تاریخ خبر: ۱۵ اسف ۱۳۹۵
هیئت‌های نظارت بر انتخابات شوراها از طیف و جریان مختلف انتخاب شود

هیئت‌های نظارت بر انتخابات شوراها از طیف و جریان مختلف انتخاب شود

معاون سیاسی امنیتی استاندار لرستان گفت: هیئت‌های نظارت بر انتخابات شوراها در لرستان تنها از یک جریان و طیف خاص انتخاب شده‌اند که اگر این روند ادامه پیدا کند به طور قطع مشکلاتی ایجاد خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد حبیب الله خجسته پور ظهر امروز در همایش استانی مجریان، ناظران و بازرسان انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد اظهار داشت: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی با احتساب دو انتخابات پیش رو تاکنون ۳۶ انتخابات برگزار شده است.

وی با بیان اینکه در اصل هفتم قانون اساسی به انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا اشاره شده است افزود: شورای اسلامی از ارکان تصمیم‌گیری کشور هستند، در نخستین جلسه ستادی انتخابات استان که برگزار شد چهار راهبرد اساسی از جمله اجرای قانون، سلامت، امنیت، و مشارکت در انتخابات مشخص شده است.

معاون سیاسی امنیتی استاندار لرستان عنوان کرد: برای رعایت حق الناس در انتخابات شرط نخست، اجرای قانون است و اگر امروز به عنوان بازرس و ناظر در این جلسه حضور داریم باید راهکار عملی این راهبرد را داشته باشیم.

وی با بیان اینکه بنا است در ۲۵ نقطه شهری، دو هزار نقطه روستایی و دو نقطه عشایری شوراهای اسلامی را تشکیل دهیم تصریح کرد: به پنج نوع انتخابات همه پرسی، ریاست جمهوری، شورای اسلامی شهر و رستا، خبرگان رهبری و انتخابات مجلس در قانون اساسی کشور اشاره شده که کار نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا به نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی سپرده شده است.

خجسته پور بیان کرد: برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا بر اساس اصل ۱۰۰ قانون اساسی است که برای پیشبرد برنامه‌ها از طریق همکاری مردم با توجه به مقتضیات محلی، اداره هر روستا، شهر، دهستان صورت می‌پذیرد که اعضا آن را مردم همان محله انتخابات می‌کنند.

وی با بیان اینکه در بحث نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا باید به شیوه‌ای عمل کنیم که وجه نظارت عمومی لحاظ شده و عینیت پیدا کند گفت: نمایندگان ناظرانی را از طیف‌های مختلف انتخاب کنند چرا که فلسفه وجودی انتخابات مجلس بر این است که نظارت افکار عمومی را ببینم.

معاون سیاسی امنیتی استاندار لرستان گفت: در برخی هیئت‌های نظارت افکار عمومی لحاظ نشده و عینیت پیدا نکرده است به طوری که در این زمینه تنها از یک جریان و طیف خاص افرادی انتخاب شده‌اند که اگر این روند ادامه پیدا کند به طور قطع مشکلاتی ایجاد خواهد شد.

وی اظهار داشت: ما به دنبال سلامت و مشارکت در برگزاری انتخابات هستیم بنابراین اگر در برخی هیئت‌های شهرستان اعضا نظارت بر انتخابات یک طرفه انتخاب شوند چند آسیب متوجه انتخابات می‌شود و نظارت عمومی زیر سوال می‌رود.

خجسته پور افزود: ممکن است مجریان برگزاری انتخابات برای انتخاب معتمدین به یک واکنش متقابل مواجه شوند که سبب شود انتخابات به یک آوردگاه سیاسی تبدیل شود که به صلاح نیست.

انتهای پیام/

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image image image image

یک دیدگاه