تاریخ خبر: ۱۷ اسف ۱۳۹۵
زیبایی مسحورکننده «گلدشت»؛ دیار چشمه‌ها گردشگران را فرامی‌خواند

زیبایی مسحورکننده «گلدشت»؛ دیار چشمه‌ها گردشگران را فرامی‌خواند

شیپور
پیشنهادهای نوروزی برای گردشگری
زیبایی مسحورکننده «گلدشت»؛ دیار چشمه‌ها گردشگران را فرامی‌خواند
گلدشت۲ – کراپ‌شده
شناسهٔ خبر: ۳۹۲۵۶۰۸ – سه‌شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ – ۱۰:۱۲
استانها > لرستان
بروجرد – شهر بروجرد با داشتن آب‌وهوای منحصربه‌فرد و طبیعتی سحرانگیز گردشگران را به خود فرامی‌خواند تا در ایام نوروز منطقه «گلدشت» با همه شکوفه‌های سیبش میزبان مسافران باشد.
خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: شهرستان بروجرد به دلیل برخورداری از جاذبه‌های تفریحی، تاریخی و مذهبی هرساله در فصول بهار و تعطیلات نوروز و تابستان پذیرای میهمانان و گردشگران فراوانی از سراسر کشور است.

مسافران و گردشگرانی که با عبور از بروجرد به سمت دیگر شهرهای کشور به‌ویژه جنوب، توقفی حتی کوتاه برای بهره‌مندی از مناظر بکر و تفرجگاه‌های این شهرستان خواهند داشت و با رفتن به دامان طبیعت دل‌انگیز این منطقه، خاطرات خوشی را ره‌آورد سفر خود خواهند کرد.

اغلب محورها و جاده‌های خروجی و حاشیه شهرستان بروجرد به روستاهای خوش آب و هوایی ختم می‌شود که زیبایی‌های آن در تمامی فصول سال چشم هر بیننده را به خود خیره می‌کند.

این در حالی است که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان آب‌وهوای شهرستان بروجرد، اقلیم این شهرستان و طول و عرض جغرافیایی آن‌هم ارز بسیاری از نقاط کشورهای اروپایی است.

سراب کرتول و رقص زیبای نشاط و طراوت

در میان این‌همه مواهب الهی تفرجگاه بکر سراب «کرتول» همچون نگینی سبز و آبی با عطر روح‌بخش گل‌ها و سبزه‌زارها پذیرای گردشگران و دوستداران طبیعت است. تفرجگاه سراب کرتول در دامنه کوه‌های گرین و در میان قلل زیبای هیجده یال و قله‌های نهاوند مانند یال کبود و چل نابالغان و دره سیب با پذیرایی از گردشگران بر خود می‌بالد.

همه‌ساله به‌واسطه ریزش فراوان برف در ارتفاعات این منطقه و آب شدن تدریجی برف در این منطقه، در فصل بهار و تابستان، رودخانه‌ای خروشان و زیبا در دامنه این کوه‌ها پدیدار می‌شود. طراوت و رقص سبزه‌های این منطقه از برکت خروش و جوشش این رودخانه است.

تفرجگاه سراب کرتول در ایام سال و روزهای تعطیل هفته و به‌ویژه روز ‪۱۳ نوروز آغوش سبز و زیبای خود را به روی خانواده‌های بروجردی و میهمانانشان باز و آرامش را برای گذران یک روز خوب در دامان طبیعت به آن‌ها هدیه می‌کند.

تفرجگاه سراب کرتول یکی از مناطق زیبا و بکر بخش اشترینان است که برای تبدیل آن به یک منطقه زیبای گردشگری توجه ویژه مسئولان را می‌طلبد.

این منطقه پر آب و درخت یکی از زیباترین مناطق گردشگری با طبیعتی بکر، درختان کهن‌سال و آب زلال فراوان است که در فاصله ۱۸ کیلومتری شهر بروجرد در جوار روستای توده زن قرار دارد.

ونایی، دیار چشمه‌ها و رودخانه‌های پرآب

ونّایی نام روستایی بزرگ و آباد در شهرستان بروجرد در غرب ایران است. این روستا از توابع بخش اشترینان این شهرستان بوده و در ۱۲ کیلومتری شمال غربی شهر بروجرد در منطقه‌ای کوهستانی قرارگرفته است.

ونایی به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین مناطق روستایی بروجرد، از ‪ ۱۰ کوه و قله مرتفع و شگفت‌انگیز ازجمله «هجده یال»، «سه کوزان»، «والاش»، «برنجه» و «هیگره» برخوردار است.

ونایی در تنگه‌ای بین دو کوه بلند بر آفتاب و کوه گرین قرارگرفته است و آب و هوایی کوهستانی دارد. زمستان‌های آن سرد و پربرف و تابستان‌های آن خنک و معتدل است.

