تاریخ خبر: ۱۹ آبا ۱۳۹۴
معاون مطبوعاتی وزیرارشاد: جشنواره مطبوعات امسال برگزار نمی شود

معاون مطبوعاتی وزیرارشاد: جشنواره مطبوعات امسال برگزار نمی شود

معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد به برخی انتقادها درباره برگزاری جشنواره مطبوعات اشاره کرد و گفت: به دنبال سازوکاری جدید هستیم تا به جای معرفی بهترین آثار مطبوعاتی در رشته های معمول، مسائلی مانند مسئولیت پذیری لحاظ شود لذا با شرایط فعلی امکان برگزاری جشنواره مطبوعات نیست.
به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، حسین انتظامی با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوالی درباره جشنواره مطبوعات، به برگزاری نشست با سردبیران روزنامه های کثیرالانتشار کشور برای ارزیابی جشنواره مطبوعات اشاره کرد و گفت: آنها در آن نشست به نحوه برگزاری این رویداد انتقاد داشته و اینکه هیچ تغییری در آن داده نمی شود.
نماینده مدیران مسئول نشریات در هیات نظارت بر مطبوعات خاطرنشان کرد: یکی از نقدها این بود که ضرورتاً کارهایی که به عنوان بهترین گفت وگو، گزارش و بهترین یادداشت، در جشنواره مطبوعات ارائه می شود، اینها بهترین ها در هر رشته در یک سال گذشته نبوده، بلکه تنها بهترین ها در بین آثاری است که شرکت کرده اند.
انتظامی با قبول این انتقاد، تصریح کرد: در آخرین دوره جشنواره مطبوعات که در نیمه دوم سال ۹۲ برگزار شد، تلاش شد با تدابیری از جمله اعلام قبلی شاخص ها، معرفی هیئت داوران، کمیته های انتخاب و نوعی جامعیت حرفه ای، این مسئله را به نحوی رفع کنیم اما این انتقاد همچنان پابرجا بود.
معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به نشست مشترک با استادان علوم ارتباطات و روزنامه نگاری هم اشاره کردوگفت: آنها نیز از زاویه دیگری این موضوع را مطرح کردند.
به گفته انتظامی آنها اعلام داشتند که آیا ما باید همچنان این راه را رفت تا بهترین ها را در هر حوزه انتخاب کرد؟ یا اینکه به وظایف اصلی و حقوق اصلی مطبوعات پرداخت؟ و یا اینکه کدام رسانه به مسئولیت پذیری رسانه ای بهتر عمل کرده، کدام رسانه بیشتر از بقیه به اخلاق حرفه ای که گم گشته اصلی ما در فضای رسانه ای است، پایبند بوده است؟
نماینده مدیران مسئول نشریات در هیات نظارت بر مطبوعات اظهار داشت: هم اکنون با توجه به موارد فوق و وجود نقطه نظرات گوناگون به دنبال ساز و کارهایی هستیم که بتوان به مدل مد نظر دست یابیم.
معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیرارشاد اینرا هم گفت که در رویدادهایی مانند جشنواره مطبوعات و یا نمایشگاه مطبوعات، باید تلاش شود تا کارها و امور به خود صنف واگذار و نه اینکه توسط دولت انجام شود.
به گفته انتظامی بطور یقین این مسیر باید با همکاری تشکل های مطبوعاتی و خود صنوف طی شود.
معاون وزیر ارشاد ابراز امیدواری کرد با تدابیری که در نظر گرفته می شود با استفاده از نظر همگان مسیر به درستی طی و گام های موثری برداشته شود.
انتظامی تصریح کرد: براین باوریم برای انجام کارها و امور به بهترین نحو باید از چهره های اصلی و مطرح عرصه مطبوعات به خصوص استادان این حوزه استفاده و آنها در این زمینه صاحب نظر باشند.
وی یادآورشد: همانطور که گفتم انتقادهایی که دوستان در این خصوص مطرح کرده اند، وارد است و من به عنوان یک فرد رسانه ای جوابی برای آنها ندارم لذا با شرایط موجود بعید است بتوان جشنواره مطبوعات امسال را برگزار کرد.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image image image image

یک دیدگاه