تاریخ خبر: ۰۵ بهم ۱۳۹۵
جوامع محلی لرستان برای حفاظت از« پلنگ ایرانی» مشارکت کنند

جوامع محلی لرستان برای حفاظت از« پلنگ ایرانی» مشارکت کنند

لرستان به لزوم مشارکت جوامع محلی لرستان برای حفاظت از« پلنگ ایرانی» تأکید کرد و گفت: درصورت شکار گونه‌های نادر برخورد قاطع با شکارچیان متخلف انجام می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد مهرداد فتحی بیرانوند مدیرکل محیط‌زیست استان لرستان اظهار داشت: با توجه به‌صورت گرفتن انوار مدیریت تلفیقی، امنیتی و مدیریت حیات‌وحش در سطح اداره کل محیط‌زیست استان و مدیریت منطقه حفاظت‌شده اشترانکوه به همراه محیط‌بان غیور این منطقه در طی سه سال اخیر سبب قوت بخشیدن به زاد ولد و گونه‌زایی در سطح این بوم‌سازگان(اشترانکوه) شده است.

وی افزود: این اقدام سبب شده گونه‌های نادر و ارزشمند گربه سان بزرگ جثه، انواع حیات‌وحش، جمعیت طعمه خوار و گونه‌های پستانداران شاخص در سطح زیستگاه افزایش پیداکرده و با امنیت کامل در سطح قلمرو خود با زیبایی وصف‌ناپذیری جولان دهند.

مدیرکل محیط‌زیست استان لرستان عنوان کرد: برای حفاظت بیشتر و بهتر همه روستائیان به‌ویژه شوراهای روستایی و دهیاران آموزگاران و دانش آموزان روستاهای راکن، علیا، سفلی، چشمه، سرنجه، دره اسپر، روستاهای چم چیت، قریه‌های توت و گورکش، بر آفتاب، جله، دره چنار، عمارت، تی کشته ورزه، شاهمکان و حاشیه جنوبی منطقه همگی دست‌به‌دست هم داده و جهت حفاظت از قلمرو گونه پلنگ حفاظت نمایند.

وی بیان کرد: با تأسی از جنبه اعتقادی این مسئله که حیات‌وحش هم به‌مثابه ما انسان‌ها حق حیات دارند در حفاظت ازاین‌گونه‌ی نادر پلنگ ایرانی-لرستانی و گونه خرس قهوه‌ای که طی این سه سال اخیر زحمات زیادی کشیده شده تا وضعیت بازگشت به زیستگاه خود قوت بخشیده و با این سرعت اقدام به ایجاد قلمرو کرده‌اند.

فتحی بیرانوند تصریح کرد: انتظار می‌رود همه‌ی همشهریان و روستائیان نسبت به حفظ حیات‌وحش و محیط‌زیست خود اعتقاد راسخ داشته باشند و همواره روستائیان پس از رویت و ورود گونه پلنگ به نزدیکی روستاها و هر نقطه‌ای دیگری از منطقه با هرگونه اقدام خودسرانه و بدون تدبیر بپرهیزند و در اسرع وقت نسبت به اطلاع‌رسانی با مسئول محیط‌زیست منطقه، محیط بانان و محیط‌زیست شهرستان اقدام نمایند تا گونه‌های ارزشمند با تدابیر زیست‌محیطی به زیستگاه خود هدایت شوند.

وی خاطرنشان کرد: گونه پلنگ و خرس قهوه‌ای هیچ‌گونه خطری برای انسان و روستائیان ندارد و فقط به جهت بزرگ نمودن قلمرو خود به نقاط دیگری به‌غیراز زیستگاه خود جولان خواهد داد.

مدیرکل محیط‌زیست لرستان گفت: چنانچه هرکسی اقدام به کوچک‌ترین تخلفی که منجر به از بین رفتن این‌گونه شود برابر قانون و دستورات دستگاه قضایی با افراد خاطی قاطعانه و قویا برخورد و فرد متخلف تحویل مقامات قضایی خواهد شد و جهت اطلاع از شکار این‌گونه‌های نادر بر اساس قانون قضایی از یک تا پنج سال حبس و جریمه هشتاد میلیون تومان را متحمل خواهد شد.

۳۱۸ کیلوگرم گوشت فاسد در خرم‌آباد معدوم‌ شد

علی دلیران رئیس شبکه دامپزشکی خرم‌آباد اظهار داشت: با توجه به گشت‌های روزانه اکیپ‌های گشت مواد خام دامی، بازرسان بهداشتی شبکه دامپزشکی شهرستان خرم‌آباد موفق شدند مقدار ۳۱۸ کیلو گوشت فاسد را کشف و ضبط کنند.

وی افزود: بازرسان بهداشتی شبکه دامپزشکی شهرستان خرم‌آباد موفق شدند در سطح شهرستان خرم‌آباد مقدار ۳۱۸ کیلوگرم گوشت فاسد و غیرقابل‌مصرف را ضبط و بر اساس حکم دادستان اقدام به معدوم‌سازی آن‌ها کردند.

نشست هم‌اندیشی اساتید و نخبگان در لرستان برگزار می‌شود

مهناز مردانی مسئول دفتر هم‌اندیشی استادان و نخبگان دانشگاه علوم پزشکی لرستان اظهار داشت: نشست هم‌اندیشی اساتید با حضور حمیدرضا ضیاعی پژوهشگر طب اسلامی و اساتید دانشگاه‌های استان به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی استان برگزار می‌شود.

وی افزود: موضوع این نشست اصلاح سبک زندگی از منظر قرآن است که روز سه‌شنبه ساعت ۱۸:۳۰ تا ۲۱ در تالار ابن‌سینا بیمارستان شهید رحیمی خرم‌آباد برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

2 (4) image Irna-db36e1b8-c05c-4a44-9c6d-44b584eaf62e (1) قلیان 2

یک دیدگاه