تاریخ خبر: ۲۳ بهم ۱۳۹۵
علائم ترافیکی یا «درب»؛ آرام‌بخش موقت برای معضل دفع آب‌های سطحی

علائم ترافیکی یا «درب»؛ آرام‌بخش موقت برای معضل دفع آب‌های سطحی

با آرام‌بخش موقت و کوتاه‌مدت مداوا نمی‌شود، با راهکارهای مدیریتی کوتاه‌مدت و غیر کارشناسی شده نه‌تنها مشکلات شهری حل نمی‌شود بلکه باعث ایجاد مشکلات جدیدتری خواهد شد.
خبرگزاری مهر؛ گروه استان‌ها- فریدون امیدی نسب*: اخیراً در ورودی زیرگذرهای شهر خرم‌آباد از موانعی استفاده‌شده است که به قول مسئولین علائم ترافیکی بوده و به قول مردم «درب» هستند، صرف‌نظر از این اسامی باید دلیل استفاده آن را بررسی کرد، برای ریشه‌یابی این موضوع بایستی به چند سال عقب برگشت و به ضوابط و معیارهای فنی در طرح و اجرای این زیرگذرها پرداخت.

زیرگذرهایی که توجیه فنی ندارند

در تقاطع‌ها برای عبور ایمن ترافیک بایستی مطالعات جامع، کافی و بر اساس ضوابط و معیارهای فنی انجام گیرد و انتخاب زیرگذر یا روگذر حاصل و خروجی این مطالعات است، با توجه به پیشینه زیرگذرهای شهر خرم‌آباد، مطالعات مشاور وقت استفاده از روگذر بوده ولی متأسفانه مسئولان وقت علیرغم پیشنهاد مشاور، زیرگذر را انتخاب کردند.

این موضوع مختص به شهر خرم‌آباد نبوده و در بیشتر مناطق کشور در دهه گذشته نهضت زیرگذر سازی در کشور رواج پیدا کرد درصورتی‌که در بعضی مناطق توجیه داشته ولی در بعضی مناطق همانند خرم‌آباد توجیه فنی نداشته است.

یکی از دغدغه‌های فنی استفاده از زیرگذرها دفع آب‌های سطحی بوده که در مطالعات بایستی مدنظر طراحان قرار ­گیرد، متأسفانه در زیرگذرهای شهر خرم‌آباد این مسئله در اجرای زیرگذرها لحاظ نشده است به‌طوری‌که در مواقع بارندگی به دلیل پر شدن این زیرگذرها ناشی از عدم دفع آب‌های سطحی آن استفاده از این زیرگذرها عملاً غیرممکن خواهد بود.

همچنین به دلیل عدم دفع مناسب آب‌های سطحی شاهد اتفاقات تلخی در سال‌های اخیر بوده‌ایم، نمونه آن غرق شدن دختر دانشجو دریکی از کانال‌های دفع آب‌های سطحی شهر خرم‌آباد بود، نبود مطالعات جامع در این زمینه قطعاً مشکلات مشابه ای را در آینده به دنبال خواهد داشت.

زیرگذر یا استخر روباز؟ مسئله این است

در سال‌های اخیر زیرگذرهای میدان ۲۲ بهمن، میدان بسیج، میدان امام حسین (ع) و همچنین زیرگذرهای ساحلی در هنگام بارندگی به دلیل عدم دفع آب‌های سطحی ناشی از بارندگی بدون استفاده بوده و تردد را دچار وقفه کرده، حال بماند زیرگذر در حال ساخت میدان فردوسی گلدشت که طولی معادل همه این زیرگذرهای موجود داشته و به دلیل شرایط خاک و همچنین مسطح بودن منطقه محل پروژه، دفع آب‌های سطحی آن مشکلی جدی خواهد بود و در حالت بارندگی عملاً به یک استخر روباز تبدیل خواهد شد.

در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی‌ها، بعضی کشورهای دنیا قادر به ساختن تونل‌هایی در زیردریا شده‌اند که دائماً در ارتباط با آب هستند و توانسته‌اند که بدون مزاحمت آب برای عبور و مرور به وسایط نقلیه اقدام کنند، درصورتی‌که در کشور ما و خصوصاً در شهر خرم‌آباد هنوز موفق به دفع آب‌های سطحی در شهر و به‌ویژه در زیرگذرها نشده‌ایم.

با بررسی‌های مختصری می‌توان فهمید که استفاده ازاین‌گونه علائم ترافیکی یا به قولی «درب» در مسیرهای تردد در شهرهای مختلف برای حالت‌های خاصی ازجمله مسیر عبور اتوبوس‌های تندرو، قطارهای زمینی و قطارهای شهری برای وسایط خاص نقلیه است که دارای مسیرهای متعددی و دارای عرض مناسبی بوده که بدون استفاده از آن درحرکت وسایط نقلیه خللی ایجاد نمی‌کند، چراکه این مسیرها فقط برای استفاده از وسایل خاصی برای جابجایی مردم استفاده می‌شود و نبود آن درحرکت وسایط نقلیه دیگر مشکلی را به وجود نمی‌آورد.

مسکن‌های موقت برای شهر خرم‌آباد

برای مناطقی مانند خرم‌آباد که باوجود شرایط جغرافیایی و موقعیت آن و همچنین عرض کم خیابان‌های آن در حال حاضر جوابگوی تردد و عبور و مرور را به‌سختی دارا است، بستن زیرگذرها در هنگام بارندگی نه‌تنها کمکی به حل معضل ترافیک نمی‌کند بلکه باعث ایجاد ترافیک خواهد شد و مشکلات مختلفی را برای تردد مردم ایجاد خواهد کرد.

به عبارتی استفاده از این مسکن‌های موقت به صورتی حذف صورت‌مسئله و انجام ندادن مشکل دفع آب‌های سطحی است، مدیریت شهری گر چه توانسته است کارهای خوبی در سال‌های اخیر انجام دهد و چهره شهر را از منظرهای مختلفی تا حدی قابل‌قبول تغییر دهد ولی متأسفانه در کارهای زیربنایی در این خصوص کار جدی انجام نداده است و رضایت عمومی را جلب نکرده است، انجام کارهای موقتی و آرام‌بخش‌های موقت و کوتاه‌مدت مشکلات اساسی و زیربنایی شهری را حل نخواهد کرد و باعث مشکلات مختلفی خواهد شد.

مدیران شهری به دلیل کوتاه بودن عمر مدیریتشان متأسفانه به دنبال طرح‌های درازمدت و زیربنایی نیستند و فقط دنبال حل کردن موقت مسائل و مشکلات پیش‌آمده هستند چراکه زمان بهره‌برداری این‌گونه پروژه‌ها دیگر به عمر مدیریت آن‌ها قد نداده و لذت بهره‌برداری آن را نخواهند چشید.

مسائل و مشکلات شهری با آرام‌بخش موقت و کوتاه‌مدت مداوا نمی‌شود، با راهکارهای مدیریتی کوتاه‌مدت و غیر کارشناسی شده نه‌تنها مشکلات شهری حل نمی‌شود بلکه باعث ایجاد مشکلات جدیدتری خواهد شد.

به‌جای استفاده از این روش‌های کوتاه‌مدت و موقتی بایستی دنبال یک‌راه حل اساسی بود، به‌طوری‌که نه‌تنها مشکل تردد به‌صورت کوتاه‌مدت بلکه به‌صورت درازمدت و برای همیشه مشکل دفع آب‌های سطحی شهر خرم‌آباد را به‌صورت ریشه‌ای حل کرد.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image image 2 (6) image

یک دیدگاه