تاریخ خبر: ۱۳ اسف ۱۳۹۵
تولید آبزیان در استان لرستان ۱۰۰ درصد افزایش می‌یابد

تولید آبزیان در استان لرستان ۱۰۰ درصد افزایش می‌یابد

۱۰۰ درصد افزایش می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، حسن صالحی ظهر امروز در جلسه مدیران کل شیلات کشور که در سالن اتاق بازرگانی خرم‌آباد برگزار شد با اشاره به اینکه آبزی‌پروری در چند دهه گذشته در دنیا بیشترین رشد تولید غذایی را داشته است، اظهار داشت: توجه به آبزی‌پروری در کشور باید بیش از گذشته باشد که خوشبختانه شیلات ایران این نگاه را به‌طورجدی در دستور کار خود قرار داده است.

وی افزود: سازمان شیلات ایران توسعه آبزی‌پروری و پرورش ماهی در قفس را به‌عنوان یکی از پروژه‌های مصوب اقتصاد مقاومتی در دستور کار قرار داده و در برنامه دیگر توجه به کشت فرا سرزمینی دارد و در بخش شیلات نگاه صید فرا سالم است و در صید فرا سالم نگاه به صید از آب‌های بین‌المللی، تولید ماهی از اعماق دریاها و اقیانوس‌ها و ذخایری است که درگذشته برداشت‌نشده است.

رئیس سازمان شیلات ایران عنوان کرد: در بخش شیلات امروز ایران در بین ۳۵ کشور در دنیا مقام دوم را در اقیانوس هند را دارد و بیش از ۸۰۰ شناور در آب‌های بیش از دو هزار کیلومتری خاک سرزمین ما در حال صید هستند و ماهی‌شان را برای مصرف مردم به داخل کشور می‌آورند.

وی بیان کرد: رئیس‌جمهور با شروع سفر دولت در اسفندماه سال ۹۲ به استان هرمزگان اعلام کرد که برنامه‌ریزی انجام می‌شود تا از ذخایر اعماق بیش از ۱۰۰ متر دریا برداشت شود که در این راستا ما هدف تولید ۱۰۰ هزار تن از اعماق دریا در دستور کار گذاشتیم و خوشبختانه در سال گذشته ۱۰ هزار تن و امسال بیش از ۱۵ هزار تن را با شناورهایی که وارد عملیات شدند از ذخایر مشترک ایران و عمان برداشت شد و برای برنامه ششم نیز هدف‌گذاری شده که بیش از یک‌صد شناور صیادی در این زمینه فعال شوند.

صالحی میزان آبزی‌پروری کشور را ۴۰۰ هزار تن برشمرد و گفت: در بخش مربوط به آبزی‌پروری در برنامه ششم توسعه هدف تولید بیش از ۸۰۰ هزار تن یعنی ۱۰۰ درصد افزایش ۴۰۰ هزار تنی امروز است که برای تولید غذا در دستور کار قرارگرفته و در این موضوع پرورش ماهی در قفس جایگاه ویژه‌ای را دارد و امیدواریم بتوانیم مصرف سرانه آبزیان را که امروز کمتر از ۱۱ کیلوگرم در کشور است در دو برنامه به متوسط جهانی یعنی بیش از ۲۰ کیلوگرم برسانیم.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در استان لرستان با همت استاندار و بخش‌های مختلف تفاهم‌نامه‌ای را تنظیم شد با توجه به ظرفیت‌های آبی که در لرستان وجود دارد این استان بتواند تولیدش را در سه سال آینده به ۱۰۰ درصد افزایش دهد.

رئیس سازمان شیلات ایران با اشاره به اینکه برگزاری جشنواره غذا (طبخ آبزیان) امسال در دستور کار قرار گرفت، اظهار داشت: این جشنواره تاکنون در استان‌هایی مانند مرکزی خوزستان، مازندران، اردبیل، آذربایجان‌شرقی و استان‌های دیگر انجام‌شده و در هفته آینده نیز در اصفهان، قم، خراسان‌جنوبی و چند استان دیگر برگزار می‌شود.

وی افزود: برگزاری جشنواره غذا یک کار بسیار و مهم و کلیدی است که ویژه با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در استان‌ها می‌توانیم آن را به‌عنوان غذای سالم ترویج دهیم.

صالحی با اشاره به اینکه جشنواره طبخ آبزیان عصر امروز در شهر خرم‌آباد برگزار می‌شود عنوان کرد: این جشنواره که با مشارکت سازمان بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، و پشتیبانی استانداری برگزار می‌شود می‌تواند یک الگویی باشد تا به‌مرور بتوانیم در استان‌های دیگر آن را توسعه دهیم.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image image IMG_7492 DSC03348

یک دیدگاه