تاریخ خبر: ۲۲ اسف ۱۳۹۵
ماجراهای عبور عشایر از درون شهرهای لرستان؛ وقتی «شهر» کوچ می‌کند

ماجراهای عبور عشایر از درون شهرهای لرستان؛ وقتی «شهر» کوچ می‌کند

پلدختر – عبور عشایر استان‌های مختلف از درون شهرهای جنوبی لرستان موجب ایجاد مشکلات جدی برای مردم و مدیریت شهری شده است تا در فصل کوچ این «شهر» باشد که آرایش شهری از چهره‌اش کوچ می‌کند.
خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها – کوچ عشایر استان‌های لرستان، همدان و کرمانشاه به مناطق کوهستانی زاگرس در بخش جنوب لرستان به‌عنوان محل قشلاق باعث ایجاد مشکلاتی برای شهرهای پلدختر و معمولان و چه‌بسا برای خود عشایر شده است به‌طوری‌که در برخی اوقات به خاطر خطرات جاده و تصادف شمار زیادی از دام‌های آن‌ها تلف‌شده و این موضوع حتی جان خود عشایر کوچ رو را نیز تهدید می‌کند.

از بین رفتن مبلمان شهر ارمغان کوچ عشایر

این گذر کوچ و پیمودن مسیرهای طولانی ییلاق و قشلاق عشایر تنها مختص یک و یا چند سال نیست، ایل‌های بزرگ عشایر هرساله با گله‌های گوسفند خود از درون شهر عبور کرده و باعث ایجاد خساراتی به مبلمان شهر و مشکلاتی برای شهروندان می‌شوند.

یک مغازه‌دار پل‌دختری با انتقاد از عبور گله عشایر در سطح شهر به خبرنگار مهر می‌گوید: هر ساله کوچ عشایر و عبور دام های آن‌ها از مرکز شهر علاوه بر اینکه صورت خوشی ندارد و شهر محل عبور گله نیست، دردسرها و مشکلاتی را به دنبال دارد و موجب آزار و اذیت مغازه‌داران و بازاریان می شود.

کرامت احمدی افزود: با عبور گله گوسفندان در هنگام کوچ عشایر با رد شدن هر گله ما مجبور به شستشوی جلوی مغازه‌ها می‌شویم چون فضولات آن‌ها و بوی بدی که به‌جای می‌گذارد هم خود و هم مشتری را آزار می‌دهد.

آسیب جدی به فضای سبز شهر

یک شهروند پلدختری بابیان اینکه هر ساله با کوچ عشایر که به‌ویژه در فصل بهار و پاییز و به هنگام عبور مسافران صورت می‌گیرد گفت: رد شدن گوسفندان مبلمان شهری پلدختر را ویران می کند و موجب تخریب و زیبایی شهر می‌شود.

نعمت اله عینی افزود: با عبور گله تمام فضای سبز و گل و چمن بلوارها از بین می‌رود، فضولات آن‌ها در سطح شهر و کوچه و معابر چهره شهر را ناخوشایند و موجب بروز خساراتی به مبلمان شهری، درختان و درختچه‌ها می‌شود.

رها شدن سگ‌ها ولگرد در خیابان‌های شهر

یکی دیگر از شهروندان پلدختر می‌گوید: با عبور عشایر از سطح شهر سگ‌های همراه ایل از کوچ جامانده و بعد از گذر عشایر به سگ‌های ولگرد داخل خیابان‌ها و کوچه ها تبدیل‌شده و باعث ترساندن و وحشت شهروندان و کودکان می‌شوند.

حسین حسنوند افزود: مسئولان شهرستان باید برای رفع این مشکل تکراری تدبیر و چاره ای بی اندیشند، ایل باید از طریق ایل راه کوچ کند نه در مرکز شهر که متاسفانه این منطقه فاقد مسیر ایل راه است و بهتر است تا تامین و آماده شدن این مسیر حداقل گله و گوسفندان عشایر از طریق ماشین جابجا شود تا ایل مشکلات و خسارت به بار نیاید.

هدر رفتن زحمات شهرداری پلدختر در ایام نوروز

شهردار پلدختر در این رابطه گفت: عشایر کوچ رو هرساله با عبور از سطح شهر پلدختر موجب خسارات سنگین زیست محیطی و از بین بردن فضای سبز می شوند.

جهانگیر اکبری افزود: هر ساله در آستانه سال نو شهرداری پلدختر برای استقبال از مهمانان و مسافران نوروزی اقدام به آراستن شهر می‌کند که کوچ عشایر آن را از بین می‌برد.

وی گفت: در این راستا شهرداری این شهر در بلوار اصلی که نمود شهر است اقدام به کاشت چمن و گل می‌کند اما متاسفانه به محض ورود عشایر کوچ رو دام های آن‌ها خیلی راحت آن را از بین برده و تخریب می‌کنند.

وی افزود: رودخانه کشکان که از وسط شهر پلدختر می‌گذرد و بخشی از مسیر این رودخانه پوشیده از درختچه‌های «گز» است و هنگام عبور عشایر تعدادی از سگ‌ها درلابلای این درختچه‌ها از کوچ جا می‌مانند و در سطح خیابان‌ها رها می شوند.

