور نیز آسیب‌ها به چهار آسیب عمده طلاق، اعتیاد، حاشیه‌نشینی و نقاط بحرانی مبدأ تقسیم شده است.

وی افزود: در بحث مبارزه با آسیب‌های اجتماعی نمی‌توان تقدم و تأخیر آسیب‌ها را در نظر گرفت چرا که آسیب‌ها به هم پیوسته‌اند.

معاون سیاسی امنیتی استاندار لرستان عنوان کرد: برای کاهش آسیب‌های اجتماعی در سطح کشور، وزارت کشور طرح تصمیم کار ملی را در دستور شورای اجتماعی کشور قرار داد و طی جلسات مفصلی که با مقام معظم رهبری انجام گرفت این طرح پس از تصویب شورای اجتماعی به استان ها ابلاغ شد که در این راستا در سطح استان لرستان نیز اقداماتی خوبی رخ داده است.

وی میزان مساحت بافت نابسامان حوزه شهری در لرستان را دو هزار و ۲۵ هکتار دانست و بیان کرد: این میزان معادل ۱۶ درصد از مساحت محدوده شهری استان است.

خجسته پور تصریح کرد: ۹۰۱ هکتار سکونت غیر رسمی (حاشیه‌نشین) و هزار و ۱۲۴ هکتار بافت ناکارآمد میانی و بافت تاریخی در استان لرستان وجود دارد هرچند که در سطح استان لرستان به استثنای شهرستان بروجرد که بافت تاریخی برای آن تعریف می‌شود حتی در مرکز استان نیز بافت تاریخی که مرسوم و متداول کشور است نداریم و بیشتر بافت ناکارآمد میانی محسوب می‌شوند.

وی گفت: برای ساماندهی ۱۶ هزار بافت نابسامان استان دستگاه‌های معینی مانند بنیاد مسکن، بنیاد مستضعفان، سازمان بسیج و سپاه، نهادهای مدنی و تشکل‌های غیردولتی مرتبط در کنار اعضای ستاد باز آفرینی شهری پایدار قرار گرفته‌اند که در زمینه این ۱۶ درصد برنامه‌ها را اجرا کنند که تاکنون نیز اقداماتی انجام شده است.

معاون سیاسی امنیتی استاندار لرستان اظهارداشت: در این ۱۶ درصد مساحت شهری بالغ بر ۳۷۰ هزار نفر ساکن هستند که معدال ۳۵ درصد از جمعیت شهری استان را شامل می‌شود.

وی افزود: در بحث ساماندهی بافت نابسامان در سطح استان برنامه‌ریزی انجام گرفت و ۹ محله مشخص شد که بنا است طی دو برنامه پنج ساله ششم و هفتم توسعه بنا است باز آفرینی، توانمندسازی و بهسازی انجام شود که این امر هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی را می‌طلبد.

خجسته پور با اشاره به اینکه همدلی و همراهی خوبی بین دستگاه‌های اجرایی و دستگاه قضایی استان وجود دارد، عنوان کرد: نتیجه همین همراهی‌ها سبب شده تا استان لرستان جز امن‌ترین استان‌های کشور محسوب شود و این زمانی ارزش پیدا می‌کند که جوانان بیکار ما در معرض آسیب هستند و با وجود این بیکاری و حاشیه نشینی استان جز امن‌ترین استان‌های کشور است.

وی بیان کرد: در سطح شهرستان خرم‌آباد توامندسازی سه منطقه که پایلوت همه آسیب‌های اجتماعی بودند در دستور کار قرار گرفت و در سال های اخیر توانمندسازی این محلات آغاز شد.

معاون سیاسی امنیتی استاندار لرستان به راه‌اندازی دو مرکز ماده ۱۶ برای معتادان متجاهر در استان اشاره و تصریح کرد: حدود ۴۰۰ میلیون تومان برای توسعه مراکز ماده ۱۶ استان اختصاص یافت و اکنون با توسعه این دو مرکز معتاد دیگر معتاد متجاهری در سطح شهر مشاهده نمی‌شود.

انتهای پیام/

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image image image image

یک دیدگاه