تاریخ خبر: ۲۴ بهم ۱۳۹۵
میراث ناملموس فرهنگی تاریخی کشور ثبت ملی می‌شود

میراث ناملموس فرهنگی تاریخی کشور ثبت ملی می‌شود

فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: میراث ناملموس فرهنگی تاریخی کشور به‌ منظور صیانت از آن‌ها ثبت ملی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، محمدحسن طالبیان ظهر امروز در جلسه چهارمین کنگره معماری و میراث فرهنگی این استان با اشاره به برگزاری کنگره ملی معماری و میراث فرهنگی در مهرماه سال آینده در شهر بم اظهار داشت: این کنگره استان لرستان نوزدهمین کنگره استانی است و تعدادی دیگر از کنگره‌های استانی باقی‌مانده تا اواسط اسفندماه امسال برگزار می‌شود.

وی با اشاره به مشارکت دستگاه‌های اجرایی در برگزاری کنگره‌های استانی افزود: هدف از برپایی این کنگره‌ها شناسایی ظرفیت‌های ملموس و ناملموس میراث فرهنگی هر استان و درنهایت جلب مشارکت دستگاه‌های اجرایی مختلف به‌منظور حفاظت از این میراث است.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به موفقیت برگزاری کنگره‌های استانی اشاره و بیان کرد: در این کنگره‌ها سخنرانان مختلف مطالب مهم را مطرح کردند که پس از اتمام این کنگره‌ها ۳۱ جلد کتاب از ۳۱ استان کشور با محتوای مقالات ارائه‌شده در این کنگره‌ها منتشر و بهترین مقالات نیز در کنگره ملی ارائه می‌شود و از دیگر برنامه‌های جنبی کنگره‌های استانی برپایی نمایشگاه‌های متنوع در جهت آگاهی بخشی به جامعه است.

وی اقبال راه‌اندازی نهضتی در رابطه با حفظ آثار تاریخی در کشور پس از دیپلماسی فرهنگی انجام‌شده در سطح جهان را مساعد ارزیابی و خاطرنشان کرد: این امر فرصت مطلوبی در راستای ورود گردشگران بیشتر به کشور و تعامل با دستگاه‌های فرهنگی خارجی در راستای معرفی و نگهداری آثار فرهنگی است.

طالبیان با تأکید بر لزوم حفظ میراث با اثرگذاری بر توسعه پایدار منطقه عنوان کرد: بخش مهمی از راه‌های فرهنگی، صنعتی و زیارتی کشور از طریق راه‌آهن است که در حال حاضر بخشی از آن در حال احداث در استان لرستان است که به لحاظ میراث طبیعی و معنوی و ناملموس آن بسیار مهم است و مشتمل بر مجموعه آبشار و طبیعت و روستاهای سپیددشت و فضای موجود است که منظر فرهنگی بی‌نظیری را به وجود می‌آورد و باید به آن پرداخته شود و جزو قطب‌های این پرونده است و از بندر خرمشهر شروع‌شده تا بندر ترکمن در فاز اول ادامه می‌یابد.

وی به وجود ۳۰۰۰ کیلومتر رودخانه و احداث چندین سد مهم در استان لرستان اشاره و خاطرنشان کرد: حفاظت از این منابع و برنامه راهبردی در آینده موضوعی مهم است که تعادل منطقه‌ای را برای آینده به وجود می‌آورد.

معاون میراث فرهنگی کشور با تأکید بر لزوم حفاظت از میراث ناملموس عنوان کرد: با از بین رفتن این میراث دانش و سنتی که پشت این آثار عظیم است از بین می‌رود و معماری شهرها بی‌هویت می‌شود چراکه این آثار مربوط به تعامل مردم با طبیعت و دوره‌های تاریخی مختلف است بنابراین صیانت از این آثار بسیار مهم است و ثبت آن‌ها از دو سال پیش در کشور آغازشده است.

انتهای پیام/

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image صنعت تجارت ومعدن 1740901 11536_original_19af4e7d-85e5-4b2e-acc7-85a2de80d3ce

یک دیدگاه