تاریخ خبر: ۲۲ اسف ۱۳۹۵
همایش بزرگداشت «روز شهید» در استان لرستان برگزار شد

همایش بزرگداشت «روز شهید» در استان لرستان برگزار شد

همایش بزرگداشت روز شهید، نقش بسیج زنان در تبیین الگوی سوم اسوه‌های صبر و مقاومت در استان لرستان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، همایش بزرگداشت روز شهید، نقش بسیج زنان در تبیین الگوی سوم اسوه‌های صبر و مقاومت ظهر امروز با حضور خانواده شهدا و جمعی از مسئولان استان لرستان در سالن همایش جهاد کشاورزی استان لرستان برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله ترابی‌نسب معاون پژوهشی موسسه سیره شهدا در این همایش با تاکید به اینکه در تمدن‌ها و حکومت‌های مختلف دین مبین اسلام بی‌بدلیل‌ترین نقش را به زن داده است، اظهارداشت: اگر نقش زن را در کشورهای مختلف مورد بررسی قرار دهیم خواهیم دید که هیچ‌زمانی از جایگاه زن تجلیل به عمل نیامده است و این درحالی است که اسلام بالاترین و باارزش‌ترین جایگاه را به زن داده است.

وی به نازل شدن سوره کوثر به دلیل اهمیت نقش و جایگاه زن در دین اسلام اشاره کرد و افزود: زنان در جامعه صدر اسلام تاکنون نقش‌های کوتاه ولی تاریخ‌سازی داشته‌اند، یکی از برترین زنان حضرت فاطمه (ص) ۱۸ ساله است که ابعاد شخصیتی این بزرگوار هنوز بعد از گذشت هزاران سال به خوبی تبیین نشده است.

معاون پژوهشی موسسه سیره شهدا با بیان اینکه در دوران انقلاب اسلامی ایران نیز زنان در مبارزه با رژیم شاهنشاهی نقش بسزایی داشته‌اند، عنوان کرد: اگر در سال‌های ۱۳۴۳ تا ۱۳۵۷ زنان نبودند به طور حتم انقلاب اسلامی ایران به پیروزی نمی‌رسید.

وی بیان کرد: بخشی از نیروهای مبارز و مجاهد دوران انقلاب زنان بوده‌اند و ضمن آماده‌سازی بستر برای حضور همسرانشان در عرصه مبارزه با رژیم شاهنشاهی خود نیز به عنوان مجاهد در صحنه فعالیت می‌کردند.

ترابی‌نسب با اشاره به اینکه در دوران انقلاب زنان به عنوان مبارز مورد شکنجه رژیم شاهنشاهی قرار گرفتند، تصریح کرد: در دوران هشت سال دفاع مقدس نیز زنان در خط مقدم جبهه با در دست داشتن تفنگ به شکار دشمنان رفتند.

وی خاطرنشان کرد: ما زن مسلمان ایرانی را در خاکریز خط مقدم شناخته‌ایم، ما زن مسلمان ایرانی را در زندان رژیم بعثی به عنوان اسیر جنگی شناخته‌ایم.

معاون پژوهشی موسسه سیره شهدا به دو جریان خبیث کمله و دموکرات در کردستان اشاره کرد و گفت: در آن زمان عروسی از جریان دموکرات برای بله گفتن به داماد خواهان ریخته شدن خون ۱۷ بسیجی و پاسدار را بر زمین شد و بعد از گذشت تمامی این اتفاقات در سال ۵۹ جنگ بر کشور ایران تحمیل شد.

ترابی‌نسب با اشاره به شکل‌گیری نیروهای مقاومت در ابتدای جنگ تحمیلی اظهار داشت: ما در کشور ۳۶ هزار شهید دانش‌آموز داریم که پدر و مادر اکثر این شهدا بی‌سواد و از خانواده‌های کم بضاعت بوده‌اند اما فرزندی را پرورش دادند که در سن نوجوانی جلوی دشمن میهن خود مردانه ایستاد.

وی افزود: زمانی که عراق به ایران حمله کرد صدام در یک مصاحبه گفته بود که هفت روز به تهران می‌رسم ولی تنها برای گرفتن نصف خرمشهر ۳۳ روز طول کشید این درحالی بود که ۵۰ کشور از او حمایت می‌کردند.

معاون پژوهشی موسسه سیره شهدا عنوان کرد: در جنگ تحمیلی مادران، خواهران و همسران رزمندگان خون دل خوردند و زنان ما در بیمارستان‌های صحرایی در دل جنگ به پرستاری و امدادگری مشغول بودند.

وی با اشاره به مادران شهیدان مفقودالاثر بیان کرد: مادران ایرانی در دوران جنگ نوجوان رشید ۱۶ ساله خود را روانه میدان نبرد می‌کردند و با گذشت سال‌ها انتظار تنها تکه‌ای از استخوان فرزند خود را تحویل می‌گرفتند.

ترابی‌ نسب گفت: برخی از مادران شهدای مفقودالاثر هنوز منتظر بازگشت عزیزشان هستند، باید دانست که این شهدا به مادرشان حضرت فاطمه اقتدا کرده‌اند.

انتهای پیام/

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

صنعت تجارت ومعدن image image 139506061320013428488344

یک دیدگاه