مشکل کوچ عشایر معضل همیشگی پلدختر

شهردار پلدختر گفت: این مشکل چندین سال است گریبانگیر شهر شده و انتظارمی رود این معضل برای همیشه حل شود و دام ها از حالت سنتی به صورت علمی و مکانیزه جابجا شوند.

اکبری افزود: شهرداری پلدختر طی چندین سال در جلسه‌های متعدد حل این موضوع از مسئولان ذی‌ربط را خواستار شده اما متاسفانه تاکنون اراده‌ای برای جلوگیری از خسارات فراوان به شهر پلدختر مشاهده نشده است.

رئیس امور عشایری پلدختر نیز در این رابطه گفت: عشایر این شهرستان هزار و ۷۹۵ خانوار با جمعیتی بیش از شش درصد جمعیت شهری شهرستان پلدختر را تشکیل می‌دهند.

مهرشاد رشنو افزود: نزدیک به ۷۰ درصد عشایراستان های همدان، مرکزی و لرستان به این جمعیت اضافه می‌شود.

وی گفت: عشایر هر ساله همزمان با فصل بهار از ییلاق به قشلاق کوچ می کنند و در مسیر کوچ مشکلاتی را به همراه دارند.

ضرورت ساماندهی کوچ عشایر

وی افزود: پیشنهاد می‌شود برای رفع مشکلات عشایر مولد و تولید کننده جلسه‌های مختلفی با پای‌کار آمدن اداره های متولی برگزار و تقویم کوچ هر ساله آنها ساماندهی شود.

رئیس امور عشایری پلدختر گفت: عشایر از نظر اقتصاد مقاومتی به عنوان کارگاه های تولیدی کوچک و تامین و خودکفایی گوشت قرمز کمک حال کشور هستند.

رشنو افزود: عشایر شهرستان پلدختر هم‌زمان با تغییر فصل یا اقلیم از سمت جنوب شهرستان به طور عمده استان های ایلام و خوزستان هستند که از سه معبر ورودی به شهرستان وارد می شوند.

وی تصریح کرد: اداره های متولی و به طور عمده منابع طبیعی می‌توانند در این زمینه حداقل یک یا دو ماه قبل از فصل شروع کوچ اجازه ورود عشایر به منطقه را تا حداقل ۱۵ فروردین سال بعد ندهند و تقویم کوچ آنهارا ساماندهی کنند.

وی گفت: اداره امور عشایر شهرستان در حد توان امکانات موجود را در محدوده شهری در اختیار شهرداری قرار می‌دهد تا خود به نحوی کوچ عشایر را ساماندهی کند.

رشنو افزود: علاوه بر عبور عشایر دامدارهای حاشیه‌نشین در شهر هستند و به صورت پیاده احشام را در شهر عبور می‌دهند و ساماندهی این امر در حیطه وظایف اداره امور عشایر نیست.

وی گفت: عشایر شهرستان به طور عمده با ماشین از قسمت آزادراه و جاده قدیم عبور می‌کنند و بیشتر عشایر استان همدان هستند به صورت پیاده دام ها را عبور می‌دهند واداره امور عشایر برای ساماندهی آنها آماده هرگونه همکاری است.

تخریب عرصه‌های منابع طبیعی

رئیس منابع طبیعی پلدختر گفت: هرساله بیش از یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار واحد دامی از دام های برون‌استانی مانند خوزستان به سمت استان های همدان و کرمانشاه حرکت می‌کنند و شهرستان پلدختر یکی از گذرگاه‌ها آن‌ها است.

شهرام میر رضایی افزود: با توجه به اینکه مراتع شهرستان میان‌بندی هستند متاسفانه در اثر فشار زیاد، چرای مضاعف و خارج از ظرفیت از طریق دام های عشایر کوچ رو دچار خسارت سنگین می‌شوند و این مسئله نیازمند یک برنامه مدون است.

وی گفت: بر این اساس باید برای رفع این مشکل در سطح کلان تصمیم‌گیری و از کوچ زودهنگام عشایر استان خوزستان جلوگیری شود زیرا هنگامی که دام ها به شهرستان وارد می شوند ممانعت از ورود آنها به شهر به دلیل ازدیاد دام ها و فشار زیاد امکان‌پذیر نیست.

وی افزود: مراتع و پوشش گیاهی شهرستان در فصل کوچ عشایر در مرحله حساسی است که متاسفانه توقف عشایر کوچ رو و استفاده از مراتع موجب اختلال در رشد پوشش گیاهی منطقه شده و خسارات جبران‌ناپذیری به عرصه‌های منابع طبیعی می‌شود.

رئیس اداره منابع طبیعی پلدختر گفت: علاوه بر تخریب منابع طبیعی چرای دام عشایر مراتع و پوشش گیاهی را برای چرای دام دامداران منطقه از بین برده و جمع‌آوری علوفه در سال بعد با کاهش مواجه می‌شود.

میر رضایی اظهار امیدواری کرد: بتوان با برنامه‌ریزی دقیق و منسجم و همکاری تمام اداره های ذی‌ربط کوچ عشایر برون‌استانی از منطقه ساماندهی مناسب صورت گیرد.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

8 (8) image image image

یک دیدگاه