تاریخ خبر: ۰۴ اسف ۱۳۹۵
نقشه پراکنش سمندر لرستانی تدوین می‌شود

نقشه پراکنش سمندر لرستانی تدوین می‌شود

مدیرکل محیط زیست استان لرستان به تدوین نقشه پراکنش سمندر لرستان اشاره کرد و گفت: اخیراً چند زیستگاه سمندر لرستانی در شهرستان پلدختر شناسایی شده است.

مهرداد فتحی بیرانوند در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد در رابطه شناسایی و حفاظت از گونه نادر سمند لرستانی اظهار داشت: سمندر در حوزه جغرافیایی جنوب خرم‌آباد و پلدختر زیست دارد و با توجه به اینکه معمولاً در آبگیرهای متعددی پراکنش دارد تاکنون به واسطه حضور فیزیکی عوامل محیط زیست و راهنمایی جوامع محلی زیستگاه‌هایی از سمند لرستانی که تعداد محدودی سمند در آن زیست می‌کند شناسایی شده است.

وی با بیان اینکه تاکنون بالغ بر ۳۰ زیستگاه سمندر لرستانی در استان شناسایی شده است، افزود: هم اکنون نقشه پراکنش سمند لرستانی در حال تدوین است و امیدواریم با انجام مطالعات تکمیلی و بررسی تمامی عرصه‌های طبیعی مناطق بتوانیم تمامی زیستگاه‌های سمندر را برای مطالعات و حفاظت شناسایی کنیم.

مدیرکل محیط زیست استان لرستان عنوان کرد: اخیراً نیز چند زیستگاه سمندر لرستانی در شهرستان پلدختر شناسایی شده است و این برنامه را دنبال می‌کنیم تا مابقی زیستگاه‌ها را نیز شناسایی کنیم.

وی بیان کرد: خوشبختانه با توجه به اقداماتی که در دو سال اخیر انجام گرفته است در این دو سال گزارشی مبنی بر قاچاق سمندر لرستانی نداشته‌ایم و امسال نیز با توجه به ایام نوروز سه پاسگاه سیار در زیستگاه سمند مستقر کرده‌ایم.

فتحی بیرانوند با اشاره به اینکه آموزش جوامع محلی برای حفاظت از سمند لرستانی آغاز شده است خاطرنشان کرد: همه اقدامات در حفظ امنیت سمند را انجام دادیم و امیدواریم امسال نیز با یک کار همگانی شاهد این باشیم که هیچ گونه قاچاق سمندری در استان نداشته باشیم.

وی مبلغ جریمه یک سمندر را ۳۰۰ هزار تومان برشمرد و اظهار داشت: اگر کسی مبادرت به قاچاق سمندر کند علاوه بر جریمه به محاکم قضایی معرفی و حبس‌های سنگینی برای او لحاظ می‌شود.

مدیرکل محیط زیست استان لرستان با بیان اینکه منطقه سمندر ۲ بیش از ۲۳ هزار هکتار و شامل مناطق مختلفی است، افزود: هم اکنون پرونده سمندر ۲ در شورای عالی حفاضت محیط زیست مطرح است که به عنوان منطقه حفاظت شده مصوبه آن صادر شود تا ما بتوانیم در راستای بالا بردن سطح امنیت سمندر در این منطقه اقدام کنیم.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image Screen-Shot-2012-07-24-at-9.23.02-AM1 image image

یک دیدگاه