تاریخ خبر: ۲۴ بهم ۱۳۹۵
بافت‌های تاریخی استان لرستان احیا می‌شود

بافت‌های تاریخی استان لرستان احیا می‌شود

مدیرکل میراث فرهنگی استان لرستان بیشترین بافت‌های تاریخی لرستان را مربوط به ۲ شهرستان خرم‌آباد و بروجرد دانست و گفت: با پیگیری مسئولان، بافت‌های تاریخی استان در حال احیا است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، غلامرضا سلیمانی ظهر امروز در چهارمین کنگره تاریخ و معماری شهرسازی که در سالن همایش بانک صادرات خرم‌آباد برگزار شد اظهار داشت: استان لرستان به گواه تاریخ یکی از غنی‌ترین استان‌های کشور است که همواره مورد توجه تمدن‌های مختلف از جمله ایلامی، آریایی، کاسی‌ها و دوران اسلامی قرار گرفته است و همین سبب پیدایش شهرهای تاریخی در استان شده است.

وی افزود: بیش از پنج هزار اثر تاریخی ملی و فرهنگی در لرستان وجود دارد که بیش از دو هزار و ۳۰۰ اثر به ثبت ملی رسیده است که از جمله آنها مفرغ‌های استان است که زینت بخش موزه‌های داخلی و خارجی شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان لرستان عنوان کرد: توپوگرافی و رودخانه‌های استان لرستان مردمان این دیار را بر آن داشته است تا هنر خود را در عظیم‌ترین و با شکوه‌ترین ساخت عظیم‌ترین پل‌های تاریخی دنیا نشان دهند.

وی به وجود ۱۰۰ پل تاریخی در استان اشاره کرد و گفت: تاکنون ۹۶ پل تاریخی استان لرستان به ثبت ملی رسیده است و همین سبب شده تا استان لرستان به عنوان پایگاه تاریخی پل های کشور معرفی شود.

سلیمانی به وجود قلعه تاریخی قلعه حاتم بروجرد و دوره تاریخی خرم‌آباد با قدمتی بیش از ۴۰ هزار سال اشاره و بیان کرد: بناها و بافت‌های تاریخی استان لرستان بیشتر در دو شهرستان خرم‌آباد و بروجرد واقع شده‌اند به طوری که ۲۸۰ هکتار از بافت بروجرد و ۵۵ هکتار از بافت خرم‌آباد تاریخی است که با تلاش مسئولان استان این بافت‌های تاریخی در حال احیاء‌اند.

وی با اشاره به اینکه از ظرفیت بخش خصوصی برای احیا بناهای تاریخی استفاده شده است خاطرنشان کرد: امسال بیش از هشت بنای تاریخی استان برای احیا از طریق مذاکره و انعقاد قرار داد به بخش خصوصی واگذار شد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان لرستان قلعه تاریخی فلک الافلاک را یکی از بناهای تاریخی فاخر استان دانست و اظهار داشت: این قلعه شاهکار معماری دوران ساسانیان است و برای رهاسازی و ساماندهی حریم آن مکاتبات و جلسات بسیاری از سوی مسئولان استان تشکیل شده است.

وی ساماندهی حریم قلعه فلک الافلاک را مطالبه عمومی مردم دانست و افزود: برای ساماندهی حریم آن تأمین اعتبار خوبی انجام شده از طرفی با تعامل مسئولان سپاه و ارتش نیز گام‌های خوبی برای راها سازی آن برداشته شده است که امیدواریم این مهم هر چه زودتر محقق شود.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

photo_2016-08-16_01-49-12 image image فتحی بیرانوند

یک دیدگاه