تاریخ خبر: ۲۵ بهم ۱۳۹۵
تمام سطح اراضی شهرستان سلسله به سیستم‌ آبیاری تحت‌فشار مجهز می‌شود

تمام سطح اراضی شهرستان سلسله به سیستم‌ آبیاری تحت‌فشار مجهز می‌شود

مدیر جهاد کشاورزی سلسله گفت: تمام سطح اراضی شهرستان سلسله تا پایان سه‌ماهه نخست سال ۹۶ به سیستم‌ آبیاری تحت‌فشار مجهز می‌شود.

هادی سپهوند در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سلسله، درباره میزان اراضی مجهز شده این شهرستان به سیستم‌های آبیاری تحت‌فشار اظهار داشت: تا قبل از سال ۹۵ حدود ۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان سلسله به سیستم‌های آبیاری تحت‌فشار تجهیز شده بود اما از ابتدای سال ۹۵ تاکنون ۷۵۰ هکتار دیگر از اراضی زراعی شهرستان سلسله به دستگاه‌های آبیاری بارانی مجهز و بهره‌برداری رسیده‌اند.

وی عنوان کرد: هزار و ۲۵۰ هکتار دیگر در حال انجام است که پیش‌بینی می‌شود در صورت مساعد شدن شرایط جوی عملیات اجرایی سطح قابل‌توجهی از آن‌ها تا پایان سال و مابقی هم در سه‌ماهه نخست سال ۹۶ به اتمام رسیده و به بهره‌برداری برسند.

مدیر جهاد کشاورزی سلسله با اشاره به اینکه کل سطح استفاده از دستگاه‌های آبیاری تحت‌فشار در سال ۹۵ که عملیات اجرایی آن‌ها آغاز شده سطحی معادل ۲ هزار هکتار است، بیان کرد: هزار و ۲۰۰ هکتار از این مجموع اراضی دیم بوده که به آبی تبدیل‌شده و همین امر سبب می‌شود که تولیدات کشاورزی در این اراضی در حد قابل‌توجهی افزایش و مقدار آن‌ها به حدود سه برابر برسد.

سپهوند بابیان اینکه این امر سبب افزایش درآمد بهره‌برداران و بهبود وضعیت رفاه وزندگی آن‌ها می‌شود، تصریح کرد: از کل سطح ۲ هزار هکتار اعلام‌شده ۱۲۰ هکتار سیستم آبیاری قطره‌ای برای باغات بوده و برای یک هزار و ۸۸۰ هکتار مابقی از دستگاه‌های آبیاری بارانی در اراضی زراعی استفاده‌شده است.

وی با اشاره به اینکه برای اجرای این سطح اعتباری معادل ۱۲۰ میلیارد ریال به‌صورت بلاعوض از محل اعتبارات دولتی هزینه شده است، گفت: از مهم‌ترین اهداف استفاده از سیستم‌های آبیاری تحت‌فشار استفاده بهینه از منابع آبی، استفاده به‌اندازه کافی برای هر محصول خاص و بالا بردن راندمان یا کارایی مصرف آب در بخش کشاورزی است.

مدیر جهاد کشاورزی سلسله با تأکید بر اینکه راندمان مصرف آب در آبیاری به روش سنتی ۳۵ تا ۴۰ درصد و در سیستم بارانی در اراضی زراعی ۷۰ درصد و در سیستم قطره‌ای در باغات ۹۰ درصد است، خاطرنشان کرد: تا پایان سه‌ماهه نخست سال ۹۶، تمام سطح اراضی شهرستان سلسله که به سیستم‌های آبیاری تحت‌فشار مجهز می‌شوند به چهار هزار هکتار یعنی سطحی معادل ۱۰۰ درصد کل اجرای دستگاه‌های آبیاری تحت‌فشار در سنوات گذشته می‌رسد.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

8 (8) 139208110902549351449604 image image

یک دیدگاه