جنوب ونایی را دشت کوچکی تشکیل می‌دهد که به دلیل وجود آب فراوان، کشاورزی در آن رونق دارد. وجود چشمه‌سارهای جوشان همچون سراب سفید، دو روزنه، طوطیا و سراب پنبه که از دامن کوه‌های این منطقه می‌جوشد و منبع اصلی آب شرب شهر بروجرد است، علاوه بر رونق کشاورزی، طراوت ویژه‌ای را با صدای دل‌نشین جویبارها در کنار عطر سبزه‌های بهاری و خنکی نسیم دشت‌ها در مقابل چشم گردشگران به تصویر می‌کشد.

رودخانه مهیج و خروشان سیمره که از تلاقی چشمه‌سارهای پرآب این منطقه تشکیل‌شده، گامی بلند را برای سیرابی دشت‌های جنوبی لرستان و پیوستن به رودخانه دز در خوزستان برداشته است. این روستا با جاده آسفالته به بروجرد و اشترینان و با جاده شنی به الشتر وصل می‌شود.

منطقه سرسبز و بکر روستای «ونایی» ازجمله مناطق پرجاذبه بروجرد به شمار می‌رود که اغلب گردشگران و به‌ویژه دوستداران کوه‌پیمایی و کوهنوردی اوقات خوشی را در آن سپری می‌کنند. ونایی از مناطق گردشگری طبیعی بروجرد است و در فهرست روستاهای گردشگری استان لرستان قرار دارد. دارای یک قلعه تاریخی به شماره ثبت ملی ۱۱۲۲۴ و یک دهنه غار است. ونایی به خاطر سرچشمه‌های گوناگون، بیشه‌زارها و کوه‌های مرتفع از توان بالایی برای گردشگری برخوردار است.

بااین‌وجود «ونایی» را در روزهای تعطیل هفته و ایام نوروز، بهار و تابستان خنکش بهتر از هر زمان دیگر می‌توان احساس کرد چراکه عمده خانواده‌های بروجردی به همراه مسافران و میهمانان خود از ساعات اولیه صبح راهی این منطقه شده تا با نشستن در کنار رودخانه و چشمه‌های پر آب آن، اوقاتی خوش را در خلوت طبیعت سپری کنند.

همچنین ونایی به‌عنوان زیستگاهی مناسب برای گونه‌های جانوری بومی منطقه محسوب می‌شود و جاندارانی همچون گراز، گرگ، روباه، خرگوش، موش صحرایی، کفتار، خدنگ و پرندگانی مانند حواصیل، کبک، خروس کولی و چنگر ازجمله جانوران منطقه کوهستانی ونایی هستند.

پوشش گیاهی غنی این منطقه به‌ویژه در بهار طبیعت و تابستان همواره موردتوجه اهالی و گردشگران بوده چراکه رویش گیاهان معطر دارویی و خوراکی همانند پونه، بابونه، گون و میخک وحشی به‌وفور مشاهده می‌شود.

زیبایی مسحورکننده «گلدشت» و بوی باغ‌های سیب

منطقه درختی و سرسبز «گلدشت» بروجرد ازجمله تفرجگاه‌های این شهرستان است که اغلب مسافران و گردشگران بانام و ویژگی‌های طبیعی این مکان به‌خوبی آشنایی دارند.

گلدشت یک دره و جلگه وسیع در دامنه کوه‌های سر به فلک کشیده زاگرس است که محدوده این منطقه از غرب تپه چغای بروجرد آغاز و تا کپرگه ادامه دارد.

گلدشت مشتمل بر چندین روستا است که روستاهای فیال، شیخ میری، قلعه و کپرگه بخش‌های مهم آن هستند. دسترسی به گلدشت از طریق جاده آسفالته به طول ۱۲ کیلومتر از غرب شهر بروجرد امکان‌پذیر است.

این دره آبرفتی حاوی چشمه‌ها و سراب‌های گوناگون است که آب آن ناشی از ذوب برف‌های قلل کوه گرین باعث روان شدن رودخانه‌ای دائمی در این ناحیه شده و به‌تبع کشاورزی و باغداری در این ناحیه سرسبز از رونق زیادی برخوردار شده است.

دو طرف جاده گلدشت بروجرد مملو از باغ‌های سیب است که در فصل بهار دیدن شکوفه‌های درختان چشم هر رهگذری را به خود خیره کرده و انتهای این باغ‌ها نیز به رودخانه پر آب گلرود ختم می‌شود.

گلدشت ناحیه ییلاقی شهروندان بروجردی به‌حساب می‌آید و ویلاهای زیبایی در گوشه و کنار آن دیده می‌شود و همچنین روستائیان خونگرم و امکانات تفریحی فراوان باعث شده تا این ناحیه به‌خصوص در ایام تعطیل شاهد حضور جمعیت زیادی از مردم بروجرد و مسافران و گردشگران باشد.

گلدشت منطقه‌ای است وسیع و روستاهای آبادی چون شیخ میری و قلعه در آن قرار دارند. سراب‌ها و چشمه‌های گوناگونی در این دره آبرفتی وجود دارد و آب ناشی از ذوب برف‌های قلل کوه گرین و کوه میش پرور باعث روان شدن رودخانه‌ای دائمی در این ناحیه شده که به‌تبع آن کشاورزی و باغداری در این ناحیه سرسبز از رونق زیادی برخوردار شده است.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

ساکی image سلیمانی image

یک دیدگاه